A túrázás, az erdő veszélyes is lehet – Ezekre gondolj, mielőtt a családdal útnak indulsz!
A gyerekeinkkel közös túrázás, az erdőjárás a legteljesebb családi élmények egyike. Lelkileg feltölt, testileg megedz, összekovácsol, közös problémamegoldásra késztet, és örökre bekerül a családi élménytárba. Miközben csodálatos környezetben, friss levegőn sétálunk örökmozgó gyerekeinkkel, hatalmasakat beszélgetünk velük, próbára tesszük őket, megmutatjuk nekik a természet ezer csodáját... Ám, nem árt a túrázással járó veszélyekkel is tisztában lennünk.
Néha a legváratlanabb kalamajkákba csöppenhetünk, azzal, hogy alapfelszereléseket hagyunk otthon. Hiába van nálunk bankkártya, ha az erdő kellős közepén elfogy a palack vizünk.
Mészáros Pétert, a Pilisi Parkerdő szakemberét hívtuk segítségül, és arra kértük, mondja el, milyen váratlan helyzetekre kell felkészülniük az otthoni kényelemhez szokott, ritkán kimozduló szülőknek, felnőtteknek; milyen biztonsági szabályokat kell betartani ahhoz, hogy az erdei baleseteket megelőzzük, épségben hazaérjünk.
Fotó: Pilisi Parkerdő
1# Erőnlétünknek megfelelő túra
Csak olyan túrát válasszunk, amit bírni is fogunk, és ez fokozottan igaz, ha gyerekekkel indulunk útnak, mert az erdei terepviszonyok nehezebbek, mint egy park kikövezett sétaútja. Eső után az utak vizesek, csúszósak és természetesen sárosak is. Aki csak mostanában kezd ismerkedni az erdei túrázással, annak először érdemes inkább a városhoz közeli erdőkben, 1-2 óra alatt megtehető túraútvonalon kipróbálni tudását, és utána indulni el egy hosszabb, strapásabb útra. Semmiképp ne egy Dömös – Vadálló-kövek – Prédikálószék túrával indítsuk erdei túrázós karrierünket.
2# Egyedül az erdőben
Ha egyedül túrázunk és/vagy egyedül indulunk útnak gyerekkel, erre érdemes figyelni: még a túra tervezésekor és mindig értesítsünk legalább egy személyt az útvonalunkról és a várható érkezési időnkről.
Soha ne induljunk útnak úgy, hogy senki nem tudja, merre járunk.
Vigyünk magunkkal elegendő felszerelést, élelmet, ivóvizet és térképet, készüljünk úgy, hogy másra nem számíthatunk, csak magunkra, mert egyáltalán nem biztos, hogy útközben találkozunk más túratársakkal.
Ha csak telefonos applikációval szeretnénk kirándulni, a feltöltött telefonon kívül feltöltött powerbank is legyen ott a hátizsákban. Fontos, hogy az erdőben mindenki saját felelősségére tartózkodik – ezt egyébként az Erdőtörvény is rögzíti.
3# Nincs mindenhol térerő
Érdemes jó előre letölteni a térképeket, és tájékozódni a kijelölt túraútvonalakról, mert a túra során megtapasztaljuk, hogy nincs mindenhol lefedettség. Nem hibázunk nagyot, ha a biztonság kedvéért a régi, jól bevált papíralapú térképeket is magunkkal visszük.
4# Megfelelő erdei túraöltözék
Erdei túrákhoz a megfelelő öltözék: a réteges, időjárásnak megfelelő ruházat, kényelmes és vízálló lábbeli, ami az otthoni fotelből nézve evidensnek tűnik, ám az egész túrát megkeseríti, ha átázik a cipő, vagy feltöri a sarkunkat. Az sem árt, ha egy könnyű esőkabát is bekerül a hátizsákba. Ha kisgyerekkel túrázunk, akkor készítsünk be pót zoknit is, ami kevés helyet foglal, ellenben nagy segítség lehet, ha a gyerek első lépései a csörgedező hegyi patakba vezetnek.
5# Mindig legyen nálunk...
A túrahátizsákban mindig legyen nálunk elegendő ivóvíz, elsősegélycsomag, térkép, fejlámpa vagy elemlámpa, gyufa szárazon csomagolva, bicska, valamint némi élelem. Fontos kellék még a jól záródó nejlonzacskó, amibe a túra során keletkezett szemetet összegyűjthetjük, hazavihetjük, hogy otthon szelektív módon helyezhessük a kukába. De egy nejlonzacskó sokszor más jószolgálatot is tehet.
6# A vadállatok elkerülése
A vadállatokat úgy tudjuk elkerülni, kikerülni, hogy nem térünk le a kijelölt útvonalról. A vad alapvetően kerüli az embert, de vegyük figyelembe, hogy az erdő elsősorban az ő otthonuk és élőhelyük, és mi vagyunk a vendégek. Ha mégis találkozunk velük utunk során, hagyjuk meg nekik a menekülési útvonalat, ne közelítsünk feléjük.
7# Ivóvíz
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy víz mindig legyen nálunk, mert túrázás közben gyorsan kiszáradhatunk, és nem minden forrásból iható a víz.
8# Kullancsvédelem
A kullancsok miatt viseljünk zárt ruházatot, használjunk kullancsriasztót, és túra után mindig ellenőrizzük először a ruházatunkat, mert a vérszívók sokszor még órákig megbújhatnak a ruhák redőiben, onnan vándorolnak tovább; otthon pedig a bőrünket nézzük át alaposan. Videón a kullancs szakszerű eltávolítása ebben a cikkünkben.
9# Minőségi túrafelszerelés
Jó túrafelszerelésre azért van szükség, mert az erdei környezetben gyorsan változhatnak az időjárási körülmények, és egy megfelelő felszerelés segít egyszerre biztonságban és kényelemben maradni.
10# A kutya pórázon túrázzon
Kutyával erdei sétára indulva az első és legfontosabb szabály, hogy a kutyus behívható és fegyelmezhető legyen. Még akkor is, ha tudjuk, hogy elvileg póráz nélkül nem szabadna az erdőben kutyát sétáltatni. Szabadon engedve, hosszabb-rövidebb időre felügyelet nélkül hagyva a kutyust, számos konfliktushelyzet adódhat az erdő élővilága és a házi kedvencünk között: a legszelídebb kutya is megkergetheti, kifáraszthatja az erdei állatok kicsinyeit, felzavarhat költő madarakat, de a saját gazdáját is veszélyezteti azzal, ha megijed, és egy felbőszült vaddisznó mamával érkezik vissza menedéket keresve. Tippek erdei kutyasétáltatáshoz ebben a cikkünkben.
11# Vészhelyzet esetén ne essünk pánikba
Veszélyhelyzet esetén a 112-es telefonszámot hívjuk. Ha betartjuk azt a szabályt, hogy a jelölt túraútvonalakon kirándulunk, akkor előbb-utóbb elérünk olyan pontokat, ahol közelebb kerülünk a településekhez.
12# Gyakran ismételt kérdések
A Pilisi Parkerdő weboldalán a legfontosabb kérdéseket összegyűjtötték a parkerdő munkatársai, és érdemes indulás előtt az aktuális felhívásokat is átfutni , illetve a tűzgyújtási tilalmat ellenőrizni.
Fotó: 123RF

5 lebilincselő kirándulóhely a Mátrában, ami valóságos...

7 izgalmas kirándulóhely, ami a következő családi úti cél is lehet!

5 libegős kirándulási célpont gyerekkel, ahol hatalmasakat lehet...

5 kirándulási úti cél tavaszra Budapesthez közel!

Felejthetetlen kirándulási élmény gyerekkel: Katalinpuszta-Gyadai...