HÁZI KARANTÉN + FIGYELEMZAVAR? ÍGY OLDD MEG!
Túlságosan energikus vagy figyelemzavarral küzd a gyerek? Íme, néhány hasznos tanács a szakembertől a karanténsuli hatékony működtetéséhez.
Az ADD-vel vagy ADHD-val diagnosztizált gyerekek szülei számára valószínűleg nem újdonság a póttanári vagy tanulótársi szerep. A kijárási korlátozás és az online otthon oktatás okozta állandó és ingerszegény környezet azonban még magasabb fokozatba kapcsolhat egy hiperaktív gyereket. Mit tehet a szülő, hogy a lehető legkevesebb nyűggel járjon a család számára ez a helyzet? Dr. Lea Lis gyermekpszichiáter – és két kisiskolás anyukája – a Psychology Today hasábjain osztott meg néhány tanácsot, amit minden szülőnek érdemes megfogadnia.
#Állíts össze napi ütemtervet a gyerkőc(ök) számára
Használd ehhez a közös faliújságot, vagy írd a teendőket egy táblára – a lényeg, hogy jól átlátható legyen, kinek milyen feladatokat kell elvégeznie. Iktassatok be a napi rutinba minél több, fizikai aktivitásból álló szünetet is.
#Ne stresszeld a gyereket azzal, hogy időre csinálja meg a feladatait
Összpontosíts inkább arra, hogy valóban elvégezze, amit kell. Érdemes a szüneteket egy-egy nagyobb feladat, például néhány matekpélda megoldásához vagy 10 oldalnyi szöveg elolvasásához kötni, így sokkal motiváltabban áll hozzá a gyerek a munkához, hogy aztán a jól megérdemelt pihenőidőt azzal tölthesse, amivel csak szeretné.
#Az alvásnál viszont nagyon is fontos az időzítés
A szakember szerint nem a lefekvés, hanem a felkelés időzítésére kellene törekedni, lehetőleg minél következetesebben, azaz a napindítás történjen mindig ugyanabban az időpontban. „A délutáni alvás kizárva, attól ugyanis csak felborul a gyerek bioritmusa” – írja Lis, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy lefekvéskor legfeljebb könyvet adjunk a gyerek kezébe, a kütyüket pedig a nyugodt alvás érdekében minél távolabb tartsuk a szobájától.
A cikk teljes egészében a divany.hu oldalán olvasható.