Minden létező terápiát kipróbált autista gyermekével az anyuka, ezt a hármat gondolja a leghatékonyabbnak

Kertész Nikoletta gépészmérnökként, szép reményekkel alapított családot. Első gyermeke születésével tapasztalta meg, milyen az élet egy értelmi fogyatékos gyermekkel, iker fiainak egyike pedig az autizmussal tanították meg szembe nézni. A problémák kutatásra, tanulásra ösztönözték. Mára rendszerbe foglalta ismereteit, létrehozta a Soha többé autizmus! weboldalt és Facebook-csoportot. Előadásokat tart, könyvet ír. Tapasztalataival autizmusban és más idegrendszeri problémákban érintett családoknak segít.

Nikoletta 2016 óta dolgozik neurofeedback trénerként Győrben, valamint 2020 óta az ILF Neurofeedback technológia forgalmazója és oktatója. Mini interjú.

– Mik azok a fejlesztési lehetőségek, amiket egy autista gyermek édesanyjaként elsősorban javasolsz?

– Hármat mondok: a funkcionális táplálkozás, tehát a gyulladáscsökkentő étrend, emellett a méreganyagok, nehézfémek kivezetése a szervezetből, és a harmadik a tudományos alapokon nyugvó neurofeedback tréning.

– Miért pont a neurofeedback, hiszen annyi más fejlesztési lehetőséget lehetne kiemelni.

– Második babás anyukaként indult ez az utam. Epilepsziás nagyfiam kapcsán már megismerkedtem millióféle terápiás lehetőséggel, amiket a kisebbik, autizmussal élő Nimród fiamnál is alkalmaztam, azoknak a későbbi, modernebb változatát próbáltuk ki vele. A neurofeedback volt a következő olyan fejlesztési lehetőség, ami teljesen új volt itthon, amikor szembe jött velem. Noha én erről már a nagyfiam évekkel korábbi agyműtétjekor olvastam, de az akkori technológia még közel nem volt alkalmas arra, hogy értelmi sérült pici gyerekkel neurofeedbackezzünk. Arra gondoltam, körülnézek a nagyvilágban, hogy milyen lehetőségek vannak, és így találtam rá a neurofeedback mai változatára. Győrben ekkor még nem volt hozzáférhető a tréning, mi pedig annyi alkalommal, annyi terápiára jártunk Budapestre és külföldre, hogy nem győztem energiával a rengeteg utazást a három gyermek gondozása mellett. Nem beszélve arról, hogy értelmi sérült gyermek szülőjeként a polgári létben dolgozni, és pénzt keresni lehetetlen, hiszen sosem lehet tudni, mi jön éppen közbe. Azok a szülők, akik hasonló cipőben járnak, jól tudják, hogy mennyire rendszertelen és kiszámíthatatlan az élet sérült gyerekkel, ezért arra jutottam, inkább egy vállalkozást indítok. Egy olyan tevékenységet kerestem, amivel nem csak a gyermekeim járnak jól, hanem amivel akkor is tudok pénzt keresni, ha nem vagyok jelen, mert a gyerekeimnek kell a gondját viselnem.

– 2024. november 9-én megvalósuló, szülőknek és szakembereknek szóló AUTIZMUS 360° Konferencia az autizmussal élő gyermekek fejlesztési lehetőségeire fókuszál, az eseményen több szakemberrel együtt te is előadsz. Mire lehet a rendezvényen számítani, miért érdemes az eseményen részt venni?

– A szülők megismerkedhetnek nem csak a rendszer, értsd a pedagógiai szakszolgálat, illetve a nevelési tanácsadó sajátosságaival és útvesztőivel, ami végül is nem is olyan bonyolult, ha valaki rendesen elmagyarázza, hanem ezen kívül bepillantást nyerhetnek a valóban hatékony terápiákba: a táplálkozásba, a szervezet tehermentesítésébe, neurofeedback tréning tudományos hátterébe, gyakorlati tapasztalataiba, ami természetesen csak a felsorolás kezdete. Szakemberek számára azért ajánlott a részvétel, mert nem szájhagyomány útján terjedő fél- vagy hiányos információkkal találkozhatnak, hanem közvetlenül a forrással, a terápiák művelőivel vehetik fel a kapcsolatot, és tőlük tudhatják meg, hogy minek mi a célja, értelme.

Hogyan működik a neurofeedback tréning?

Arról már korábbi cikkünkben írtunk, hogy minden neurofeedback alapja egy pszicho-fiziológiai mérőeljárás, az EEG, amely az agy elektromos tevékenységét méri. A tréner egyéni beállításokat alkalmazva a gyermeket egy korának megfelelő animáció vagy mesefilm elé ülteti. Amíg a gyermek a mesét nézi, a tréner vizuális és auditoros visszajelzéseket kap az aktuális agyhullámokról, amit további beállításokkal terel a kívánt értéktartományba.

A neurofeedback tréningnek több fajtája létezik, mindegyik ágazat az agyi plaszticitást használja ki, miszerint az agy képes strukturálisan és funkcionálisan átrendeződni.Mivel a gyermekek agya még képlékenyebb és befogadóbb a változásra, hamarabb reagálnak a neurofeedback tréningre, de nemcsak számukra, hanem felnőttek számára is hatékony.

A neurofeedback valójában az idegrendszer alkalmazkodóképességét javítja azáltal, hogy a különböző idegrendszeri állapotok közti váltást "gyakoroltatja".

A pozitív változás, a javulás pedig mindig annak köszönhető, hogy az idegrendszer képessé válik adott körülmények között optimálisan működni. Többek között erről is szó esik majd a november 9-i konferencián.

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás