Így fejleszti a gyereket észrevétlenül a biciklizés a szakember szerint!
Hogyan tanul meg könnyen biciklizni a gyerek?
Milyen képességeket fejleszt a biciklizés gyerekkorban? Miért fontos minél többet biciklizniük a gyerekeknek? Hogyan hat a rollerezés, gördeszkázás, görkorcsolyázás a gyerekek értelmi fejlődésére? A kérdésekre szakértőnk válaszol, miközben praktikus tanácsokat adunk 2-6 éves gyerekek szüleinek a biciklizés kezdeteinek megkönnyítésére.
Egyes gyerekek a biciklizést könnyedén, különösebb tanítás nélkül, maguktól megtanulják, és akár már a bölcsődéből kétkerekű kerékpárral tekernek haza, míg mások csak 8-10 éves korukra jutnak el egyáltalán odáig, hogy önállóan tudjanak biciklizni. Ennek az összetett, és sokszor nem is olyan egyszerű mozdulatsornak az elsajátítása nem csak a gyerek mentális érettségen, fizikai képességein múlik, hanem a szülők türelme az, ami a kerékpározáshoz való hozzáállást befolyásolhatja. Jó, ha tudjuk, a biciklizés megtanulása nem verseny, a gyerek meg fogja tanulni azt, amikor eljön az ideje.
Mit fejleszt a biciklizés gyerekkorban? Miért fontos minél többet biciklizni?
- A kerékpározás kiváló eszköz a gyerekek egyensúlyszervének és mozgáskoordinációjának fejlesztésére - kezdi Horváth Eszter fizioterapeuta MSc , a tudatosagy.hu szakembere. - Az idegrendszer fejlődése már a magzati korban elkezdődik, és a legaktívabb időszaka a gyermek első öt évére esik. A gyerekek idegrendszere ebben az életszakaszban a legérzékenyebb és a legsérülékenyebb is egyben. Az érzékszerveken túl az agy számára legintenzívebb inger a mozgás. Fontos tehát odafigyelni a gyermek mozgásfejlődésére nem csak a babakorban, hanem később, kisgyermekkorban is, ugyanis a mozgás nem csak a koordinációra, hanem később az iskolapadban szükséges mentális képességekre is hatással lesz. A sok mozgás, futkározás, fáramászás, játszóterezés, így természetesen a biciklizés mind-mind elősegíti a szükséges kognitív képességek kialakulását, amely képességeket aztán egy életén át használunk - teszi hozzá az egészségügyi szakember.
Mivel kezdjük a biciklizés megtanítását gyerekeknél: futóbiciklivel vagy oldalkerekekkel?
A hetvenes-nyolcvanas években közel nem volt ennyi kismotor, tricikli, mint ma; jó, ha egy bicikliféle akadt az utcában, azt próbálgatta az összes gyerek a hepe-hupás földúton vagy a lakótelepi betonfelületen. Futóbiciklit pedig még csak hírből sem ismertünk. Talán ez lehet az egyik oka annak, amiért a mai gyerekek korábban tanulnak meg kerékpározni, hiszen a maiak számára már temérdek a bickili-tricikli-roller-gördeszka választék adott.
- A biciklizés elsajátítása intenzíven hat az egyensúlyra, a mozgáskoordinációra, a két agyfélteke összehangolása révén az idegrendszerre. Kezdetben lábbal hajtható gyerekmotor, más néven kismotor javasolt, amiben az ülés kényelmes és stabil, ugyan az egyensúlyt kevésbé fejleszti, viszont hozzászoktatja a gyermeket a sebességhez. Később lehet váltani futóbiciklire, ahol még pedál nincs ugyan, viszont az ülést be lehet úgy állítani, hogy a két talppont a földre érjen. Amikor a gyermek már stabilan képes megülni rajta és könnyedén halad, tehát van olyan fázis, amikor mind két lábát a levegőben tartja, lehet váltani pedálos biciklire. Ha ilyenkor pótkerekes biciklit választunk, akkor pont az egyensúlyozási képességet hátráltatjuk, amit előzetesen megalapoztunk.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a gyerekek 4-5 éves korban nagyon hamar képesek elsajátítani a biciklizés fortélyait, ugyanakkor ne felejtsünk el a biztonságra külön gondot fordítani: lássuk el a gyermeket védőfelszereléssel, tehát bukósisak, könyök- és térdvédővel - javasolja a Horváth Eszter.
Roller, görkorcsolya, gördeszka - mire ügyeljünk gyerekek esetén?
- Ha gyermekünk tart a biciklizéstől, van más módja is az egyensúly és koordináció fejlesztésének. Sokan választják a rollert, görkorcsolyát, gördeszkát, mint a biciklizés alternatíváját.
A görkorcsolyázás a biciklizéshez hasonlóan szimmetrikusan veszi igénybe az alsó végtagokat, illetve az alsó-felső végtag ellentétes mozgása adja a lendületet. Elsajátítása nehezebb lehet, mint a biciklié, de ugyanolyan hasznos.
A roller és a gördeszka használatakor asszimetrikusan terhelődik az alsó végtag és nem jön létre ellentétes kar-láb mozgás, azonban egyensúlyra itt is szükség van. Amennyiben gyermekünk ezt a mozgásformát választja, hívjuk fel a figyelmét, hogy lehetőleg mind két irányba tanulja meg a mozgást, így elkerülhetjük az asszimetriát a testben. Minden mozgásformánál fontos, hogy ebben a korban csak saját tempóban képes és hajlandó tanulni a gyermek. A korai erőltetés félelmet okozhat és akár fokozott baleset veszéllyel is járhat - mondja Horváth Eszter fizioterpeuta MSc.
5 tipp a kezdetekhez - Így tanítsd meg a gyerekeket biciklizni!
Sok szülő kedveli a klasszikus "seprűnyeles módszert", ami egy jól bevált, praktikus és hatékony tanítási verzió, hiszen, amíg a gyerek magabiztossá nem válik, addig is könnyen kézben lehet tartani
a kis biciklisek biztonságát, egyszerűen kiküszöbölhető az eldőlés, ami további kudarcok alapja lehet.
A gyerekkel egy ideig együtt kell ugyan futni, de ez általában nem szokott sokáig tartani. Futás közben, amikor már megvan a kellő lendület, és úgy tűnik tartósabb az egyensúly, óvatosan el lehet
engedni a bicikli vázához rögzített seprűnyelet néhány pillanatra. Van olyan gyerek, akinél már 1-2 alkalom meghozza a várt sikert, míg másnál hosszabb ideig is eltarthat a próbálkozás, amiért nem szabad kétségbeesni. Ha a gyerek rendelkezik bármilyen "gurulós előélettel", azaz korábban kismotorozott, triciklizett, rollerezett, futóbiciklizett, egyensúlyozott, akkor a biciklitanulás is könnyebb lesz.
0. Ismerkedés a biciklivel
Sok gyerek eleinte rá sem akar ülni élete első kerékpárjára, és semmi kedve sincs lecserélni az addig megszokott járgányát. Előfordulhat, hogy idegenkedik, fél. Ilyenkor ne erőltessünk semmit, csak tegyük a kerékpárt a lakás egy központi helyre, ahol a kisgyerek közelebbről is megismerkedhet a biciklivel (például a nappaliba vagy a gyerekszobába, ahol nincs útban). Így a kisgyerek közelebbről is megnézheti, megfoghatja, ráülhet, megismerkedhet az új szerzeménnyel, előbb-utóbb felfedezi, és kérdezgetni kezd róla.
1. Ügyelj a biztonságra! Adj a gyerekre védőfelszerelést!
A gyerekre mindig adj megfelelő védőfelszerelést - ez az első és legfontosabb lépés. Ha teheted, akkor válassz dekoratív, mesefigurás vagy színes biciklis bukósisakot, térdvédőt - ezzel is motiválhatod a gyereket a kerékpározás megtanulására.
A tanulás mindenképpen biztonságos terepen kezdődjön: legjobb, ha legelső alkalommal nem betonfelületet választotok, hanem egyenletes felületű földet vagy rövidre nyírt füves terepet. Kis gyakorlás után már jöhet is egy autósforgalomtól távoli bicikliút, ahol nem kell külön a gépjárművekre, buckás járdafelületre, kutyákra külön figyelnetek.
2. Állítsd alacsonyra a kerékpárt!
A gyerek komfortosabban érzi magát, ha a kerékpár nyergét és kormányát a tanulás idejére alacsonyra állítod. Fontos, hogy a kis biciklis talpai leérjenek a földre, hogy bármikor, amikor csak meg akar állni, ki szeretné magát támasztani, könnyen megtehesse.
3. Gyakoroltasd vele az egyensúlyozást!
Az egyensúly érzékelését már korábbról megtapasztalhatta, például a futóbiciklijén, amikor térdeit magasra húzva néhány másodpercig gurult, vagy amikor a kisbiciklije segédkerekei egyszer csak "maguktól a levegőbe emelkedtek", amire talán rá is csodálkozott.
Ezúttal gyakoroltasd vele az egyensúlyozást úgy, hogy egy kevés lendületet adsz a kerékpárnak (induljatok enyhe lejtőről), amíg ő pár centire felemeli a lábait a talajról. Egy ideig nagyon jó móka, hogy felemelt talpakkal is lehet gurulni.
4. Gyakoroltasd a pedálozást!
A pedálozás a legtöbb gyereknek egyáltalán nem okoz gondot, hanem természetesen, magától jön. De ha azt tapasztalod, hogy mégis nehezen érez rá a pedálozás mikéntjére, akkor azt külön gyakoroltasd vele. Akár otthon a szőnyegen fekve is tarthattok szárazedzéseket, tekerjetek a levegőben háton fekve vagy széken ülve, esetleg kipróbálhattok lábbal hajtható pedálos játékautót.
5. Gyakoroltasd a biztonságos elindulást!
Az elindulás talán az egyik legnehezebb etap a biciklis mozdulatsor elemei közül, hiszen az egyensúlyérzék és a pedálozás már korábbról ismerős lehet a kisgyerek számára, de az elindulás nem szokott elsőre sikerülni, sőt. Amikor már erre ráérez a gyerek, akkor viszont menni fog minden, mint a karikacsapás. Könnyítsd meg az elindulást azzal, hogy a pedálokat a megfelelő pozícióba állítod, hogy a legkisebb erőfeszítéssel tudjon elindulni a kisgyerek a starthelyzetből. Ha szükséges, akkor ehhez is választhatsz enyhe lankát.
5 dolog, amit a biciklizés megtanulásának sikeréhez hozzátehetsz
1. Bízz a gyermekedben, ha nem megy azonnal a biciklizés, akkor majd megtanulja később! Ha szükséges, tedd félre egy kis időre, és próbálkozzatok 1-2 héttel vagy hónappal később.
2. Ne erőltess semmit, amire a gyerek még nem érett, vagy nem képes! A kényszerítéssel csak a kedvét vesszed el a további próbálkozástól.
3. "Még ezt sem tudod?!", "Biciklizni mindenki tud az oviban, csak te nem", "Nem igaz, hogy nem érted, amit mondok" felcsattanásokkal nem hogy nem érünk célt, de a gyerek összes önbizalmát is elvesszük, romba döntjük - így sajnos nem csak a kerékpározástól, hanem más új dolgok kipróbálásától is elvehetjük a kedvét.
4. Válassz pozitív megerősítéseket: "Nagyon ügyes vagy, hogy ezt is megpróbáltad", "Büszke vagyok rád, hogy már ez is megy, emlékszel, a múltkor még nem tudtad", "Látod, hogy tudod te, csak próbálkozni kell ügyesen". Kedves bíztatásokkal mindig előbbre megyünk, mint az indulatos kiabálással.
5. Tűzzünk ki jutalma(ka)t, ami motiválja a gyereket - ennek nem kell feltétlenül nagy dolognak lennie, lehet bármilyen élmény, amire a kisgyerek már régóta vágyott.