10 tipp, hogy elkerüld a “tökéletes szülő-csapdát”
Felejtsük el a “tökéletes szülő” ideális képének való lehetetlen megfelelés kényszerét. – mondja Rosalind Wiseman amerikai gyermekpszichológus. Helyette az alapvető értékeinket tanítsuk meg gyermekünknek!
Itt van 10 tanács, hogyan csináljuk:
1) Ismerd meg a gyermekedet - más szemén keresztül is
Amint a felnőttek, úgy a gyermekek is különféle arcukat mutatják, eltérő társadalmi szerepeknek és helyszíneknek megfelelően: egészen mások a barátaik körében, otthon, vagy éppen az iskolában. Érdemes tehát megkérdezni a barátok szüleit vagy a tanárokat gyermekünk viselkedéséről, hogy elfogulatlanabb képet kapjunk a mindennapjairól.
2) Hagyjuk a sztereotípiákat!
A küzdősport nem kizárólag a férfiak területe, ahogyan a kenyérsütés sem csak a háziasszonyok feladata. Fontos, hogy a gyermeked lássa: néha bizony mindenki végez szokatlan feladatokat is, kilépve a komfortzónából.
3) Ügyelj a “szűrőkre” amikor cselekszel vagy beszélsz!
A társadalmi helyzet, a vallás, az etnikai háttér és a gazdasági státusz mind befolyásolja világlátásunkat. Noha gyermekünk ezt a szociális környezetet örökli tőlünk, érdemes figyelni rá, hogy ne kizárólag a fenti tényezők befolyásolják az utódainknak továbbadott világképünket. Tanítsunk empátiát a gyermekünknek, segítsük, hogy néha “kívülről” is ránézhessen a tetteire, azok okára és következményeire.
4) Nem vagy rossz szülő, ha nem mindig segíted ki a bajból.
Néha hagyni kell a gyermeket elbukni. Engedni kell, hogy saját bőrén tapasztalja, hogy a betonfal kemény, a tűz forró, az ázott talaj csúszós. Néha azzal tehetjük a legtöbbet gyermekünk fejlődéséért, hogy nem avatkozunk bele egy-egy kétes kimenetelű cselekedetébe, hanem hagyjuk, hogy maga tapasztalja meg azok súlyát és néha fájdalmas kimenetelét, mert ezzel is jobban megtanulja saját maga működését és kontrollját.
5) Becsüljük meg a tanárokat és az edzőket!
A gyermekünkkel foglalkozó felnőtteknek (pedagógus, edző, magántanár) járjon különös megbecsülés! Soha nem érdemes lenézően beszélni ezekről az emberekről, nem szabad, azt sugallni, hogy jobban értünk náluk a neveléshez, oktatáshoz, edzéshez. Az sem szerencsés, ha megosztjuk gyermekünket, és azt hangsúlyozzuk előtte, hogy szülőként jobban ismerjük az érdekét, mint az őket életre oktató-nevelő tanárok.
6) Nem marad le, ha nem kapja meg az újat.
Gyermeked nem marad le a fejlődésben, ha nem kapja meg azokat a legújabb elektromos kütyüket, amelyek „az osztály legmenőbb arcainak” esetleg megvannak. Semmilyen lelki sérülést nem okoz, ha nemet mondasz a legújabb okostelefon megvételére. Elegendő csupán a lehetőségét biztosítani annak, hogy ismerje ő is a társaival közös témákat, de az nagyon fontos, hogy mindez illeszkedjen az ő szellemi képességeihez, valamint az anyagi és szociális helyzetéhez.
7) Érdemes részt venni a szülői munkaközösségben.
Csak azért, mert kívülállónak érzed magad egy-egy szülői találkozón, vagy unalmas, hosszúra nyúló szülői értekezleten, ennek soha ne adj hangot otthon. Nem jó, ha a gyermeked azt hallja, hogy a többi szülőről panaszkodsz.
8) A felnőttek nyomásának se engedj!
Néha az ember hajlamos engedni más felnőttek, általában nagyhangú szülők nyomásának. Néha nemtörődömségből, néha konfliktuskerülésből megfogadunk olyan tanácsokat is, amelyekkel magunk sem értünk száz százalékosan egyet. Csak azt tudod hitelesen képviselni gyermeked előtt, amivel szász százalékosan egyet tudsz érteni.
9) Adj konfliktuskezelési mintát!
Ez közhelyesen hangzik, de az biztos, hogy az emberek hajlamosak egy-egy eseményt kizárólag saját szemszögükből nézni, főleg akkor, ha a gyermekükkel történik valami. Előfordulhat, hogy a gyerek konfliktusba keveredik más gyerekekkel, ilyenkor érdemes az eseményeket a másik gyermek és esetleg a másik szülő szemszögéből is megvizsgálni. Ne féljünk beavatkozni, ha kell, bocsánatot kérni, mert ezzel megfelelő konfliktuskezelési mintát adunk gyermekünknek.
10) Több „helyes” út is létezik, nem csak egy
Nincsenek nemzetközi szabványok arra, hogyan legyünk jó szülők! Bízzunk magunkban, és keressük meg gyermekünkkel a leghatékonyabb együttműködés lehetőségét!