3 illatos fűszernövény, ami nem hiányozhat a nyári balkonládából
Az alábbi három fűszernövényből zamatos grillételek, ínycsiklandó szószok, hűsítő nyári üdítőitalok, koktélok készíthetők. Ezeket a zöldfűszereket ma már bármely piactéren, piacon is könnyen beszerezhetjük, és onnantól kezdve, hogy elültettük, különösebb gondozást nem igényelnek.
Lássuk, miért fontosak ezek a fűszernövények, hogyan támogatják az egészségünket.
Bazsalikom
A bazsalikom sokoldalú fűszernövény, amit legtöbben az olasz paradicsomos, tésztás ételeinkhez társítunk. Hatóanyagai rendkívül kedvezően befolyásolják az egészségünket.
Mivel mediterrán fűszernövényről van szó, okvetlenül napsütéses helyre ültessük. Természetesen kevesebb fény mellett is életben marad a bazsalikom, csak ez esetben alacsonyabb lesz a levelek illóolaj tartalma.
8 hónapos kortól bevezethető a baba étrendjébe.
Mire jó a bazsalikom?
1. Cseranyagai és illóolajai csökkentik a felfúvódást, enyhítik a gyomorrontás kellemetlen panaszait.
2. Csökkenti a magas vérnyomást és a stresszes állapotra is jótékonyan hat.
3. Leveléből kinyert lé bőrgyulladások és rovarcsípések külső gyógyítására, antibakteriális hatása miatt nehezen gyógyuló sebekre is alkalmazható.
4. A friss bazsalikom az illóolajon kívül tartalmaz még jelentős mennyiségű K, A és C vitamint is.
Snidling, metélőhagyma
Ez a zamatos és illatos fűszernövény egyszerre emlékeztet a hagymára és a fokhagymára, de íze szerencsére kevésbé markáns. Hengeres leveleit fogyasztjuk, de a virágai szintén ehetőek - amiket bátran használjunk szendvicsekbe, mártásokhoz, salátákhoz.
A snidling az, ami igazán csak frissen igazán élvezetes, mert elfonnyadva elveszíti a jó ízét. A szobában vagy a szabadban is termeszthetjük a metélőhagymát, de mindig napfényes helyen tartsuk. A növekedési időszak folyamán, főleg nagy melegben bőven öntözzük.
8 hónapos kortól bevezethető a baba étrendjébe.
Mire jó a metélőhagyma?
1. Gazdag növényi rostokban, amivel támogatja a szervezet méregtelenítését.
2. Várandósok számára különösen fontos folát forrás - ezzel óvja a magzat egészségét, segít megelőzni a nyitott gerinc kialakulását.
3. Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően csökkenthető a szervezet daganatos sejtjeinek burjánzása, gyulladásai, illetve érrendszeri betegségek. Elsősorban a vastagbélrák, a prosztatarák, a gyomorrák és a nyelőcsőrák megelőzésére ajánlott.
4. Javítja a vérkeringést, vértisztító hatása van, csökkenti a koleszterinszintet és a vérrögképződésre való hajlamot.
5. Pusztítja a szájüreg és az emésztőcsatorna baktériumait, ezért fertőzések megelőzésére is ajánlatos.
6. A népi gyógyászat bélféreg űzésére is javallotta.
Menta
A Menta nemzetségbe több mint 600 növényfaj tartozik, a legnépszerűbb fajták ezek közül: a borsmenta, a zöld menta vagy a csokoládé menta.
Ültetésekor a túlságosan erős déli napfényt kerülni kell, és a talajt mindig enyhén nedvesen kell tartani, illetve ügyeljünk arra, hogy ne locsoljuk túl a növényt.
Friss mentalevelekkel ízesíthetjük nyári ételeinket és italainkat, például salátákat, joghurtokat, teákat, koktélokat és gyümölcsdesszertjeinket.
Fontos tudni: minél kisebb a gyermek, annál inkább kerüljük a mentoltartalmú készítményeket, mert a mentol allergiás reakciót válthat ki az arra érzékeny a gyermekeknél.
Mire jó a menta?
1. Élénkít, felfrissít, elűzi az álmosságot, bágyadtságot.
2. Serkenti az agyműködést és a gondolkodást.
3. Egy-egy mentalevél elrágcsálása üdévé teszi a leheletet.
4. Készülhet belőle hűsítő lábfürdő is, amihez csupán egy csésze mentateára van szükség.
5. Görcsoldó és antibakteriális hatású gyógynövény, amely emésztési zavarokban, puffadás esetén, valamint az epehólyag és az epevezeték gyulladásos betegségeinek kezelésére különösen jól alkalmazható.
Fotó: Getty Images