Balatoni rendőr: "Ha valaki nem biztos úszó, akkor ne menjen a mély vízbe, vízi eszközt, vízibiciklit csak mentőmellényben használjon"
Megdöbbentő, hogy egy átlag balatoni nyaraló mennyire nincs tisztában a vízparti veszélyekkel, például sokan nem hallottak még a Balaton medrében húzódó marásvonalakról, ahol váratlanul és hirtelen lesz mély a víz egy-egy szakaszon, vagy az is a meglepetés erejével szokott hatni, ha a rendszeresen északi irányból fújó szél néha irányt vált.
A gyerekkel való strandolásra, legyünk akár a Balatonon vagy más természetes vízpart mellett, jó legalább fejben felkészülni, hogy elkerülhessük az ijedtséget, a komoly veszélyeket. Balatoni vízirendész szakértő tanácsaival ebben segítünk.
– A strandra érkezés előtt mindenképp érdemes utánanézni a hely sajátosságainak. Nézzünk utána, hol milyen mély a víz, vannak-e esetlegesen a mederben hirtelen leszakadások, lyukak, áramlás vagy sodrás – mondja Horváth László rendőr ezredes, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője. – Tájékozódjunk arról is, hogy milyen hideg a víz, hol húzódik a mély víz határa, a bóják és a viharjelző hol helyezkedik el. Ha gyerekkel érkezünk, tájékozódjunk, hol található sekély vízterület, ahol könnyen szemmel tarthatjuk a lubickoló gyerekeket. Ez a fajta odafigyelés csak pár fontos lépésből áll, de életet menthet – hívja fel a figyelmet.
Ismernünk kell saját erőnlétünket
– A férfiak időnként hajlamosak túlbecsülni a saját képességeiket – a vízbe fulladási statisztika is alátámasztja ezt, vízbe fulladt áldozatok 80-90 százaléka ugyanis férfi. Nők nagyon ritkán esnek áldozatául a víznek, vagy ha igen, akkor szinte biztos, hogy valamilyen alapbetegség vagy rosszullét következtében, nem pedig túlvállalás miatt” – mondja Horváth László.
Ha valaki nem biztos úszó, akkor ne menjen a mély vízbe, csónakra, vízi eszközre, például vízibiciklire vagy SUP-ra pedig csak akkor szálljon fel, ha visel magán mentőmellényt, ami a biztos úszástudással rendelkezőknek is erősen ajánlott.
– Bármikor megcsúszhatunk, kieshetünk, beverhetjük a fejünket esés közben. Hiába tudunk úszni, nem segít annak, aki elveszíti az eszméletét a vízben – az egyetlen túlélési esély ilyenkor, ha valaki mentőeszközt visel – hangsúlyozza a rendőr ezredes.
Mi a teendő, ha a partról fuldoklót látunk?
– A legkisebb időveszteség az, ha egyből rohanunk a vízimentőkhöz, de közben már vesszük elő a telefonunkat, és hívjuk a 112-őt vagy a 1817-et – tanácsolja a szakértő.
– A fuldoklót gyakorlat nélkül nem szabad megpróbálni kimenteni, mert a segítő szándék ugyan nemes, de ilyenkor gyakran előfordul, hogy az egy bajbajutottból hirtelen kettő lesz. Nem elegendő az, hogy meg tudom fogni a fuldoklót, hiszen az áldozat ilyenkor az életéért küzd, és kapálózás közben mindent megtesz azért, hogy a felszínen tudjon maradni – magyarázza Horváth László. Ilyenkor az aki ment, az is a víz alá kerül, megfelelő képzettség nélkül pedig ő maga is fuldoklóvá válhat. Ellenben, ha egy eszközt vagy mentőeszközt a keze alá kutattunk, amibe meg tud kapaszkodni, életmentő lehet.
EZ IS ÉRDEKELHET: Egy vízben fuldoklónak 20-60 másodperce van arra, hogy megmentsék - Honnan ismerjük fel, hogy valaki életveszélyben van?
Messzire sodródás a matracon
A lágyan ringatózó gumimatracon, a kellemes, hűsítő hullámok között pár perc alatt relaxált állapotba kerülhetünk, amikor már csukódik is le a szemünk... Ha még a part közelében vagyunk, akkor semmi gond. Ha viszont jobban elszundikálunk a kelleténél, közel s távol senkit nem látunk, teljesen magunkra maradunk – ilyenkor nem szabad pánikba esnünk.
– Az első rémület után szedjük össze a gondolatainkat, és gyűrjük le magunkban az ijedséget. Semmiképp se szálljunk le a matracról. Eszünkbe se jusson arra számítani, hogy csak akkor maradunk életben, ha ugyanarra a partra jutunk vissza, ahonnan kiindultunk. Vannak helyzetek, amikor ez már lehetetlen – hangsúlyozza Horváth László.
Akkor van az ember a legnagyobb biztonságban, ha az eszközön marad, és sodródik tovább. A gumimatracok sokkal jobban láthatók, a partról mások hamarabb hívnak segítséget, mert könnyebb a színes matracot kiszúrni. Sokkal könnyebb az eszközről megmenteni valakit. Az üres, szélben sodródó matracot a nyílt vízen könnyen felkapja a szél, hiába fogja meg azt egy fürdőző, nem lehet sejteni, hogy hol keressük az "utasát”
– teszi hozzá.
– Semmiképp ne ússzunk az áramlattal, az uralkodó széliránnyal, hullámzással szemben tartósan, az erőnk pár méter után el fog fogyni. A legjobb, amit az ember tehet, hogy felfekszik a víz tetejére, teleszívja levegővel a tüdejét, és sodródik a hullámzással – mondja.
– Tartsuk fel az egyik kezünket néha, hogy lássanak minket, a partról előbb-utóbb úgyis kiszúrnak bennünket, úgyis segítséget fognak hívni, és akkor azt a 10–15 percet, míg a segítség odaér, addig azt el tudjuk tölteni elmerülés nélkül. Ellenkező esetben meglehet, hogy egy percen belül elfáradva elmerülünk, és még esély sincs arra, hogy időben a mentőegység vagy a vízimentő odaérjen” – tette hozzá.
Nyitókép: Vízből mentési gyakorlat a Balatonon a rendőrség szezonnyitó sajtótájékoztatója után Balatonfüred és Tihany között 2024. május 22-én (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)