Szülő- és gyereknevelés

7 tipp, hogy elkerüljük a várandósság alatti hátfájást

A várandósság kétségtelenül csodálatos időszak egy nő életében, ez az állapot azonban számos testi változással is együtt jár, melyek sokszor nem várt kellemetlenségeket is okozhatnak. A hátfájás az egyik leggyakoribb probléma, ami a terhesség során jelentkezhet, hiszen a növekvő pocak, a hormonális változások és a helytelen testtartás is negatívan hathat a gerincre és a hátizmokra. Lássuk, hogyan kerülhetjük el a kínzó hátfájást a várandósság alatt!

1# Ügyeljünk a helyes testtartásra

Ahogy halad előre a terhesség, úgy változik meg a test súlypontja. Ennek következtében ahogy megpróbáljuk kompenzálni a súlyelosztást, gyakran egyre inkább hátradőlünk, esetleg a teher miatt éppen előregörnyedünk. Mindkét testtartás helytelen, mivel a következményeként megfeszülnek a gerinc melletti izmok, ezért próbáljunk meg tudatosan javítani rajta: állás közben ejtsük le a vállakat, egyenesítsük ki a hátat, nyújtsuk ki a nyakunkat és a fejünket tartsuk egyenesen. Ha így teszünk, egyenletesebben oszlik el a testsúly és a gerincünket sem terheljük meg annyira.

2# Viseljünk megfelelő cipőt

Tudjuk, hogy nagyon vonzó lehet egy szép magas sarkú cipő, és azt is, hogy a várandósság alatt sem szeretnénk lemondani arról, hogy mindenhol csinosan jelenjünk meg. Ezekben azonban az extra teherrel egyre nehezebben közlekedünk majd, így válasszunk inkább egy lapos balerinacipőt vagy egy kényelmes edzőcipőt, hogy könnyebben megtarthassuk az egyensúlyunkat – ez nemcsak a hátunk szempontjából fontos, de a baleseteket, eséseket is elkerülhetjük, ha nem a magas sarok miatt botladozunk.

3# Válasszunk egy jó alváspozíciót

Ahogy nő a hasunk, egyre nehezebb lesz felvenni a megszokott alváspozíciónkat, ha azonban nem a megfelelő testhelyzetben töltjük ezeket az órákat, nagy nyomást helyezhetünk a porckorongokra. Ez nem csupán azért gond, mert tartósan fennmaradó gerincproblémákhoz vezethet, hanem azért is, mert a fájdalom miatt kialvatlanul ébredünk majd, ami az egész napra rányomja a bélyegét.
És hogy mi a megoldás? Ha hason vagy oldalt fekve szeretünk aludni, vásárolhatunk egy direkt erre a célra készült speciális párnát, ami tehermentesíti a gerincünket és kényelmes alvást tesz lehetővé. Az utolsó hetekben különösen fontos kerülni a hanyatt fekvést, mivel az extra súly nagy nyomást helyez a gerincoszlopra és a porckorongokra is.

4# Támasszuk meg a hasat

Ma már számos hastartó pánt és öv létezik, mely az előrehaladott terhesség idején segít megtámasztani a pocakot, ezáltal pedig enyhíti a derekunkra nehezedő nyomást és csökkentheti a hátfájást. Ezeket az eszközöket a ruha alatt észrevétlenül is viselhetjük, ezért érdemes őket magunkra venni ha tudjuk, hogy hosszabb ideig kell egy helyben állnunk vagy sétálnunk.

5# Mozogjunk

A sportolás a terhesség idején sem lehetetlen, az azonban kétségtelen, hogy egy kicsit óvatosabbnak kell lennünk. Válasszunk olyan mozgásformákat, melyek segítenek a hátizmok megerősítésében, így azok könnyebben ellenállnak az utolsó hónapokban rájuk nehezedő nyomásnak. A mozgás segíthet a testsúlyunk kontrollálásában is, ami a gerinc egészsége szempontjából nagyon fontos: a várandóssággal persze természetesen együtt jár a súlyunk növekedése, az elhízás azonban mind a baba, mind a leendő édesanya számára veszélyes lehet.

6# Pihenjünk sokat

A várandósság a legtöbbünk számára a fészekrakás időszaka: ilyenkor szeretnénk beszerezni minden apróságot, amire születendő gyermekünknek szüksége lehet. Ne felejtsük el azonban, hogy ezekben a hónapokban elsősorban saját magunkra kell vigyázni, ezért ha úgy érezzük, hogy fáradunk, ha fájni kezd a derekunk, akkor üljünk le és egy kicsit felejtsük el a teendőket.
Jó ötlet lehet egy ergonomikus kialakítású masszázsfotel beszerzése, ami nemcsak pihenéshez tökéletes, de a megviselt hátunkat is képes lehet helyretenni. Egy ilyen masszázsfotel később is hasznunkra válhat, hiszen amellett, hogy szoptatáshoz is ideális, a rezgéseinek köszönhetően ebben ülve egy nyűgös kisbabát is könnyebben elaltathatunk majd.

7# Vigyázzunk magunkra

A legtöbb édesanyának a terhesség első napjától születendő gyermeke áll a gondolatai fókuszában. Ez teljesen érthető és természetes, azt azonban ne felejtsük el, hogy kisbabánknak egészséges szülőkre van szüksége. Ha a hátfájásunk állandósul, esetleg komolyabb betegséghez, például gerincsérvhez vezet, sokkal nehezebb lesz ellátni a gyermekünk körüli teendőket, mindkettőnk érdeke tehát az, hogy már a várandósság kezdetétől vigyázzunk magunkra. 

(x)

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás