Dátum: 2022-01
Tudományos duma
2022. január 29. | Kele Fodor Ákos
A kommunikáció rendkívül komplex jelenség, a földi élővilág pedig szinte felfoghatatlanul sokszínű. Hogyan lehet tehát az állati kommunikáció többszörösen bonyolult világából általános iskolás gyerekek számára is könnyen érthető tudást leszűrni? Vibók Ildi az Állati dumákban megmutatja. » Tovább…
Egyetlen gyerek sem akar majd király lenni – de elég bölcsességet szereznek hozzá
2022. január 25. | Kele Fodor Ákos
Az árva trónörökös Matykó a róla elnevezett első regényben saját bőrén tapasztalja meg az uralkodás nehézségeit, hol vicces, hol megrázó formában. A második részben (Matykó király a lakatlan szigeten) Janusz Korczak tovább ment, és megírta annak az uralkodónak a további terheit, aki már érti a hatalom és politika természetének törvényeit, de még nem birtokolja a jó élet ismérveit. Egy ismét mulatságos és könnyfakasztó történetben járjuk be Matykóval ezt az utat. » Tovább…
A boldogság titka bennünk van
2022. január 24. | Kelemen Réka
Nehéz pontosan definiálni, hogy mi a boldogság, valószínűleg mindenki máshogy írná le, hogy számára mit jelent ez a szó. Megfogalmazhatatlan. Tünékeny mivoltából adódóan sokszor csak azt vesszük észre, hogy milyen boldogok voltunk (múlt időben). A hiánya sokkal egyértelműbb, mint mikor jelen van az életünkben. Az is nagyon változó, hogy ki mitől érzi magát boldognak… Erről beszél sok képpel, kevés szöveggel A boldogságárus. » Tovább…
Igazságot a női mesehősöknek!
2022. január 20. | Kele Fodor Ákos
A közgondolkodásban időről időre felvetődik a kérdés, hogy a népmesék képesek-e a mai gyerekekhez szólni? A régi népélet világa nincs-e már túl távol a mi gyerekeink hétköznapi valóságától? Zalka Csenge Virág mesegyűjteménye, a Ribizli a világ végén ennek a téves előfeltevésekből következő kérdésnek a fényes cáfolata. » Tovább…
„Az ököl arra való, hogy kinyíljon”
2022. január 18. | Kelemen Réka
Botocska és én: jól emlékszem milyen volt az első találkozásunk, talán elég annyit elárulnom, hogy a kezemből már nem került vissza a könyvesbolt polcára. Nem tudom, hogy a szöveg vagy az illusztráció volt-e rám nagyobb hatással, talán nem is érdemes külön kezelni ezt a két dolgot, hiszen a Rémi Courgeon, szerző és illusztrátor egy személyben. » Tovább…
Okos kakahumor
2022. január 10. | Kele Fodor Ákos
Az altesti humor gyakori vendég a hétköznapjaikban egy pukizás megmosolygásától a disznó viccekig, de hogy a skála fokozataira való tekintet nélkül, mennyire lehet-e témája gyerekkönyvnek, az régóta vita tárgya. Pedig akad néhány egyértelműen jól sikerült válasz. Hogy e humor révén természettani ismereteket is tanulhatunk, valamint a saját testünk működésére vonatkozó beszélgetéseket is indíthat egy gyerekkönyv, arra a Holzwarth–Erlbruch szerzőpáros világított rá világszerte több millió példányban eladott könyvével, melynek a magyar címe Mese a vakondról, aki tudni akarta, hogy ki csinált a fejére. » Tovább…