Szülő- és gyereknevelés

A gyerekek 10 éves korukig észre sem veszik, ha szorítja őket a cipő – Hogyan válasszunk megfelelő cipőméretet a gyereknek?

Mit okoz a rossz cipőméret? Hogyan érdemes cipőt vásárolni gyerek esetén? Miért nem működik a "hüvelykujjpróba" cipővásárlásnál? És tudtad, hogy a szülők fele csak ránézésre dönti el, hogy megfelelő-e a cipőméret?

A gyermekek 65 százaléka túl kicsi cipőt hord – állapította meg nemrég a német blitzrechner.de tanulmánya, akik összesen 2109 szülőt kérdeztek meg a gyermekeik lábhosszáról és cipőméretéről, ezt követően egy mérési útmutatót adtak ki. A kapott értékek alapján kiszámították az optimális cipőméretet. A szülőket ezután arra kérték, hogy egy sablon segítségével mérjék meg a cipő tényleges belső hosszát.

A vizsgálat eredményei

  • A gyermekek 65 százaléka túl kicsi cipőt viselt. Ezek 47 százaléka egy mérettel volt kisebb, 18 százalékuk pedig két mérettel volt kisebb a kelleténél.
     
  • Csak 35 százalékuk viselt megfelelő méretet. 24 százalékuknak épphogy belefért a cipőjébe, 11 százalékuknak pedig még volt bőven hely a lábnövekedésre.
     
  • A szülők 52 százaléka nyilatkozott úgy, hogy soha nem mérte meg gyermeke lábának hosszát, ehelyett kizárólag a tapintásra és a látásvizsgálatra hagyatkozott.

Mit okoz a rossz méret?

A rossz cipő viselése hosszú távon negatív következményekkel jár, különösen a gyermekek esetében. A csontok ugyanis a növekedés során még könnyen deformálódnak, ami görbülethez és lúdtalphoz, rossz testtartáshoz és hátkárosodáshoz vezethet.

Mi az a "párizsi vonal"?

Habár nem tűnik nehéz feladatnak megtalálni a helyes cipőméretet gyerekeknek, a gyakorlatban mégis az. A cipőkön feltüntetett méretadatok valójában csak iránymutatóak a gyártók számára, nem szabványosították az egész EU-ban, és nem is ellenőrzik azokat. A gyermekcipőkre vonatkozó iránymutatás az úgynevezett "párizsi vonalon" alapul, amely a cipőméret szorozva 6,6 milliméterrel. A cipőket ilyen milliméter hosszúságú lécre gyártják, és előfordulhat, hogy azokat gyakran túl korán veszik le a lécről – ennek következtében összemennek, kisebbek lesznek, mint a rajtuk szereplő méret.

A gyerekek nem tudják, hogy a cipő szorít-e

Annak megállapításához, hogy a cipő jó-e, nem segít az, ha a szülők felpróbáláskor megnyomkodják a cipő orrát, a gyerekek ilyenkor ugyanis reflexszerűen hátrahúzzák a lábukat.
Ennek ellenkezője, a sarokpróba sem működik, azaz, hogy van-e még elég játéka a lábnak, mert ilyenkor a gyerekek összenyomják a lábukat elöl.

Egy másik, kevésbé hatékony módszer a megfelelőnek vélt méret meghatározására az, hogy a lábat a cipőtalp külső oldalához szorítják. Még ha a cipő lényegesen hosszabbnak is tűnik, mint a lábfej, semmit nem jelent, mert nem tudni, milyen a cipő belső kiképzése. A cipő belső hossza, a bélés, a varrások és a talpbetét miatt jelentősen rövidebb lehet a vártnál.

Még a "Jó-e a cipő?" kérdés is teljesen felesleges. A gyerekek tízéves korukig általában észre sem veszik, ha túl kicsi a cipőjük. Az idegrendszerük nem érzékeli helyesen a nyomást. Ráadásul a kis lábuk puha, és alkalmazkodik a mindenkori cipőhöz.

Tippek a cipővásárláshoz

1# Ne hagyatkozzunk a megadott méretadatokra. Felnőttként is tudjuk, hogy a 40-es méret az egyik cipőnél jó lehet, de egy másik fazonnal nem feltétlen. Tipp: Mindig mérjük meg a lábat és a cipő belső hosszát.

Ehhez készítsünk egy sablont a gyermek lábáról, amihez rajzoljuk le a gyermek lábának körvonalát kartonpapírra, és számítsunk rá 12-17 milliméter mozgásteret. A kivágott sablon lazán illeszkedjen bele a cipőbe. Kopott cipőknél elegendő 12 milliméternyi, új cipőknél 17 milliméternyi mozgástér.

2# A gyermekcipők nem lehetnek túl szorosak, és elegendő mozgási szabadságot kell biztosítaniuk.

3# A "hüvelykujjpróba" nem működik a gyermekek esetében. Jobb, ha a lábat egy cipőboltban mérjük meg. A mérések elvégzésére ideálisak az úgynevezett cipőbelső hosszmérő készülékek. Ezekkel nemcsak a lábfej hosszát, hanem a cipő tényleges belső hosszát is meg lehet határozni. (Cipőbelső hosszmérő készülékeket a neten, akár otthoni használatra is lehet vásárolni).

4# A jobb és a bal lábfej ritkán egyforma hosszú. A legfeljebb 6 mm-es hosszkülönbség teljesen normális – de ez majdnem egy egész cipőméretnek felel meg. A szülőknek ezért cipővásárláskor mindig a hosszabbik lábat kell alapul venniük.

5# A cipőket a legjobb délután megvenni. A lábak napközben néhány millimétert tágulhatnak.

6# A lábak nem egyenletesen nőnek, éppen ezért a cipőméretet érdemes évente legalább négyszer ellenőrizni.

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás