Szülő- és gyereknevelés

Neurobiológiai szempontból sem tesz jót a gyereknek a túlzásba vitt ajándékozás

Karácsony

Bár szülőként minden évben megfogadjuk, hogy a következő karácsony alkalmával visszaveszünk az ünnep előtti pörgésből, mintha ezt a következő karácsonyi időszakra teljesen elfelejtenénk, ráadásul saját magunk terheljük túl magunkat.

A karácsonyra való készülődés egy kisgyermekes család életében az adventi kalendáriumok tartalmának beszerzésével indul, aztán jönnek a karácsonyi fények, díszítések, ablakdekorációk, girlandok. Meg akarjuk mutatni gyermekeinknek a legszebb karácsonyi vásárokat, mézeskalácsot sütünk, sajátkezűleg adventi koszorút barkácsolunk, karácsonyi előadásra sietünk, mindenkinek ajándékról gondoskodunk, amíg a gyermekünk alszik, fát díszítünk – mindezt halkan, titokban, hogy a kisgyermek számára az ünnep törékeny varázsa megmaradhasson. Mindent tökéletesen, hiba nélkül akarunk csinálni, ezért természetesen túlzásokba esünk, amit végül inkább teherként élünk meg, mintsem örömteli ünnepre hangolódásként.

Túl sok ajándék önző gyereket nevel

A karácsony előtti sürgés-forgásban leginkább az ajándékok vásárlásával esünk leginkább át a ló túloldalára. Hans-Otto Thomashoff német pszichiáter-író így nyilatkozik erről:

    Azok a szülők, akiknek rossz a lelkiismeretük, mert úgy érzik, hogy nem töltenek elég időt a gyermekeikkel, különösen ők hajlamosak túlzott ajándékokkal kompenzálni gyermekeiket. A túl sok, túl nagy vagy túl drága ajándék nem tesz jót a gyerekeknek".

A szakértő azzal magyarázza ezt, hogy a gyerekek könnyen hozzászoknak a sok ajándékhoz, így „követelőző, önző és elkényeztetett nárcisztikusokká válhatnak”. „Az ilyen buborékban való felnövekedés pedig nem készíti fel jól a gyerekeket a valós életre" – figyelmeztet a szakértő.

A dopamin "rendeli" az újabb ajándékokat

Nem állíthatjuk, hogy könnyű helyzetben lennének a mai kisgyerekes szülők, mert a reklámipar gondoskodik arról, hogy a gyerekeket hamis illúziók fogságába ejtse. Minden eszközünkről, minden felületről árad a célzott reklám, és egy szempillantás alatt lehet eljutni odáig, hogy a gyerek igényeit már semmi más, csak a legújabb okostelefon elégíti ki – magyarázza a pszichiáter.

Neurobiológiai szempontból sem tesz jót ez a gyerekeknek a túlzásba vitt ajándékozás.

Ennek egyszerű a magyarázata. Az agyunk jutalmazási rendszere dopaminnal működik, és bár a "fogyasztás" pillanatnyilag jó érzést nyújt, a rendszer hamarosan újra vágyik az aktiválásra, „hasonlóan a függőség legtöbb formáihoz” – magyarázza Thomashoff.

Az agykutatásokból tudjuk, hogy melyek azok az értékek, amelyek a harmonikus életünkhöz elengedhetetlenek. És bármennyire is egyszerűnek hangzik, ezek nem a szépen becsomagolt méregdrága ajándékok, hanem a kapcsolataink minősége. Éppen ezért a szülőknek karácsony környékén (is) az a legfontosabb feladatuk: megmutatni gyermekeiknek, hogyan működnek jól a családi kapcsolatok. Ehhez már csak egy fontos üzenetet tesz hozzá Thomashoff: „Azok a szülők, akik a saját jólétüket feláldozzák a gyerekeikért, aligha tudják ezeket az értékeket megmutatni” – fogalmaz.

Forrás: Külföld / Frankfurter Rundschau cikke nyomán
Fotó: 123RF

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás