Témák, amiket sose mertünk kibeszélni... – Itt az év legextrább pszichológiai társasjátéka!

A pszichológiai társasjátékokban az a legnagyszerűbb, hogy olyan témák merülhetnek fel játék közben, amelyek a hétköznapi beszélgetések során nem biztos, hogy előjönnének. A négy játékvariációból álló Kibeszélő társasjáték még ennél is többet tud: gyermekeink élményeire, tapasztalataira, akár legféltettebb gondolataira láthatunk rá, kapcsolódhatunk velük mély családi történetmeséléssel, vagy ellenkezőleg, mókázhatunk nagyokat, élvezhetjük a közös családi pillanatokat, úgy, ahogyan eddig soha.

Az időnként lelkizős, máskor pedig térdcsapkodóan nevetős játéknak egyetlen nyertese van: maga a család. A szerzőpárossal, Peer Krisztina gyermekpszichológussal és Kele Fodor Ákos költővel beszélgettünk. Interjú.

Kölöknet: A nagy sikerű Kibeszélő – Kényes témák gyereklélektana című kötet olyan fontos tabutémákat dolgoz fel, amelyek nagyon izgatják a kicsik fantáziáját, és amire mi, felnőttek sokszor nem tudjuk a megfelelő válaszokat. Ilyen témák például: a halál, válás, szegénység, fogyatékos emberek. A könyv kiváló tanácsokat és szempontokat nyújt ahhoz, hogy miképpen közelítsük meg ezeket a kérdéseket, hogyan adjunk válaszokat a gyereknek úgy, hogy ők se sérüljenek, de mégis érzékenyítsük, megnyugtassuk őket. Mi a legfontosabb, amit szülőként tudnunk kell a tabutémák kezeléséről?

Peer Krisztina: A pszichológusi munkám során azt látom, hogy a szülők számára a legnehezebb lépés az, hogy egyáltalán elkezdjék a beszélgetést. Pedig fontos lenne, mert a nehéz témák elhallgatása pont hogy nem óvja meg a gyerekeket, hanem szorongáskeltő lehet. A másik fontos lépés, hogy ha a gyerek kérdez, bátran merjünk passzolni, vagyis a választ későbbre halasztani, amikor már úgy érezzük, készen állunk a beszélgetésre.

Kele Fodor Ákos: Költőként az a benyomásom, hogy a szülők úgy érzik, a nehéz témákról komoly modorban, tudósi alapossággal kell beszélni, mint ha egy felnőttel akarnánk gondolatokat közölni. De lehet egy témáról játékosan, a szimbólumok nyelvén is beszélni, vagyis a mesék és a versek révén a körvonalazatlan érzéseket és hangulatokat is megélni.


Képünkön: Kele Fodor Ákos költő és Peer Krisztina klinikai gyermek-szakpszichológus

Kölöknet: Újdonság, hogy a Kibeszélő könyv társasjáték-változata nemrég jelent meg, sőt már kapható. Miben más a társasjáték, mint a könyv?

Peer Krisztina: A könyv inkább szólt a szülők edukálásáról, a versek pedig szórakoztató segédeszközök voltak, melyek célja, hogy beindítsák a beszélgetést. De végül is egy olvasmányélmény volt. Lencse Máté társasjáték-tervező azonban olyan négy külön és egyvégtében is játszható játékot alkotott, melyek a tényleges beszélgetéseket keretezik. Van ráhangolódó játék, aztán egy verskirakó bemelegítő játék, majd a nehéz kérdések kérdezz-felelek típusú játéka és végül egy vidám hangulatú levezető játék. A könyv nem tudott ilyen konkrét eszközt adni a beszélgetéshez.

Kele Fodor Ákos: Azért is nem tudott, mert más médium, ezért a helyzet fordítva is igaz: a társasjátékban nem lehetséges az egyes témákhoz beszélgetési szempontokat adni a szülőnek, így hasznos, ha ismeri a könyvet is. A könyv tehát útmutató, a játék pedig megvalósító. Szóval külön-külön is egészek, de a könyv és a játék együtt igazán erős. Egyébként a játék nemcsak a beszélgetéseket irányítja, hanem közelebb hozza a verseket is a játékosokhoz: az egyik játékfeladatban egy versszaknyi szöveget a gyerekek szabadon állíthatnak össze. Vagyis nemcsak a beszélgetésben, hanem a verselésben is aktívan vesznek részt.

Korhatár-besorolás: 7+
Játékidő: kb. 45 perc

Kölöknet: Mi a pszichológiai társasjátékok nagy népszerűségének titka?

Peer Krisztina: Mint említettem, elkezdeni nehéz, illetve megteremteni az alkalmat, hangulatot a beszélgetés elkezdéséhez. A társasjátékok ehhez teremtenek apropót, beszédhelyzetet. Hiszen megállapodunk, hogy játszani fogunk, helyet találunk neki, leülünk, kártyát húzunk, ezzel elfogadjuk a játékszabályt, hogy most válaszolnunk kell. A Kibeszélő társasjáték abban nyújt többet, mint a hasonló kérdezz-felelek típusú kártyajátékok, hogy valóban játékok: van benne mozgásos rész, lehet tévesztéssel veszíteni, gyorsasággal pontokat nyerni, és ami a legfontosabb, hogy nem hagyja magára a játékosokat a súlyos kérdésekkel és válaszokkal, hanem a feloldásban is segít.

Kölöknet: A Kibeszélő társasjáték megjelenését a kiadó szándékosan a karácsony előtti időszakra időzítette, mert tökéletes ünnepi ajándék lehet belőle. Kiknek adhatjuk ajándékba?

Peer Krisztina: Természetesen elsősorban családoknak. Ugyanakkor a játékszabály leggyakrabban felnőtt–gyerek játékostársakról beszél, tehát bárkinek, aki gyerekekkel dolgozik, legyen az mondjuk pedagógus vagy pszichológus. Egyszer meseterapeutáknak is bemutattam a prototípust, ott a játékszabályok ellenére felnőttek játszották felnőttekkel, és imádták.

Kele Fodor Ákos: A doboz aljának szövegét én írtam, ott úgy fogalmaztam, hogy mindazoknak ajánljuk, akik végre nekiveselkednének, hogy játszi könnyedséggel közelítsenek a kényes témákhoz, melyeket mindig is szerettek volna, de soha nem mertek kibeszélni.

A Kibeszélő TÁRSASJÁTÉK ezen a linken vagy a lenti képre kattintva már megvásárolható!

Szerzők: Peer Krisztina és Kele Fodor Ákos
Illusztrátor: Máray Mariann
Társasjáték tervező: Lencse Máté
Kiadó: Tea Kiadó

https://vimeo.com/1027566242
Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás