Óvoda

Az életveszélyes allergiás reakciók nagy része bölcsődében, óvodában, iskolában lép fel először – mogyoró, rovarcsípés, sok más okozhatja

Bár utasításba adta az oktatási kormányzat, hogy az iskolák fokozott figyelemmel legyenek az anafilaxiás allergiás gyermekek iránt, de részletes segítséget már nem adtak, ezért az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület kidolgozott egy rövid, könnyen érthető segédanyagot pedagógusok számára, amely részletesen bemutatja, hogyan lehet felismerni és kezelni az anafilaxiát. A hiánypótló segédanyag, amelyre a Tanítanék Mozgalom hívta fel a figyelmet, pedagógusoknak elengedhetetlen, szülők számára fontos. Juttassuk el minden iskolába, óvodába, szülői csoportba a segédletet, hogy megelőzzük a tragédiákat!

Az intézménykezdés az anafilaxiás allergiás gyermekek szüleinek különös kihívást jelenthet. Bölcsőde- illetve óvodakezdés esetén gyakran ilyenkor kell először a szülőnek egy idegen személyre bíznia a gyermeke számára az allergia szempontjából is biztonságos környezet megteremtését. Az iskolakezdés a gyermek számára nagyobb szabadságot jelent (több osztályterem, több, kisebb közösség, több tanár), ugyanakkor az allergén minimalizáció szempontjából még nagyobb kihívásokat tartogat.

Anafilaxia: időben történő szakszerű beavatkozás nélkül életveszélyes lehet

Az anafilaxia olyan súlyos allergiás reakció, amit szinte bármilyen allergén kiválthat (például mogyoró, rovarcsípés, egyes gyógyszerek is).

Az anafilaxia gyors orvosi beavatkozást igényel, gyakran adrenalin-injekció (Epipen) formájában, enélkül a gyermekek élete is veszélybe kerülhet.

A felmérések szerint a gyermekkori, elsősorban ételallergia miatt bekövetkező anafilaxiás reakciók 15-20%-a intézményekben lép fel. Annak érdekében, hogy a szülő biztonságban tudhassa gyermekét, fontos, hogy az intézmény dolgozói tisztában legyenek az intézménybe járó ételallergiás gyermek/tanuló minden szükségletével.

Tanév elején tudatni kell a pedagógussal a gyermek ismert allergiáját

Jelentős különbség van azon gyermekek között, akik már ismerten anafilaxiás allergiások, és azok között, akiknél ez nem ismert, és első reakciójuk intézményi keretek között történik. A már diagnosztizált gyermekeknél az ismert allergénnel való találkozás esélye, a tanév elején lefektetett, megfelelő szabályrendszerrel minimálisra csökkenthető, a még nem diagnosztizáltaknál ez nehezebben megvalósítható.

EZ IS ÉRDEKELHET: Az óvónők lélekjelenléte és gyors reakciója mentett meg egy gyereket

Részlet a segédletből: "Különösen a bölcsődés, óvodás korosztálynál érdemes felhívni a szülők figyelmét, hogy az erősen allergén ételek bevezetése még intézménykezdés előtt történjen meg. Bár a korábbi magyarországi gyakorlat az allergénnek tekintett élelmiszerek késői bevezetése volt, ma már tudjuk, hogy ez a megközelítés nem csak, hogy nem segít, hanem növelheti is az allergia kialakulásának esélyét. Allergiás reakció esetén pedig az otthoni, kevésbé megosztott figyelem mellett a tünetek hamarabb kerülnek felismerésre, szükség esetén az egészségügyi ellátás gyorsabban elérhető". – Tovább a segédletre.

Nemcsak a pedagógusok, de a csoport- illetve osztálytársak koruknak megfelelő oktatása is elengedhetetlen. Ugyan nem a gyerekek felelőssége az allergiás reakció ellátása, de tudásuk életet menthet. A többi gyerek oktatása az óvónő vagy az osztályfőnök feladata, semmiképpen sem az allergiás gyermeké.

Az osztályfőnöknek érdemes a diáktársakat bevonnia a prevenciós feladatokba, pl. felelősök kijelölésével vagy megoldási javaslat kérésével.

  • ismertesse a gyerekekkel az étkezési- és higiéniai szabályokat, ne kínálják meg étellel, mert ő csak azt eheti, amit neki szántak és ellenőrzött.
  • ha úgy látja bárki, hogy rosszul van az allergiás gyerek, azonnal értesítsék a legközelebbi felnőttet.
  • hogyan ismerhetik fel az allergiás tüneteket (felső tagozatban, gimnáziumban).
  • az autoinjektor beadása a tanár felelőssége, nem az osztálytársaké!
  • A sürgősségi táskához hozzányúlni tilos!

Az Egyesület készített egy egyéni sürgősségi kártyát is, aminek kitöltése (ha az allergia ismert a szülők számára) és leadása az iskolákba, óvodákba óriási segítség lehet a pedagógusoknak.

Forrás: Tanítanék Mozgalom, Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás