Hogyan segíthetjük gyermekünk egészséges izomfejlődését?
Melyik szülő ne kívánná azt a gyermekének, hogy minél kevesebb mozgásszervi problémája legyen az életében? Annak érdekében, hogy ez így is legyen, sokat tehetünk: csemeténk különböző életszakaszaiban érdemes tudatosan odafigyelnünk az izmok optimális fejlődésére. És hogy hogyan tehetjük ezt meg? Ehhez adunk hasznos tippeket a következőkben. (x)
Hogyan fejlődnek az izmok a babáknál?
Amikor kézbe fogjuk a kisbabát, akkor alapszabály, hogy a fejét mindig meg kell tartani. Ez nem véletlen, hiszen a nyakizmai fejletlenek, hasonlóan a csöppség többi izomzatához. De mégis hogyan tudjuk segíteni a gyermekünket már a kezdetek kezdetén, hogy egészségesen fejlődjön minden izomzata, hónapról hónapra?
A különböző izomcsoportok fejlődésében a szabad mozgás kulcsfontosságú, ám érdemes odafigyelni arra, hogy minél többet fektessük hasra. Ezáltal a nyaki izmai megerősödnek, aminek köszönhetően két hónapos korában már 45, 4-5 hónaposan pedig már 90 fokos szögben tudja tartani a fejecskéjét. A hason fekvés emellett a hátizmokat is erősíti, előbb-utóbb pedig a karjával is tartani tudja már magát a baba, amivel pedig a karizmait is erősíti.
A hason fekvés mellett épp olyan fontos, hogy a hátán is legyen a csöppség, hiszen ez segíti abban, hogy a karjait és a lábait felemelje, mozgassa. Ideális lehet számára egy játékhidas játszószőnyeg, ahol a lábával és a kezével érintheti meg a különböző tárgyakat.
De az ingergazdag környezet is mozgásra készteti a babát, hiszen előbb-utóbb próbálja elérni a körülötte lévő tárgyakat, illetve ide-oda forgatja a fejét, hogy minél több mindent láthasson. Ha pedig már „elindul”, először kúszva, majd négykézláb, akkor fontos, hogy minél több mozgásra inspiráljuk: helyezzünk el minél több játékot a környezetében, amiket elérhet, vagy gurítsunk labdát, kisautót, aminek utána iramodhat.
Sok mozgás a szabadban
Nem hiába mondják, hogy az izmokat legjobban a szabadban való játékkal, mozgással erősítheti a gyermek. Örüljünk annak, ha a kirándulás során fára mászik, futkározik a kutyusunkkal, sárkányt ereget, vagy épp focizni támad kedve velünk - a lényeg, hogy ne vegyük el a kedvét a szabad mozgástól.
Amire érdemes figyelni a kiskorától az az, hogy minél többet mászkáljon mezítláb, különösen egyenetlen talajon. Ez ugyanis erősíti a talpi izmokat, és megelőzhetjük vele a lúdtalp kialakulását is. Erre kiváló lehetőség nyáron a vízpart, strand, vagy bármilyen füves terület, de számos olyan mezítlábas tanösvény is található hazánkban, ahol eltérő anyagú felületeken kell végigbandukolnunk. Így a csemeténk is megtapasztalhatja milyen süppedős tőzegben, különböző méretű farönkökön, tobozokon, kukoricán, kavicsokon, vagy épp fakorong-burkolaton végigsétálni.
Sportoljon, de mit?
Már iskoláskorban előjön a kérdés: mit sportoljon a gyerek? A sport akkor is számtalan kedvező hatással van gyermekünkre, ha nem az a célunk, hogy versenysportolót faragjunk belőle. A megfelelő állóképesség, az erős izomzat, a stabil csontozat kialakítása folyamatos testmozgás nélkül nem megy, ezért fontos, hogy olyan sportra essen a választás, amit szívesen is csinál. Ha már kiskorától kezdve rendszeresen sportol, akkor megelőzhetjük vele a rossz testtartást, a hirtelen növekedéssel járó problémákat, nem beszélve arról, hogy az immunrendszere is erősödik.
Egészséges táplálkozás
A táplálkozás is alapvető az izmok fejlődése érdekében, ezért fontos, hogy gyermekünket a helyes táplálkozási szokásokra neveljük. Kerüljük az „üres” kalóriás ételeket, italokat, figyeljünk a fehérje-szénhidrát-zsír arányaira, próbáljunk változatos étrendet kialakítani, és a bevitt vitaminok, ásványi anyagok szintjét is tartsuk szem előtt.
Mivel a gyerekek gyakran válogatósak, előfordulhat, hogy étrend-kiegészítőket, vitaminkészítményeket is be kell vetnünk a kiegyensúlyozott – vagy legalábbis majdnem-kiegyensúlyozott – táplálkozás mellett. Ez egyáltalán nem ördögtől való gondolat: mi felnőttként számtalan készítmény közül szoktunk válogatni, legyen szó glutamin, BCAA vagy egyéb edzéshez használt termékekről, vitaminokról vagy bármi másról. Ami a kicsiket illeti, nekik táplálékkiegészítő formájában nem ajánlott sem a fent említett glutamin, sem a BCAA, de azért bőven akadnak kifejezetten nekik készült termékek. Az ő esetükben általában vas-, D-vitamin-, cink-, B-12- és rosthiány léphet fel, így ezekre érdemes plusz figyelmet fordítani.
Ezekre az apróságokra is érdemes odafigyelni
Az egyik leggyakoribb probléma a kisiskolások között a gerincferdülés, ami nemcsak a hirtelen megnyúlás számlájára írható, hanem a rosszul kiválasztott iskolatáska és a helytelen testtartás következményeire is. Fontos, hogy hátitáskát válasszunk a gyermekünknek, olyat, amelynek hátrésze követi a gerinc görbületét, állítható magasságú vállpánttal, és párnázott derékpánttal rendelkezik. Lényeges, hogy az iskolatáskát ne csak az egyik vállán hordja, még ha divatosnak is találja. Emellett a megfelelő cipő kiválasztásával is sokat segíthetünk a gyerekünknek. Érdemes lehet már korán szupinált gyerekcipőben gondolkodni, ami segít a helyes lábtartás kialakításában.
A legfontosabb azonban, hogy tudatosan és következetesen figyeljünk arra, hogy mindent megteszünk gyermekünk egészséges izomfejlődése érdekében.