Megszületett a világ első őssejt babája Fertilo-módszernek köszönhetően!
A világ első babája a Fertilo-módszernek köszönhetően fogant meg, egy olyan technikának köszönhetően, amely a hagyományos in vitro megtermékenyítés legnagyobb akadályainak leküzdését ígéri. Az új eljárás máris orvosi és etikai viták középpontjába került, éppen ugyanúgy, mint a lombikeljárás a hetvenes években. A hír a perui Santa Isabel klinikáról (Limából) érkezett.
A Fertilo-módszer valószínűleg megváltoztatja a reprodukciós orvostudomány jövőjét, és a termékenységi nehézségekkel küzdő párok milliói számára nyújthat reményt.
Fertilo-módszer: petesejtek testen kívüli érlelése
A Gameto nevű biotechnológiai vállalat által kifejlesztett innovatív eljárás a petefészek támogató sejtek technológiáját használja a petesejtek testen kívüli érlelésére. Közleményük szerint a Fertilo módszer gyorsabb, biztonságosabb és elérhetőbb megoldást kínál a babát váró szülők számára a hagyományos in vitro megtermékenyítéssel szemben. Ezzel úgy tűnik, hogy a lombikeljárással együtt járó hosszadalmas kezelési ciklusok, jelentős mellékhatások, valamint az érzelmi és fizikai stressz elmaradhat.
Lombik vs. Fertilo módszer
A hagyományos IVF (in vitro fertilizációs, a szervezeten kívül, szó szerint: üvegben történő termékenyítés, magyarul lombik bébi eljárás) hosszú és bonyolult kezelést igényel. A pácienseknek 10-14 napon keresztül – folyamatos megfigyelés mellett – napi hormoninjekciókat kell kapniuk ahhoz, hogy a petesejteket optimális időben nyerjék ki. A folyamat jelentős kockázatokkal jár, beleértve a petefészek túlstimulációs szindrómát, amely ritka, de súlyos szövődmény. A tünetek között szerepelhet hányinger, hányás, légzési nehézségek és súlyos hasi fájdalom. Ezek a mellékhatások elég súlyosak lehetnek ahhoz, hogy kórházi kezelést vagy a kezelés megszakítását igényeljék, és sokak számára jelentős fizikai-lelki megterhelést jelenthetnek. A hagyományos lombikeljárás sikerrátája sem túl magas: száz beavatkozásból huszonöt baba születése várható.
A Fertilo módszer technikai újításai
Az innováció lényege az indukált pluripotens őssejtek (iPSC) felhasználásában rejlik. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy őssejtek segítségével fiatal petefészek támogató sejteket "fejlesszenek ki" laboratóriumi körülmények között. A mesterséges petefészek támogató sejtek úgy viselkednek, mint a szervezet természetes sejtjei, és fontos hormonokat termelnek, illetve reagálnak rájuk. Egy 2023-as tanulmány kimutatta, hogy ez a megközelítés jelentősen javítja a petesejtek érési arányát.
A reprodukciós orvostudomány jövője
Dr. Luis Guzmán Il, a Pranor Labs & Science felelőse, aki a megtermékenyítési ciklust felügyelte, kiemeli e orvostudományi mérföldkő jelentőségét:
Az a képesség, hogy a petesejteket a testen kívül, minimális hormonális beavatkozással érleljünk, jelentősen csökkenti a kockázatokat és a mellékhatásokat.
A Gameto technológiája az alábbi országokban rendelkezik hatósági engedéllyel: Ausztrália, Japán, Argentína, Paraguay, Mexikó és Peru. Az Egyesült Államok lehet a következő, ahol a vállalat a 3. fázisú vizsgálatokra készül.
A termékenységgel kapcsolatos egészségügyi kihívásokkal küzdő párok milliói számára ez az innováció konkrét reményt jelent. A folyamat egyszerűsítése, a kockázatok csökkentése és a kezeléshez való hozzáférés javítása számtalan életet megváltoztathat, és új lehetőségeket nyithat meg azok számára, akik családot szeretnének alapítani vagy bővíteni.
A nyitókép csak illusztráció, forrás: 123RF
Forrás: Külföld