Vigyázat, meztelen fotókat kérnek a kamaszoktól a neten, majd azzal zsarolják őket!
Megtörtént eset
Megannyi veszély leselkedik a kamasz gyerekeinkre az online térben, az önveszélyes online kihívásoktól kezdve, az álprofilokon keresztül érkező csalásokon át, egészen a kortárs bántamazásig... A felnőttek sokszor tudatában sincsenek annak, hogy milyen ártó és káros tartalmak zúdulnak a védtelen és lelkileg sebezhető kamasz gyerekeinkre nap mint nap, ami akár egy életre nyomot hagyhat bennük. Az alábbi kényes eset is éppen ilyen, amit Varga Mónika szakértőnknek mesélt el egy kétségbeesett szülő. Az eset szolgáljon mindenkinek tanulságul – a neveket és a helyszínt anonimizáltuk.
Itt a legújabb internetes zaklatás, ami már hazánkat is elérte: meztelen fotók elkészítésére veszik rá a kamasz gyerekeket, majd azzal zsarolják őket. Varga Mónika hozdkiazellenorzot.hu és a Beírás felnőtteknek című könyv szerzőjének írása.
(A nyitókép csak illusztráció, forrás: 123RF)
A kiinduló helyzet
14 éves fiú, most kilencedikes egy átlagos gimnáziumban. Kicsit kövér, nemrég ADHD-val diagnosztizálták. Időnként provokatívan viselkedik a tanárokkal, beszólogat, ha úgy tartja kedve, és valahogy mindig "rossz társaságba keveredik”. Egy szóval nem az a diák, akit szeretettel vesznek körül a társai, kiközösítés miatt egyszer már iskolát is váltott. Egy ilyen perifériára szorult kamasz kiváló céltáblája a világszerte ismert, „cyber bullying”-nak nevezett jelenségnek: az internetes zaklatásnak.
A történet
Az egyik közösségi média felületen egy csinos lány váratlanul üzeneteket kezdett váltani a gyanútlan fiúval. Dicsérte a külsejét, hogy milyen izmos, erős és helyes. Ez nagyon imponált az önbizalom-hiányos srácnak, akinek korábban semmi ilyesmiben nem volt része. Egy idő után a lány azt kérte tőle, készítsen magáról meztelen fotót, amibe a fiú kis vonakodás után bele is ment. A lány pontos utasításokat adott, mit hogyan fotózzon, és csak a szerencsének köszönhető, hogy a fiú az arcát végül mégsem fotózta le. Ahogy elküldte a lánynak a képet, a jól ismert forgatókönyv következett. A lány megírta, hogy ha nem utal át ennyi és ennyi pénzt neki, akkor a fiú minden egyes ismerősének az Instán elküldi a fotót, megírja, ki van a képen, és még egy csomó hazugságot is mellékel hozzá.
A hatás
A fiú teljesen kétségbe esett, a szégyenérzet és a megaláztatás miatt az öngyilkosságot fontolgatta. Anyukája ebben az állapotban talált rá...
Mit tehet a szülő, ha a gyerek netes zaklatók áldozata?
Egyetlen alapvető fontosságú dologra van szükség, ami kicsit enyhíthet az áldozat elviselhetetlen helyzetén: mellé kell állnunk, és tudatnunk kell vele, hogy nincs egyedül a bajban.
Az ilyen típusú zaklatáson átesett gyerek, kamasz vagy fiatal elképzelhetetlen mélységeket él meg, olyan szorongás és szégyenérzet gyötri, amit kívülről elképzelni sem tudunk. Ha ilyenkor a szülő mellé áll, támogatóan és védelmezően lép fel, óriási segítséget nyújt a megsemmisült, élni is alig akaró gyermekének.
A legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, ha nekiesünk a gyereknek, szidjuk, hibáztatjuk és a létező legértelmetlenebb kérdéssel bombázzuk: "hogy lehettél ilyen hülye?!"
Adott egy kamasz, aki nem túl előnyös külsője miatt amúgy is folyamatos bántásnak van kitéve, vagy legalábbis nem kap figyelmet, átnéznek rajta társai. Emiatt egyre deviánsabb módon viselkedik, és ez még több ellenszenvet szül vele szemben. Aztán még egy internetes zaklatás áldozatává is válik, ami számára nem jelent mást, minthogy ő tökéletesen alkalmatlan az életre és bárki hülyére veheti őt.
Képzeljük el, hogy ekkor még a szülei is lehülyézik, szidalmazzák, megerősítve a saját pusztító gondolatait. Ez olyan, mintha belerúgnánk egy súlyosan beteg gyermekbe. Ha biztosítottuk róla, hogy:
• mellette állunk,
• értjük és együttérzünk vele,
• elítéljük az elkövetőt és megvédjük tőle,
• nem őt hibáztatjuk a történtekért,
akkor azt is tudatnunk kell vele, hogy nincs egyedül a történetével. Számos más gyerekkel is megtörténik ugyanez, nem kell hozzá „hülyébbnek” lenni a többieknél.
A történetben szereplő fiú ugyan magában hordozza a szociális és személyiségbeli kihívásokat, amelyek következtében könnyebben válhat manipuláció áldozatává, ez nem azt jelenti, hogy „hülye” lenne, viszont éppen ezért súlyos hiba lenne őt magát hibáztatni a történtekért. Ő csak figyelemre és megerősítésre vágyott, mint a legtöbb fiatal.
Az ilyen jellegű fenyegetések egyébként, mint pénz kérése a szexuális tartalmú fotókért, súlyosan traumatizálhatják a gyermeket, és káros hatással lehetnek mentális egészségére vagy akár egész további életére. Ne is beszéljünk az önértékeléséről, amivel korábban is hadilábon állt. Nem mindegy tehát, hogy a trauma hatását enyhítjük-e támogató szeretetünkkel, vagy súlyosbítjuk rosszalló kritizálással.
Ha már megtörtént, akkor szülőként gyermekünk mellett a helyünk, kapjon érzelmi támogatást minden beavatott felnőtt részéről, és még egy fontos részlet:
Kommunikáljunk vele nyíltan és őszintén.
Kivéve persze, ha az őszinteség nálunk a gyerek lehülyézését jelenti. Mert bizony előfordul, hogy amíg az egyik szülő támogatóan lép fel, a másik kígyót békát kiabál a gyerekére.
Ez egy nagyon súlyos és fájdalmas történet, és sajnos egyre gyakoribb jelenség a fiatalok körében, akik nem mindig tudják megfelelően kezelni az online világ veszélyeit. Legjobb megoldás természetesen a megelőzés lenne, de akivel megtörténik, annak már hiába mondjuk, mit kellett volna. A megelőzés lehetőségeiről következő írásomban lesz szó.
Fotó: 123RF
További tennivalók online zaklatás esetén
1# Jelentsük az esetet az adott platformnak vagy szükség esetén hatóságoknak! Ne mulasszuk el megtenni ezt a lépést, csak azért, mert szégyelljük magunkat, vagy mert a gyerek attól retteg, hogy kiderül. A zaklatásnak számos fajtája már büntetendő cselekménynek minősül. Ha elcsípik a zaklatót, azzal mindenkinek jót teszünk, és további eseteket akadályozhatunk meg vele.
2# Szükség esetén kérjünk szakmai segítséget pszichológustól. Szerencsére lassan elérünk abba a korba/állapotba, ahol az emberek felismerik a pszichológusi segítség jelentőségét, és talán már jóval többen vannak azok, akik nem úgy gondolják, csak a hülyék járnak oda. Szóval, kérjünk bátran segítséget! Nem kell mások orrára kötni, hova jár a gyerek, szomszédnak, kollégának, osztályfőnöknek, senkinek sem. Ez a gyerek magánügye, félelmeit és fenntartásait tiszteletben kell tartani, ügyét teljes diszkrécióval kell kezelni.
3# Ne meséljük fűnek-fának a történetet! A gyerek biztosan nem szeretné, ha Akármilyen Néni tele tenné vele a környéket.
4# Amit fontos megérteni, hogy ilyen eseteknél sokszor az önbizalomhiány, a társadalmi perifériára kerülés és a szorongás miatt válik egy fiatal könnyen manipulálhatóvá. Az önbizalom növelése és a közösségi kapcsolatok erősítése elengedhetetlen ahhoz, hogy a későbbiekben ilyen manipulációknak ne essenek áldozatul.
A hasonlóságok ellenére minden egyes eset más. A legfontosabb feladat mégis közös: a szülők és más felnőttek segítsenek megvédeni a gyerekeket a további károktól, és támogató környezetet biztosítanak számukra a szorongásaik kezelésére.
Varga Mónika könyve: Beírás felnőtteknek
Olvasnál további hasznos ötleteket, tippeket iskolai témában? Rendeled meg a szerző Beírás felnőtteknek című könyvét a lenti képre kattintva, amelyben erről a témáról is ír. A kötet végigvezeti az olvasót a gyermek-szülő és gyermek-tanár kapcsolat általános buktatóin, különös tekintettel a helytelen érzelemkezelésre, a felgyorsult világ és hibaközpontú oktatásból fakadó problémákra.