A tudósok szerint létezik 10 dolog, ami boldogabbá teszi a gyermeket!
“Valószínűleg a legszebb dolog, amiben részünk lehet életünk folyamán, az nem más, mint egy boldog gyermekkor” – Agatha Christie.
A gyermekkor életünk legszokatlanabb és legcsodálatosabb időszaka, mely tele van felfedezéssel, játékkal, csodákkal és az élet iránti lelkesedéssel.
A szülők számára azonban ez az időszak egy felelősséggel teli periódus, mivel aggódnak gyermekeik boldogságáért és egészségéért. A gondos szülők számára a gyermekük jóléte jelenti a prioritást. Az alábbiakban rámutatunk néhány olyan dologra, amelyekkel tudományos szempontból is bizonyítottan, boldogabbá tehetjük a gyerekeinket!
1. Adjunk számukra minél több időt, amelyet játékra fordíthatnak.
A gyermek első és legfontosabb tevékenysége a játék. Természetesen egy idő után, már az iskola következik, ahol új kötelezettségek és felelősségek merülnek fel, mint például a házi feladat, de addig a gyermeknek lehetőséget kell adni a játékra.
“A gyerekek a legfontosabb élettapasztalatokat más gyermekekkel történő interakciók során tanulják meg. A felnőttektől, a gyerekek sokkal kevesebbet tanulnak, mint azt gondolnánk!” – mondta Peter Gray, a Boston College pszichológia professzora.
2. Ne vitatkozzunk a gyerekek előtt.
A gyermek agya rendkívül gyorsan fejlődik, és nagyon nagy mennyiségű információt képes tárolni. Ha többször előfordul, hogy felnőttek vitájának tanúja lesz, ez negatív hatással lehet a pszichés fejlődésére. Sokkal aggódóbbá válhatnak, és nagymértékű bizonytalanságérzetet lehet úrrá rajtuk.
3. Ne hasonlítsuk össze gyermekeinket más gyerekekkel!
A társadalom általában nyomást gyakorol az egyénre a siker érdekében. Ez a nyomás arra késztet bennünket, hogy megpróbáljuk gyermekeinkre is ugyanazt ráerőltetni. Nem mondhatjuk biztosra, hogy ez helyes-e vagy sem, de minden bizonnyal hibás cselekedet, ha úgy próbáljuk motiválni gyermekünket, hogy mind untalan összehasonlítjuk másokkal, esetleg a feltételezett „jobbakkal”.
A tudósok úgy gondolják: ha a gyermeket folyamatosan összehasonlítják, ez befolyásolja méltóságunkat és önbizalmukat.
4. Ne mentesítsük gyermekeinket a negatív érzelmek alól!
El kell fogadnunk az igazságot – a gyerekek gyerekesen viselkednek, és nem várhatjuk el tőlük, hogy kontrollálják érzelmeiket. Szinte minden gyermek lehet impulzív, irigy, szomorú és mérges olykor. John Gottman úgy véli, hogy a szülők nem büntethetik gyermekeiket negatív érzelmeik miatt. El kell magyarázniuk a gyermeknek, hogy ezek az érzelmek a lehető legtermészetesebbek, és meg kell tanítaniuk, hogyan kell megfelelően kezelni azokat.
5. Vegyük figyelembe a gyermek erőfeszítéseit!
Ha így teszünk, később a gyermek megérti, hogy valami megszerzéséhez keményen kell dolgoznia. Ezért nagyon fontos megfigyelni és értékelni a gyermek által végzett munkát.
“Azt javaslom a szülőknek, hogy nézzék meg, hogyan jár el a gyermek egy bizonyos cél elérése érdekében. Keressük meg a gyermek kicsi győzelmeit, és dicsérjük őt lelkesedéséért, és erőfeszítéséért.” – mondja Carol Dweck.
6. Értékeljük a családi hagyományokat!
A rituálék vagy szokások megléte jelzi egy család stabilitását és egészségét. És a stabilitás mindig is fontos szempont a gyerek nevelésében, mivel a családdal töltött idő nagyon fontos a gyermek számára. Ez ugyanis lehetőséget ad arra, hogy fontosnak és szeretettnek érezhesse magát, és hogy a példaértékű viselkedést lemásolhassa. Igyekezzünk minél több alkalmat találni arra, hogy beszélgessünk gondolatairól és érzéseiről, ami erősíti a gyermek-szülő kapcsolatot.
7. Engedjük, hogy a gyermekünk kockáztasson!
Senki sem mondja azt, hogy ne vigyázzunk gyermekeinkre, de ez nem jelenti azt, hogy túlzásba kellene vinnünk az óvásukat. Ez negatív hatással lehet a gyermek felnőtté való válása során.
Ha a szülők túlzásba viszik az ellenőrzést és a gondoskodást, akkor megfosztják gyermekeiket a nehéz helyzetbe való kerülés esélyétől. Ezért a gyermek nem tanulhatja meg, és valójában nem is tudhatja majd, hogy hogyan kell megbirkózni egy problémával. Egyszerűen nem lesz esélye tanulni a hibából.
8. Fejlesszük a gyermekeinkben a felelősségérzetet!
Ki kell tennünk a gyermeket olyan helyzeteknek, amelyek a felelősségérzet kialakulásához vezetnek. De nem minden lépést kell ellenőriznünk, hanem csak az eredményt. Ha minden lépést irányítunk, arra késztetjük általa a gyermeket, hogy elhiggye, egyedül nem képes valamit megtenni. Egyetértünk azzal, hogy a gyermeket, nevelése érdekében dicsérni kell, ha valamit helyesen tesz és megdorgálni, amikor nem, de ezt cselekedetei eredményeivel összefüggésben kell megtennünk.
9. Biztosítsunk számára boldog emlékeket!
A gyermekpszichológia területén végzett kutatások kimutatták, hogy azok a felnőttek, akiknek gyermekkori emlékei szeretettel voltak tele, sokkal teljesebbnek és boldogabbaknak érezték magukat, mint azok, akiknek boldogtalan gyermekkoruk volt.
10. Legyünk mi magunk is boldogok!
A gyerekek olyanok, akár egy szivacs – mindent magukba szívnak, amit hallnak és látnak – jót és rosszat egyaránt. Ezért, ha a szülők gyakrabban mosolyognak és örömüket fejezik ki, akkor valószínű, hogy a gyermekük ugyanazt a viselkedés mintát fogja majd utánozni.
A cikk forrása: filantropikum.com
Nem ellenőrzött tartalom.