Szülő- és gyereknevelés

Végre egy jó hír a Metától

Az Instagram anyavállalata, a Meta bejelentette, hogy blokkolja a kamaszok élőzését az Instagramon. További szorosabb szülői felügyeletet és biztonsági beállításokat is életbe léptetnek. Tóth Dánielt, a népszerű digitális nevelés szakértőt is megkérdeztük, mennyire tartja jelentős lépésnek az intézkedést.

A 16 éven aluliak mostantól nem használhatják az Instagram élőzési (live) funkcióját, hacsak nincs hozzá szülői engedélyük. A kamaszoknak ezentúl szintén szülői engedélyre lesz szükségük ahhoz, hogy kikapcsolják a privát üzeneteikben a feltételezett meztelenséget tartalmazó képeket elmosó funkciót – írja a TheGuardian.

A META emellett azt is bejelentette, hogy az Instagramra tavaly bevezetett Tinifiók-rendszert (Teens Account) kiterjeszti a Facebookra és a Messengerre is. A Tinifiókokat tavaly vezették be a 18 év alatti felhasználóknál. A Tinifiókok esetén – alapértelmezés szerint – a szülők napi időkorlátokat állíthatnak be, bizonyos időpontokban blokkolhatják a kamaszok Instagram-használatát, és a szülők láthatják azokat a fiókokat, amelyekkel gyermekük üzeneteket vált. A korlátozásokat maguktól nem tudják a Tinifiókok gazdái feloldani, ehhez azonosított szülői engedélyre van szükség.

Pszichológus Pasi: "Aki ettől várja a megoldást, nagyon tévúton jár"

– Ez a META szigorítás csak egy látszat megoldás. Egy pusztán látszólag új lépés az egyébként megszokott pánikkeltést vs homokszórás körtáncában – mondja határozottan Tóth Dániel, a "Pszichológus Pasiként" ismert digitális világra szakosodott pszichológus, a Digitális Nevelés című könyv szerzője.

– A strucc politikát folytató szülőknek ugyanis gyakran jól esik egy kis megnyugtató friss meleg homok a tarkójukra. Valami, ami miatt elmondhatják, hogy nem kell foglalkozni a problémakörrel, mert: "ez majd megoldja" a problémát, "ettől majd minden más lesz", stb. De szólok előre, aki ettől a szigorítástól várja a megoldást, nagyon tévúton jár – mondja. – A valós problémák és megoldások így egyaránt figyelmen kívül maradnak, mert egyrészt a fiatalokat semmi nem gátolja meg abban, hogy más felületet használva vagy több fiókkal (egy amit látnak a szülők és egy amit nem) vagy más módokon megkerüljék a META korlátozásokat másrészt a digitális eszközök megfelelő használata (úgy mint veszélyek elkerülése és lehetőségek kiaknázása) egy családi szinten gyakorolt tudatosságon, kereteken és kommunikáción alapuló rendszerként tud csak működni – hívja fel a figyelmet a "Pszichológus Pasi".

Hamarosan a témában Tóth Dániel pszichológussal egy live eventet is szervezünk. Ehhez várjuk a felmerülő kérdéseiteket. Kérjük, töltsétek ki az ehhez kapcsolódó kérdőívünket.


Fotó: Tóth Dániel pszichológus

Világszerte 54 millió gyereket érint az intézkedés

A Facebook és a Messenger Tinifiókok kezdetben az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában és Kanadában kerülnek bevezetésre. Az Instagram-fiókokhoz hasonlóan a 16 év alatti felhasználóknak szülői engedély nélkül nem állíthatják az alapértelmezett funkciókat, míg a 16 és 17 évesek önállóan módosíthatják azokat.

A Meta szerint az Instagram Tinifiókokat világszerte 54 millió 18 év alatti használja, a 13-15 évesek több mint 90 százaléka megtartotta az alapértelmezett korlátozásokat.

Fotó: 123RF

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kölöknet hozzászólás

aláírás