Hat óvodát is bezárnak Csepelen racionalizálásra hivatkozva
Több száz, hamarosan megközelítőleg ezer gyerekkel kevesebb jár óvodába Csepelen, mint tíz évvel ezelőtt. Az önkormányzat javaslata szerint a már félig üresen működő óvodákba vennének át más, félig üresen működő óvodákat. Így csak a működés helye változik meg: a csoportokba járó gyerekek, óvónők, dajkák, asszisztensek és segítők személye nem. Az üres és megüresedő helyiségek fűtési és fenntartási költségeiből nem csak fejleszteni és bért emelni tud az önkormányzat, de több szakember jut a gyerekekre – adta hírül Csepel Önkormányzata.
(A fotó csak illusztráció, forrás: MTI/Kovács Attila)
Hiába Csepelen a legmagasabb az óvónők fizetése az országban, egyre kevesebben végeznek a főiskolán, és a nyugdíjazások miatt is egyre kevesebben vannak. Most pedig már nem csak a téli fűtéssel kell számolni az óvodákban, hanem a nyári légkondicionálás kiépítésével és fenntartásával is. Az önkormányzat egyelőre javaslatot tett a helyzet javítására a csepeli óvodai dolgozók számára. Ha döntés születik, leghamarabb jövő nyáron lépnek életbe a változások.
Csökkenő gyerekszám és óvodapedagógus-hiány
Csepelen ugyanazok a folyamatok zajlanak, mint Magyarországon általánosságban: öregszik és fogy a lakosság, ezzel pedig a gyerekek száma is.
A magas szintű óvodai nevelés feltételeit, körülményeit közös munkával, együttműködéssel alakította ki az elmúlt években Csepel önkormányzata és a Csodakút Egyesített Óvoda. Jelenleg 21 tagintézményben 2515 óvodai férőhelyen biztosítják a kerületi gyerekek ellátását. Az önkormányzat forrásbővítéssel, infrastrukturális fejlesztésekkel, béremeléssel, a szakmai minőség fejlesztésével próbálta az óvodai ellátórendszer működését egyensúlyban tartani. A statisztikák szerint 2014-ben a beiratkozó gyerekek száma 2487 fő volt, jelenleg 1816-an járnak óvodába. Ez a szám folyamatosan csökken, 2027-re várhatóan 1698 óvodáskorú gyermek lesz a kerületben. Az óvodapedagógus-hiány miatt az elmúlt években több csoportot is szüneteltettek, ami bár átmenetileg biztosította az adott nevelési év zökkenőmentes lebonyolítását, jelentős kiadásokat eredményezett. Míg az óvodapedagógusok száma 2014-ben 224 fő volt, ma már csak 184-en dolgoznak a kerületben.
A csepeli ovikba jelenleg 187 SNI-s gyerek jár
A javaslatok összeállítása során fontos szempont volt, hogy a nevelőközösségek és gyerekcsoportok teljes egészében egyben maradjanak, a nevelőtestület, az óvodapedagógusok munkájára továbbra is számítanak. Törekszenek arra, hogy az óvodai nevelés szakmai hatékonyságát megőrizzék, fokozzák, a működést koncentráltan, észszerűen szervezzék, a logisztikai szempontokat, a közüzemi szolgáltatások költségeit figyelembe vegyék, a körzethatár módosítást elvégezzék.
A kiürített épületeket hasznosítják, nem maradhatnak elhagyatottan.
A csepeli óvodákba jelenleg 187 sajátos nevelési igényű (SNI) gyerek jár, az ő ellátásuk a rendszer racionalizálása nyomán még hatékonyabb lesz.
2025-ben a kormány 21 százalékos béremelést tervez az óvodapedagógusok körében. A csepeli önkormányzat a racionalizálás következtében továbbra is biztosítani tudja a tavaly elfogadott egyedülállóan magas fizetéseket. Az egyesítéssel a kialakult óvodai struktúra felépítése lehetővé teszi az intézmények működésének racionalizálását.
Nyitókép csak illusztráció, forrás: MTI/Kovács Attila