A mai gyerekek azért nem önállóak, mert a szülők mindent megoldanak helyettük…
Minden szülő azt szeretné, hogy a gyermeke boldog legyen, de bizony sok esetben a túlzásba vitt féltés nem a legjobb irányba tereli a gyereket.
A szülők és a tanítók faladata az, hogy megtanítsák a gyereket tanulni. Tanulja meg megkeresni a számára fontos információkat és tudja megkülönböztetni a jót és a rosszat. Tanulja meg azt, hogy bármilyen helyzetben minimális fizikai és lelki vesztesége legyen.
Hogyan segítsük a gyereket, hogy önálló felnőtté váljon?
Először is ne ajánljunk fel a gyerek számára kész döntéseket, ne tegyük választás elé azzal, hogy valami lehetséges vagy nem lehetséges, ne kényeztessük el, hanem szeressük. Sok esetben könnyebb egy feladatot a szülőnek elvégezni, de minél több segítséget ajánlunk fel a gyerek számára, annál képtelenebb lesz egy dolgot egyedül megoldani.
1. Fizikai függetlenség
Legyen szó a gyerek első lépéseiről, étkezéséről, egy játék kiválasztásáról és megvásárlásáról vagy bármilyen más dologról, ha látjuk a gyereken azt, hogy felkészült arra a bizonyos dologra, akkor hagyjuk őt cselekedni. Engedjük, hogy járja a saját útját, hagyjuk, hogy elessen, ne csináljuk meg mi a dolgokat helyette.
2. A mozgás szabadsága
Ugye mindenki tudja, hogy az energia, energiát generál ezért ne hagyjuk a gyereket ellustulni. Mutassunk példát mi felnőttek a gyereknek, sétáljunk, sportoljunk, mert ez nagyon fontos a gyerek számára, olyan mint a levegő. Ezek nélkül megszűnik a gyermekkor.
3. Nyugodt, megbízható otthon
Ez egy nagyon fontos pont a gyerek életében. Ha otthon rossz a hangulat, a szülők mindig stresszesek, akkor nem beszélhetünk megértésről. Minden gyerek számára az otthona az a hely, ahol szeretik őt és hazavárják. Próbáljuk meg az idegességünket nem hazavinni, ne kiabáljunk és ne beszéljük meg hangosan az elégedetlenségünket.
4. A családdal együtt történő étkezések és beszélgetések
Csodálatos dolog amikor a család együtt ül asztalhoz és beszélget. Amikor a kisebb gyerekek azt hallgatják, hogy a szülők az emlékeikről mesélnek, ők tanulnak ebből. A szülők pedig hagyják, hogy a gyerekek elmondják a véleményüket. Az ilyen beszélgetések erőt adnak és segítségünkre vannak a helyes döntések meghozatalában.
5. Határok meghúzása és döntések
Ezek a dolgok egy felnőtt ember életét is megkönnyítik, a gyerekekét meg ennél is jobban. Ne változtassunk a döntéseiken, sőt beszéljük meg a család többi tagjával is ezt a taktikát. Soha ne veszekedjünk és ne beszéljünk csúnyán a gyerek előtt, mert ez nagyon rossz hatással van a lelkivilágára.
Mit tehetnek még a szülők a gyerekekért?
- mindig álljunk a gyerek oldalán,
- hallgassuk meg őt,
- ne szakítsuk félbe,
- minimalizáljuk a stresszes helyzeteket,
- éljünk egészségesen,
- tanítsunk verset, mesét a gyereknek,
- ne nézzük át a leckéjét,
- ne figyeljünk az osztályzataira,
- dicsérjük meg a gyereket az elért sikereiért,
- ne veszekedjünk vele, ha nem jól teljesít,
- magyarázzuk el neki a tanulságokat,
- ne szégyenítsük meg a gyereket,
- beszélgessünk bármiről a gyerekkel,
- ne hasonlítsuk őt más gyerekhez,
- legyünk büszkék a gyerekre és tiszteljük őt.
A cikk forrása: ketkes.com
Fotó: Getty Images