Orvosok figyelmeztetése: Ez történik egy csecsemővel, ha elkapja a szamárköhögést (videó)
Terjed a szamárköhögés, a csecsemőket óvni kell a fertőzéstől! – figyelmeztet posztjában a Magyar Orvosi Kamara.
Hogy mennyire nem vesszük komolyan az orvosok figyelmeztetését és ajánlását, mi sem bizonyítja jobban, minthogy sokadik figyelemfelhívó cikkünkre és posztunkra még mindig érkeznek "nevető smile" reakciók, holott a régi-új betegséget odafigyeléssel, védőoltással egyszerűen el lehet kerülni. Az alábbiakban egy videót is közzéteszünk, hogy jobban megértsük, mennyire kitettek a csecsemők az akár súlyos kimenetelű betegségnek.
A Magyar Orvosi Kamra felhívja mindenki figyelmét, hogy vegyük komolyan a betegséget, és tegyünk meg mindent megelőzésképpen. Posztjukban a következőt írják:
"A Mayo Klinika videójával megmutatjuk, milyen veszélynek van kitéve egy csecsemő, ha megbetegszik.
Az Nemzeti Népegészségügyi Központ hangsúlyozottan kéri, hogy a szülést követő első 6-8 hétben ne menjenek vendégségbe az újszülöttel, kerüljék a zsúfolt helyeket, korlátozzák az újszülöttet látogatók fogadását. Az újszülött immunrendszere még részben védtelen a környezeti hatásokkal és fertőzésekkel szemben, és a védőoltásokkal elérhető védelem még nem alakulhatott ki.
Az NNGYK felhívja a lakosság figyelmét, hogy a csecsemővel egy háztartásban élő családtagok és a csecsemő gondozásában résztvevők számára is javasolt a védőoltás ismétlése".
Szamárköhögés tünetei
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának infektológusa: a megfertőződést követő egyhetes lappangási időszakban a betegség még nem jár tünetekkel, utána következik egy 1-2 hetes, orrfolyással, enyhe köhögéssel, többnyire láztalanul zajló szakasz, majd legtöbbször ezután lép fel és akár 6 hétig is eltarthat a szamárhangszerű köhögés.
A csecsemőknél azonban ez azért különösen veszélyes, mert a köhögési rohamok miatt apnoé is kialakulhat, amikor a gyerekek nem vesznek levegőt, így fulladás vagy szívleállás következtében akár halál is bekövetkezhet. Ugyanakkor esetükben a típusos szamárhang szinte soha nem észlelhető.
Szamárköhögés megelőzése
Ezért közvetlenül a családtervezés előtt állóknak javasolt beadatni felnőttként újra a védőoltást, illetve azoknak a nagyszülőknek is, akik családjában csecsemő él. A kisbabák ugyanis a védettség kialakulásáig magas kockázatnak vannak kitéve.
A nemzeti immunizációs program részeként a gyerekek térítésmentesen kapják meg az oltást csecsemőként, majd az emlékeztető oltást másfél- és hatéves korban, végül hatodik osztályban. A védőoltás hatása körülbelül öt évig tart, így a gyerekek 17-18 éves korukig védettek maradnak. A felnőttek a háziorvossal írathatják fel, majd patikában vásárolhatják meg a vakcinát, hasonlóan az egyéb felnőtt korban alkalmazott védőoltások többségéhez – emeli ki dr. Pék Tamás.
Az infektológus azt is hozzáteszi, hogy a védett korosztály is megfertőződhet a betegséggel, de náluk enyhe tüneteket okoz a szamárköhögés.
Szamárköhögés kezelése
A betegséget antibiotikummal kezelik, és legtöbbször a közvetlen családtagok kezelése is szükséges lehet annak érdekében, hogy a baktérium ne cirkuláljon a családban, hiszen a betegség nemtől és kortól függetlenül bárkire ragályos.
Szamárköhögés-járvány tört ki a szomszéd országban, a kismamákat és...
Tovább gyűrűzik a szamárköhögés-járvány a szomszédban – Kismamákra,...
Hatóság: A kötelező védőoltások miatt nincs itthon...
Újra felütötte fejét itthon a szamárköhögés, kisbabákra nagyon...
Csecsemőknél a szamárköhögés lefolyása nagyon súlyos, ne menjünk...