A ChatGPT atyja álmatlanul forgolódik - Nem a ChatGPT-vel írott dolgozatok miatt aggódik, hanem más nyugtalanítja
A ChatGPT feltalálója, Sam Altman szerint a mesterséges intelligencia (MI) nagy előnyökkel jár az emberiség számára, de még számára is túl gyors a fejlődés, ezért úgy látja, hogy hamarosan akár potenciális veszélyt is jelenthet - írja a Stern.
A jövő az AI-eszközöké - ennyi biztos. Ritkán váltott ki egy új szoftver ilyen mértékű robbanást világszerte, mint a ChatGPT, és ébresztett fel hirtelen még olyan Tech-óriásokat is álmukból, mint a Google. Nagyon rövid időn belül új, MI-n alapuló eszközök jelennek meg. De még a terület egyik legfontosabb alakjának, Sam Altman-nak is túl gyors fejlődés, ami jelenleg zajlik.
Altman a Twitteren keresztül osztotta meg gondolatait a nyilvánossággal. Úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia hamarosan sok ember mindennapi életébe fog begyűrűzni, Altman szerint egyszerűen túlságosan ígéretesek az előnyei, amit példákkal támaszt alá: nagyon várja például, hogy kevesebb időt kelljen emailek írására fordítani, automatizált tippeket adjon az egészségesebb élethez, és segítse a diákokat a tanulásban.
A ChatGPT-hez hasonló MI-eszközök fejlesztése nem szabadna, hogy ilyen gyorsan haladjon
Szerinte a fejlesztéshez olyan mértékű sebesség kellene választani, amihez az emberek még képesek alkalmazkodni.
Altman rámutat a jelenlegi és jövőbeli problémákra, amelyeken dolgozni szeretne. Ezek közé tartozik például az, hogy vannak olyan emberek, akik fenntartásokkal kezelik a chatrobot használatát, még akkor is, ha tudják, hogy valójában mire alkalmasak.
Annak érdekében, hogy több időt nyerjenek a technológia hozzászokásához, úgy döntöttek, hogy a ChatGPT-t a jelenlegi, befejezetlen állapotában tárják a világ elé.
"Ez az egyetlen módja annak, hogy elegendő információt gyűjtsünk ahhoz, hogy a terméket a lehető legtökéletesebbé tegyük".
Sam Altman azonban egy sokkal nagyobb problémának látja, hogy a jogalkotók és a hatóságok nem tudnak olyan gyorsan haladni, mint amilyen gyorsan az MI fejlődik, tehát azon kell dolgozniuk, hogy a megfelelő szabályozás már akkor a kezükben legyen, amikorra szükség lesz rá. Altman így fogalmaz erről:
"Szükségünk van időre ahhoz is, hogy intézményeink kitalálják, mit tegyenek. A szabályozás kritikus fontosságú lesz, és időbe telik, amíg ezt kidolgozzuk".
Sam Altman "lehetségesen aggodalomra okot adó fejlődésről" beszél
Altman olyan problémákra is utal, amelyek már ma is felmerülnek - hiszen a ChatGPT mesterséges intelligenciáját már aktívan használják például házi feladatok és iskolai feladatok megírására, de nem ez az elsődleges problémája. Szerinte "a jelenlegi MI-eszközök miatt nem kell tartanunk", de aggódik az MI technológia szabadjára engedésével járó kockázataival.
Altman nem részletezi, hogy pontosan mit ért ez alatt. A valóban veszélyes mesterséges intelligencia inkább a filmekből ismerős, például Ava az "Ex Machina"-ból, de mint írja:
"Fontos, hogy az embereknek időt kell adni arra, hogy megértsék, mi történik. Idő kell ahhoz is, hogy megtudják, hogyan lehet az eszközöket értelmesen használni, és hogyan lehet ezekkel hozzájárulni a társadalom fejlődéséhez".
Nem most először fejezi ki Altmann az aggodalmát az MI miatt
Mint az Interesting Engineering megírta, még korábban közös nyilatkozatban fejezték ki aggodalmukat a mesterséges intelligencia egzisztenciális fenyegetései kapcsán MI-kutatók, mérnökök és vezérigazgatók. Mint a nyilatkozatban áll: a mesterséges intelligencia miatt megnőhet az emberiség kihalásának kockázata, aminek csökkentését - az aláírók szerint - globális prioritásként kéne kezelni, úgy, ahogyan az olyan kockázatokat is, mint a nukleáris háború vagy a világjárványok.
Forrás: Külföld / Interesting Engineering, Stern.
Fotó: Wikipedia