Szülő- és gyereknevelés

Az óvónők lélekjelenléte és gyors reakciója mentett meg egy gyereket

Nem estek pánikba az óvónők, amikor az udvaron játszadozó kislány először sápadni, majd fulladni kezdett. Mivel az óvónők ismert volt, hogy a gyerek allergiás, azonnal cselekedni kezdtek – írták Facebook posztjukban a mentősök.

 

Az eset még múlt héten történt. Az 5 év körüli kislány éppen az óvoda udvarán játszott, amikor egy darázs megcsípte. Az óvónők tudták, hogy a gyermek súlyosan allergiás a csípésre, így azonnal a segítségére siettek. A kislány sápadttá vált és nehezen kapott levegőt, így az óvó néniknek gyorsan kellett cselekedniük: miközben tárcsázták a mentőszolgálat telefonszámát, már adták is be az Epipen Junior készítményt a kislánynak, amit a gyermek minden nap magával hordott.

A rutinos mentésirányító diszpécser végig vonalban maradt a bejelentőkkel, amíg hajdúszoboszlói mentősök kiérkeztek a helyszínre. Az időben érkezett segítségnek és az óvónők gyors reakciójának köszönhetően,  az ellátást követően a gyermeket dédnagymamája és egy „bátorságmackó” kísérete a kórházba.

Darázscsípés – mikor veszélyes

A méh-, vagy darázsméreg allergia bármilyen életkorban kialakulhat. A rovarcsípésekkel méreganyag kerül a szervezetbe, ez pedig minden esetben kisebb-nagyobb helyi reakciót, akut gyulladást vált ki, ami gyerekek esetében még látványosabb lehet.

Ha a csípést követően, rövid időn belül nagy méretű, 12-20 cm-es duzzanat jelenik meg, akkor azonnali orvosi beavatkozásra van szükség, főképpen ha a csípéstől távol eső helyen jön elő a reakció, például a darázs a beteg karját csípi meg, de a szeme kezd el dagadni, vagy test szerte kiütések keletkeznek. Ezek a tünetek ugyanis már életveszélyes allergiás reakcióra, anafilaxiára utalnak.

Súlyos hasi görcs, hasmenés, hányás, test szerte megjelenő csalánkiütés, sápadtság, nyelési zavar, szédülés, ájulásérzés, szájban vagy szemben jelentkező duzzanat, köhögés, torokszorító érzés, sípoló vagy nehézlégzés, de akár eszméletvesztés is előfordulhat. Ezek a tünetek azonnali sürgősségi ellátást igényelnek:

be kell adni a combizomba a betegnél lévő életmentő adrenalin injekciót (ha már tud az allergiájáról, általában magánál hordja), és azonnal mentőt kell hívni.

Szintén veszélyes, ha valaki véletlenül lenyeli a darazsat vagy a méhet, a szájban, garatban kialakuló duzzanat elzárhatja a felső légutakat és légzési nehézséget, akár fulladást okozhat. Ilyen esetben sincs idő mérlegelni: azonnal ki kell hívni a mentőt.

Életveszélyes anafilaxiát egyébként hazánkban csak a méh és a darázs mérge okozhat, a többi rovar csípése csak jórészt ártalmatlan, helyi reakciót vált ki.
Az allergiás reakciók a csípést követően 48 órán belül is jelentkezhetnek, akkor azonban már nem jelentenek akkora veszélyt. A darázs- vagy méh méreganyagra adott allergiás reakció előzetesen vérvizsgálattal kimutatható, a darázs és méhcsípés allergia vakcina kúrával gyógyítható.

Forrás: Országos Mentőszolgálat, Semmelweis Egyetem

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás