Monokróm nappali

Az egyik lakberendezési trend, amely már egy ideje velünk van, és úgy tűnik, még nem tervez búcsút inteni neki, az a monokróm. Használatakor egy szín különböző árnyalataival dolgozunk - és az eredmény minden, csak nem unalmas. (x)

Mi a monokróm belsőépítészet alapelve?

Teljesen leegyszerűsítve egy monokróm belső térben egyetlen szín dominál. Ahhoz azonban, hogy a helyiségnek bizonyos mélységet adjunk, hogy harmonikus legyen, de ne túlságosan egységes, különböző árnyalatokat használunk. Ha ezt a megközelítést választod, nem kell attól tartanod, hogy véletlenül túlkombinálod a szobát. Mindig biztos lehetsz benne, hogy a különböző elemek illeszkednek egymáshoz, és az eredmény igazán megnyugtató lesz.

Hogyan válasszunk színt egy monokróm szobába?

Csak rajtad múlik, milyen színt választasz. Csak ne feledd, hogy pontosan ragaszkodnod kell az alkalmazásához. A monokróm belső terekhez leggyakrabban semleges színeket társítanak, mint például a fehér, a bézs, a szürke és a fekete. Az abszolút klasszikus továbbra is a fehér és a fekete használata, amely természetesen a szürke árnyalatainak egész sorát magában foglalja. Ha a melegebb tónusokat kedveled, akkor a bézs színű belső térrel biztosan nem fogsz mellényúlni.

Más színek azonban szintén nem tiltottak. Ezek használatakor viszont néha a semleges tónusokkal való kombinációhoz érdemes folyamodni, hogy az eredmény ne legyen túl színes. Tegyük fel, hogy a rózsaszín árnyalatait választod ki a nappalidba. De valószínűleg nem az a célod, hogy a helyiség úgy nézzen ki, mint egy babaszoba. Ideális ez esetben a rózsaszínt csak egy semleges árnyalattal kiegészíteni. A gyakorlatban nagyon jól fog kinézni a világos rózsaszín és a bézs kombinációja, amely megőrzi a belső tér integritását és eleganciáját, vagy a fehérrel való kombináció, amely biztosítja a szükséges egyensúlyt.

A hármas szabály? Nem mindig kötelező

Nem vagy benne biztos, hogy a kiválasztott szín hány árnyalata lenne megfelelő? Míg a különböző színek kombinálásánál nem ajánlott három vagy több árnyalat párosítása, egy semleges színekkel berendezett monokróm enteriőrben nem kell ezen aggódnod. Ha az egy (semleges) szín elvét követed, több árnyalatot is alkalmazhatsz. Kombinálj gazdag színeket lágyabb árnyalatokkal. A gazdagabbak különösen alkalmasak egy kanapéhoz vagy más statement bútordarabhoz, míg a lágyabbakkal akár a falakat is lefestheted. Azonban ha monokróm belső tér mellett döntesz, olyan színek esetében, mint a fent említett rózsaszín, érdemes betartani a hármas szabályt. A nagy felületekre, például a falakra használj egy világosabb árnyalatot, a kisebb bútordarabokra egy közepes árnyalatot, a kiegészítőkre pedig a leggazdagabb színt.

A bútorok és kiegészítők mai választéka olyan széles, hogy bőven van miből válogatni. Használd ki például a FAVI bútorkeresőjét, ahol nem csak akciós kanapékat találsz, hanem a különböző gyártók egyéb bútorainak széles választékát is. Mindent átláthatóan szín szerint is szűrhetsz, így könnyebben megtalálod a megfelelő darabokat monokróm nappalidba.

Óvakodj a túl sok monotonitástól

Egy monokróm belső térnek bizonyos mélységet is kell adni. Ha túl monotonnak találod, egy másik színnel "megtörheted" ezt a benyomást. Általában egy másik semleges tónus használandó (például bézs, hogy megtörjön egy egyébként fehér enteriőr), de itt is meghajlíthatjuk egy kicsit a szabályokat (mint a fent említett bézs és rózsaszín kombináció esetében). Ha mégis meg akarod őrizni az egységességet, válassz olyan színt, amelynek árnyalata ugyanazon az alapon nyugszik, mint az alapszín. Ha például a szürke mellett döntesz, kiegészítheted azt kisebb mennyiségben kékesszürke vagy zöldesszürke részletekkel. De ahogy a lakberendezők is megerősítik, még egy teljesen kontrasztos elem sem szabályellenes. Épp ellenkezőleg. Egy feltűnő párna vagy pléd egy egyébként semleges nappaliban valóságos csodákra képes.

Ha elégedett vagy a színekkel, de még mindig hiányzik valami, játszadozz el a textúrákkal és a mintákkal. Ezek teljesen új dimenziót adnak a szobának, és segítenek elérni az erre a tervezési stílusra jellemző vizuális rétegezettséget. Kombinálj matt és fényes felületeket, adj hozzá durvább szöveteket, finom textúrájú tapétákat. Mindezt hangsúlyozhatod üveg vagy arany kiegészítőkkel, tükrökkel és különböző világítótestekkel, amelyek kellemes fény-árnyék játékot eredményeznek.

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás