Lúdtalp torna gyerekeknek (videó): Játékos lábtorna, ami otthon is könnyen elvégezhető
Az egyenetlen talajon, kavicson, homokban való járkálás segít a lábizmok erősítésében, ám érdemes preventív jelleggel hetente két-három alkalommal egyszerű, rövid lábtorna gyakorlatokat végeztetni a gyerekkel. Fontos, hogy ha a gyermek rendszeresen boka- vagy lábfájdalmakról panaszkodik, akkor szakemberhez kell fordulni.
A járástanulás időszakában a gyerekek még a teljes talpukat terhelik. Az óvodás gyerekekek 50-60%-nál ellenben már megfigyelhető, hogy - hátulról nézve - befelé dőlnek a bokák. Ezek egyike sem kóros állapot ezekben az életkorokban. Ilyenkor a láb, illetve a lábszár izmai még nem elég erősek ahhoz, hogy a bokát a megfelelő helyzetben tartsák, ezért elsődlegesen ezek fejlesztésére, és a későbbi, súlyosabb problémák megelőzése érdekében javasolt a lábtorna. A lúdtalp torna megkezdése a megfelelő idegrendszeri érettsége után javasolt, általában 3-5 éves kortól, amikor a gyerekek már képesek tudatosan közreműködve elvégezni a gyakorlatokat - mondja dr. Horváth Nikoletta, a SOTE szakembere.
Fontos, hogy a gyereknek mindig csak annyi feladatot adjunk, amit odafigyelve és helyesen el tud végezni. A gyakorlatokat érdemes hete három alkalommal megismételni.
Lúdtalp torna gyerekeknek
Az alábbi videó néhány alapgyakorlatot mutat be, amit természetesen ki lehet egészíteni más, szakember által javasolt speciális lábtornával:
- Lábujjhegyre állás összezárt lábakkal
- Lábujjhegyen járás
- Külső talpélre állás
- Külső talpélen járás hajlított lábujjakkal
- Külső talpélen járás hátrafeszített lábujjakkal
- "Barlang" gyakorlat
- "Óramutatós" gyakorlat
- Vádlinyújtás
A szakember a videóban azt is elmondja, hogy az egyes gyakorlatok mely lábterületeket fejlesztik, illetve melyik gyakorlatból mennyi végezzenek az óvodás, és mennyit az iskolás korú gyerekek.
Forrás: SOTE Médiasarok
Fotó: Freepik