Óvoda

Hogyan tanítsuk meg a gyereket ollóval bánni?

Játékos ollóhasználat

Hány éves korban tudnak a gyerekek ollóval vágni? Miért fontos gyerekeknél az ollóhasználat? Melyek a legfontosabb szabályok, amiket mindenképpen szükséges elmagyarázni nekik? Milyen a jó gyerekolló? Válaszok a cikkben!

Az olló már képes a két év körüli gyerekeket elbűvölni, a kicsik érdeklődve nézik, ahogyan apa, anya csattogtatja, forgatja, nyisszantja a kezében lévő anyagokat. Az egészen kicsiket még nem is az eredmény, hanem maga a vágás folyamata, a nyitás-zárás finoman kattanó játéka nyűgözi le. Ennek az izgalmas eszköznek a felfedezése sok gyereket csábít, aminek a szülők fejében harsogó "kés, villa, olló, gyerek kezébe nem való" aggodalom állít korlátokat. Az olló teljes tiltása vagy elvétele helyett inkább meg kell mutatnunk a gyereknek, hogy hogyan lehet az ollót biztonságosan használni.

Mit fejleszt az ollóhasználat?

Az ollóval bánás kiválóan fejleszti a gyerek kézügyességét, finommotorikus készségeit, erősíti a kezeit és csuklóját, ami később az iskolában az írástanulásnál lesz elengedhetetlen. Ha a kisgyerek már rutinosan tudja használni az ollót, bekapcsolódik a koncentráció, a képzelőerő, az önállóságot nyitogató önbizalom. A finommotorikus készségek folyamatos fejlesztése a beszédközpont fejlődését is elősegíti, mert az agyban a két érintett terület szorosan összefügg egymással. (A gyermekek először a finommotorikus készségeket tanulják meg, majd a nyelv fejlődik). A rendszeres kézműveskedés nemcsak szórakoztató a gyermekek számára, hanem elősegíti a kreativitást, a tér- és formatervezési tudatosságot, összehozza a családot.

Tehát az ollóhasználatot nem szabad kerülni, sőt. Mire a gyerekek iskolába kerülnek, már biztonságosan kell használniuk az ollót – ez része az iskolaérettségnek. Vannak gyerekek, akiknek az ollóhasználat egészen könnyen megy, míg másoknak érdemes egy kicsit a szülővel, nagyszülővel otthon gyakorolni. Lássuk, hogyan kezdjünk hozzá a tréninghez!

EZ IS ÉRDEKELHET: Ezeket tudja már a nagycsoportos ovisod?

Hogyan tanulnak meg a gyerekek vágni?    

A tanulást azzal kell kezdeni, hogy lefektetjük a legfontosabb szabályokat, még akkor is, ha legömbölyített végű gyerekollóról van szó. A gyereknek meg kell értenie, hogy az olló nem játék, és ha nem körültekintően használjuk, azzal magunknak vagy másoknak sérülést okozhatunk.

Szabályok legyenek a következők:

  • Nincs futás, dobálás, ugrálás vagy járkálás ollóval a kezünkben.
  • Ollóval vágni csak asztalnál ülve szabad, és a kezdetben csak felnőtt felügyelete mellett.
  • Az olló biztonságos átadását gyakoroljuk a kicsikkel: az ollót csak úgy szabad átadni, hogy a nyele néz előre, és nem a "szúrós" vége. A sérülés elkerülése miatt az ollót sohasem nyitva adjuk át.
  • Csak azt vágjuk, amit a felnőttek megengednek.

Ne hagyjuk, hogy a gyerekek abroszrojtot, kutyát, macskát, mindent levágjanak, ami a kezük ügyébe kerül. Alakítsunk ki egy "vágós dobozt", amibe mindenféle olyan kacat, régi anyag, kéztörlő guriga kerülhet, amit a kisgyerek kedvére szétszabdalhat. Sőt, a doboznak ez is a célja: a gyereket ösztönözze a vágásra.

EZ IS ÉRDEKELHET: 0-6 éves gyerekek motoros képességeinek fejlődése, mikor mit tud a baba, kisgyerek?

Milyen a jó gyerekolló?

Sokféle olló létezik, a kezdetekhez kezdő ollót szerezzünk be, ami ma már szinte mindenhol kapható. Amíg egy vacak olló elveheti a gyerek kedvét a vágástól, addig a jó minőségű olló sikerélményt ad.
Az olló mérete különösen fontos: ha túl nagy és ormótlan, nem igazodik a gyermek finom kezecskéihez, könnyen lelombozhatja az addig lelkes kisgyereket. Válasszunk mindig a gyerek korához megfelelő gyerekollót.

Ha jól megfigyeljük, egyes ollók azonos méretű markolatlyukakkal, más ollók eltérő méretű markolatlyukakkal rendelkeznek. Ez elsőre nem tűnik fontosnak, pedig kényelmi szempontból nem mindegy.

Pedagógiai szakértők kétféleképpen vélekednek erről: az azonos méretű lyukakkal rendelkező ollóknál az alsó lyukban fekvő mutatóujj irányítja a vágást. A nagyobb alsó markolati lyukkal rendelkező ollóban ellenben akár négy ujj is elfér: a vágási folyamatot a kéz teljes mozgása végzi, nem pedig 2-3 ujj.

Végső soron az számít, hogy a gyermeknek melyik fajta ollókialakítás esik jobban kézre, melyikkel tud könnyebben dolgozni. A kényelmes vágáshoz gumipárnázott, ergonomikusan kialakított puha markolatokat lesz megfelelő.
A vidám színek és a gyermekbarát motívumok már csak a dizájnról és a vidám hangulatról szólnak, és hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kicsik még szívesebben vágjanak bele a kézműveskedésbe.

EZ IS ÉRDEKELHET: Hány éves korban tud egyedül öltözködni a kisgyerek?

Jobb- vagy balkezes olló – van különbség?

Igen, van! Ha egyszer lesz alkalmunk, teszteljük magunkat: próbáljunk meg balkezes ollót jobb kézzel használni és fordítva, úgy hogy végigvágunk egy előre megrajzolt vonalat. Hamarosan rá fogunk jönni: ha a vágási vonalat kitakarjuk (mert kitakarjuk), a vágásunk ferde vagy pontatlan lesz. Ezért van az, hogy a jobbkezes ollóknál a bal oldali penge a papír alatt van, hogy a vonal látható legyen, míg a balkezes ollóknál fordítva vannak a pengék: a balkezes olló pengéje van felül. Ez azt jelenti, hogy még azok a gyerekek is jól látják a vágási vonalat, akiknek a bal kezük az erősebb.

  • Ollók 2 év alatti gyermekek számára: az egészen kicsiknek csak műanyagpengéjű ollókat adjunk a kezükbe, amivel igazzából vágni nem lehet, de a használatot már szokhatják, a kíváncsiságukat pedig leköti. Ezekkel a babaollókkal nem tudják magukat megsérteni.
  • Ollók 3 év körüli óvodás gyermekek számára: 3 éves kortól és az óvodáskorú gyermekek gyakran már egyedül is használhatják az ollót. „Ezt egyedül is meg tudom csinálni” – hányszor halljuk ezt a kérést. A 3 év körüli gyerekek már elkezdenek ügyesen vágni vonalakat, formákat. Ehhez a rövidebb acélpengékkel ellátott, lekerekített hegyű ollók lesznek alkalmasak otthoni használatra.
  • Ollók 5 év körüli óvodáskorú gyermekek számára: a kissé hosszabb pengéjű ollók ideálisak az 5 éves és idősebb gyermekek számára, amelyek az első összetettebb vágási feladatok elvégzésére alkalmasak. Mindenesetre ügyeljünk arra, hogy az olló pengéi ne legyenek tompák, és a markolatnyílások elég nagyok és kényelmesek legyenek. A biztonság kedvéért, még ezek az ollók is legyenek lekerekítettek.
  • Ollók kisiskolásoknak: ebben az életkorban a hosszabb pengéjű, de még mindig lekerekített végű ollókat adjuk a gyerekek kezébe. Az olyan extrák, mint a centiméteres beosztás az ollón, talán feleslegesek. A hegyes papírvágó ollóknak – készségszinttől függően – a rajzórák kézműves foglalkozásain vesszük majd hasznát.

Hogyan gyakoroljuk a vágást?

Kezdjük az egyszerű vonalak és formák kivágásával, és fokozatosan növeljük a nehézségi szintet egészen az összetettebb figurákig. Az első vágáshoz egy kicsit erősebb papírt vagy vékony kartont válasszunk, olyat amely erőfeszítés nélkül, könnyen vágható, és amit biztonságosan meg is lehet tartani. Keressünk nehézségi szintnek megfelelő vágósablonokat a neten, és már kezdődhet is a móka!

Fotó: 123RF

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás