Óvoda

Hatéves gyermeked van? Ezeket kell tudnod a plusz egy év óvodáról!

Az iskolaérettség összetett dolog, nem csupán a gyermek értelmi, gondolkodásbeli fejlettségére utal, hanem magába foglalja a testi fejlettséget, az érzékszervek fejlettségét, a megfelelő mozgáskoordinációt, a beszédkészséget, a tartós figyelem képességét, a kudarctűrést, a monotóniatűrést és a szociális fejlettséget is. Éppen ezért nem mindegy, hogy az óvodás kisgyermek milyen fejletten kerül be az iskolapadba.

Mostanra alig két hét maradt hátra, és megnyitják a plusz egy év óvoda kérvényezési felületét az Oktatási Hivatal oldalán, a kérvényeket pedig most is csak a nagyon korai határidőig, január 18-ig lehet beadni – figyelmeztet a Szülői Hang Közössége.

Bár a kérelmek többségét el szokták fogadni, mégis nagyon szomorú, hogy minden évben több ezer gyerek lemarad a lehetőségről, mert a kormányzat nem szervezi meg az érdemi, pedagógiai központú tájékoztatást és nincs kellő támogatás sem a kérvényezéshez. Döbbenetes adat:

Magyarországon minden 24. gyereknek meg kell ismételni az első évet, mert éretlenül került iskolába!

A Szülői Hang Közössége idén is mindent megtesz azért, hogy ebben a stresszes folyamatban segítse az érintett szülőket. Ezért érdemes csatlakozni a Kötelező beiskolázás szülői csoporthoz a Facebookon. Ha ezen a felületen nem tudsz, vagy valamiért nem szeretnél csatlakozni, akkor az alábbi olvasnivalókat ajánljuk.

Ezt kell tudni az iskolaérettségi törvényről

Míg korábban a gyermeket jól ismerő óvoda a szülővel közösen dönthetett a további egy óvodai év szükségességéről, a kormányzat 2020-tól olyan rendszert vezetett be, amelyben az iskolaérettség megítélésének felelősségét a gyermeket csak papírok alapján ismerő Oktatási Hivatal kapta meg. Az Oktatási Hivatal amennyiben úgy gondolja, kérhet szakvéleményt a pedagógiai szakszolgálattól, de a gyermekkel a szakszolgálat is csak egy rövid vizsgálat során találkozik.

Tovább olvasok >>>

Segédlet az Oktatási Hivatal iskolaérettségi kérvényéhez

A kormányzat a 2020. január 1-jén hatályba lépő jogszabályokkal jelentősen szigorította a hatéves korban történő iskolakezdést, és korlátozta a szülők és az óvoda lehetőségeit abban, hogy a gyermek még egy évig az óvodában maradhasson. Az új törvény értelmében a szülőnek kell írásbeli kérvényt benyújtania január 1. és 18. között. A hivatal a gyermek személyes ismerete nélkül dönt, és csak az általa szükségesnek vélt esetekben vesz igénybe szakértői szakvéleményt. A hivatal döntése ellen a szülő csak bírósági eljárás keretében fellebbezhet.

Tovább olvasok >>>

Leggyakoribb kérdések az iskolaérettségről, kérvényezésről, egyéb fontos tudnivalókról

Mikor ne menjen a gyerek 6 évesen iskolába? Mikor iskolaérett egy gyerek? Hova kell beadni a kérelmeket január 18-ig? Fordulhat-e a szülő a pedagógiai szakszolgálathoz iskolaérettségi felmérés céljából? SNI/BTMN minősítést kell kapnia a gyermekemnek ahhoz, hogy szeptemberben ne kezdje meg az iskolát?

Tovább olvasok >>>

Kezdőkép: RTF123

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás