Hogyan tudja segíteni a kutya az autista gyerekeket? Interjú Mányik Richárd segítőkutya-kiképzővel
A segítőkutyák sokoldalúak és nagyon fontosak, mert képesek jelentősen javítani az autizmussal élő kisgyerekek életminőségét. Mányik Richárdot, a NEO MSKKE elnökét, mozgássérült segítőkutya kiképzőt kérdeztük, akinek évtizedes tapasztalata van abban, milyen mély változást hozhatnak a segítőkutyák a fogyatékossággal élő emberek életében. Interjú.
Kölöknet: Hogyan tudja egy segítőkutya az autizmusban élő gyerekeket támogatni?
Mányik Richárd: Az autista-segítőkutyák nemcsak érzelmi támogatást nyújtanak, hanem számos gyakorlati és egyéni terápiás feladatot is ellátnak, hogy megkönnyítsék gazdájuk mindennapi életét. Egy jól képzett kutya érzékenyen reagál gazdája állapotára, és különféle módokon járul hozzá jólétéhez. Például az autizmusban gyakori szorongás, pánik vagy szenzoros túltelítődés esetén a kutya nyugtató jelenlétével és fizikai kontaktusával segít stabilitást teremteni. Egy erre a feladatra alkalmas kutya bármikor rendelkezésre áll, biztonságot és komfortérzetet nyújt képes megelőzni, enyhíteni az érzelmi kontroll elvesztésével járó helyzeteket. Vagy említhetném az úgynevezett mélynyomásterápiát, amikor a kutya keresztbefekvéssel segíti az idegrendszer megnyugtatását. Ez az érzékszervi terápia fizikai nyomást alkalmazva csökkenti a szorongást.
Kölöknet: Miként hatnak a kutyák az autista gyerekek pszichés és szociális fejlődésére?
Mányik Richárd: Az autista-segítő kutyák jótékonyan hatnak a viselkedés szabályozására és az érzelmi tudatosságra. A kutya képes kizökkenteni gazdáját olyan frusztráló szituációkból, amelyek acting out-ot válthatnának ki. Ezek a kutyák szinte tükörként működnek, érzékenyen jelzik a gyerekben megjelenő, öntudatlan szorongást, így segítenek az önreflexióban és az érzelmi tudatosság fejlődésében. Megbízható társként segíthet a kihívást jelentő helyzetekben, például közterületen való séta során motiválni tudja a kisgazdáját. A kutya-gyerek kapcsolat a lehető legtermészetesebb módon fejleszti a gazdi szociális és kommunikációs készségeit, amelyen keresztül fejlődhet a verbális és nonverbális kommunikáció. Minden közösen elért siker növeli az autizmussal élő kisgazdi önbizalmát.
Kölöknet: Tudnál említeni egy-két hétköznapi példát?
Mányik Richárd: Nem minden autista gyerekre jellemző, de többekre igen, hogy megpróbálnak "elszökni", ami valójában nem szándékos szökési kísérletet jelent, hanem az autista kisgyerek sokszor nem érti a szabályt, vagy nem tudja reálisan felmérni a veszélyes helyzeteket, nem tud szólni, hogy szeretne valamit közelebbről megnézni, és ilyenkor a gyerek "eltűnik". A segítő kutya elállja a bejáratot, vagy odahívja a szülőket, ha a kisgyerek elindulna. De említhetném azt is, hogy segítenek leesett tárgyak felvételében vagy azok odahozatalában, ami számos esetben lehet óriási segítség. Hogyan mennyire fontos egy autista kisgyerek számára a kutya támogató jelenléte, arra ajánlok egy csodálatos angol filmet: Thomas után (After Thomas, 2006.), amely jól bemutatja, amit szavakkal nehéz leírni.
Kölöknet: Hány éves korú gyerekek mellé ajánlott segítőkutyust választani?
Mányik Richárd: A gyermek fejlesztésének lehetősége szabja meg leginkább a korhatárt, általánosságban 6 éves alsó szintet jelölünk meg, de ez egyénenként eltérhet. Képzési tervnél mindig elsődleges szempont, hogy felmérjük egy segítőkutya jelenléte milyen plusz lehetőségeket adhat, és milyen igényeket támaszt az egész családdal szemben. Elsőre például apró kérdésnek tűnik a kutyaszőr allergia, de ha a család egyik tagjánál ez fennáll, akkor ez fajta választást is befolyásolja, vagy akár az egész képzési lehetőséget megkérdőjelezheti. De önmagában egy kutya tartása is nagy energiákat igényel az egész családtól, sok esetben pedig egyénenként dől el, hogy valaki a kutyáról való gondoskodást feladatnak vagy lehetőségnek tekinti.
Kölöknet: Arról már cikkeztünk, hogy mely kutyák alkalmasak a leginkább családi kutyának. Melyik 3-5 kutyafajtát ajánlanád kifejezetten autista gyerekek mellé?
Mányik Richárd: Mivel az autizmusban érintett személyeknél a viszonylag egységesen leírható tünetek ellenére az állapot egyéni megjelenésében rendkívüli sokszínűséget mutat, így van olyan kliens, aki mellé egy nagy, nyugodt kutya passzol, de kisebb méretű, akár ölbe is vehető kutya is szóba jöhet. Van, ahol elsődleges cél, hogy nagyon csendes legyen a kutya, ne legyen benne késztetés ugatásra, van ahol a szőrhullás a fontosabb kérdés, vagy a nagyon nyugodt viselkedés. Minden esetben más-más fajta fog előtérbe kerülni, de volt már mentett keverék kutyánk is ilyen munkakörben. Labrador, uszkár és keverékek is kutyák ugyanúgy alkalmasak lehetnek.
Kölöknet: Az átlagos családi kutyusok is hasonló módon tudnak hatni az autista gyerekekre, mint a kiképzett segítőkutyusok?
Mányik Richárd: Egy átlagos családi kutya is pozitívan tud hatni egy autizmussal érintett gyermek fejlődésére, de egy képzett autista segítő kutya ellát speciális feladatokat, illetve a közlekedésbiztonsági részt is tartalmazó vizsgát tesz le, ami alapján olyan hivatalos tanúsítványt kap, amivel (majdnem) mindenhova el tudja gazdáját kísérni. Ezen kívül az egyéni fejlesztő feladatoknál már kérdéses, hogy mennyire tud összhangba kerülni gazda és kutya a speciális előképzettség nélkül.
Kölöknet: Mi a teendő, ha a már meglévő családi kutyusunkat "autizmusbaráttá" szeretnénk tenni?
Mányik Richárd: Elsőként egy megfelelő segítőkutya-kiképző szervezetet kell keresni, ahol a családi kutya alkalmasságát le tudják tesztelni, és kedvező esetben elindulhat a közös felkészülés a nagybetűs segítőkutya vizsgára.
A NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület (NEO MSKKE) célja, hogy minél szélesebb közönséget tájékoztasson a segítőkutyák sokoldalú munkájáról, a társadalmi integrációról, a szemléletformálásról, valamint a segítőkutya-képzés jogi és szabályozási környezetének aktuális kérdéseiről. A NEO MSKKE az egyetlen olyan segítőkutya kiképző szervezet Magyarországon, amely kiemelt hangsúlyt fektet a szemléletformálásra és a társadalmi szemléletformálásra, miközben saját vezetősége is segítőkutyát alkalmazó érintett személyekből áll. Támogasd adód 1%-ával a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet! Adószám: 18211236-1-42
Fotók a cikkben: NEO MSKKE / Vid Gábor