Két Egér-lista

Dátum: 2021-11

Mese, amely közelebb visz a realitáshoz

Mese, amely közelebb visz a realitáshoz

2021. november 30. | Mészáros János

Az immár Astrid Lindgren emlékdíjas Jean-Claude Mourlevat-nak két év kellett csak, hogy olyan író legyen a magyar közönség számára, akinek látatlanba is érdemes elolvasni a könyveit, mert egyfelől magabiztosan hozza, amit várunk tőle, de ezt önismétlés nélkül teszi, tele meglepetésekkel. Minden könyvéről írni akarunk, és most a Zebulon került sorra, egy a fiatalabb olvasóknak szóló krimi. Azon még nem csodálkoznánk, hogy milyen mozgalmas akciókat lehet összehozni sün, malac, borz és még sok más állatszereplővel (az állatok egyike az ember), de a feszültségteremtésre már felfigyelünk. És azt se felejtsük el, hogy ennek a könyvnek, túl a kalandokon, küldetése is van. » Tovább…

Lehetni lehetnék, ha nem is bárki

Lehetni lehetnék, ha nem is bárki

2021. november 26. | Kele Fodor Ákos

A Szívlapát című kamasz olvasóknak szánt költészeti antológia sikerének logikus következménye volt a folytatás, a Lehetnék bárki. A Tilos az Á Könyvek klasszul kikerülte az ismétlés csapdáját és egy eredeti keretkoncepció mentén jelentette meg az új versválogatást: egyharmad részben klasszikusok, kétharmad részben kortárs költők huszonévesen írott verseit válogatta össze Péczely Dóra szerkesztő. A fiatal és friss költészet széles tablója olvasásra és írásra inspirál, és a nemzedékiség élménye mentén közösségszervező lehetőséget is ígér. » Tovább…

„Az álmok: egyedi történetek, a mesék: közös álmok”

„Az álmok: egyedi történetek, a mesék: közös álmok”

2021. november 24. | Kelemen Réka

Hol, hol nem, van egy vándor mesemondó, van neve is, úgy hívják Samuel Allo, ennek a Samuelnek van egy könyve, mesegyűjtemény a rendhagyóbb fajtából, ám mégis éppen a rendhagyósága miatt érezzük otthonosnak. Samuel könyvének van címe: A két csillag. Ebben a könyvben, aminek A két csillag a címe, vannak áttetsző pauszlapok is… lábnyomokkal. Kinek a lábnyomai lehetnek ezek? Hová vezetnek? » Tovább…

Miért nem rossz könyv a Rumini?

Miért nem rossz könyv a Rumini?

2021. november 19. | Kele Fodor Ákos

Berg Judit: Rumini. Ez az a kortárs meseregény méltán lett az utóbbi másfél étvized gyerekirodalmának állócsillaga. Ami kicsit furcsának tűnik, ha végiggondoljuk az alapvető vonásait, melyek alapján egy közhelyes, lapos semmiséget kellene remélnünk: matrózos kalandregény egerekkel, ceruzarajzokkal. Mi a titka? Hogyan lehetett mindebből valami nagyszerűt kihozni? » Tovább…

Ki számít mindenkinek?

Ki számít mindenkinek?

2021. november 12. | Mészáros János

A Mindenki számít talán mondható böngészőnek, de radikálisan kibővíti ezt a fogalmat. Továbbá egy böngészőhöz képest nem kevés szöveg mennyisége és jelentősége is szokatlanul nagy. A könyv koncepciója nagy ívű, és ezt bámulatos precizitással viszi végig a szerző-illusztrátor. Mindehhez Kristin Roskifte bevezet pár innovációt a böngésző műfajába, ezen problémázhatunk kicsit, de végül érteni fogjuk. » Tovább…

Hétköznapi, könnyed abszurdok

Hétköznapi, könnyed abszurdok

2021. november 9. | Kele Fodor Ákos

Michael Rosen és Quentin Blake, a „brit Janikovszky–Réber páros” remekül keveri a hétköznapi, banális konfliktusokat és az abszurd, gondolati alakzatokat. A banánfüles fiú nyelvezetében és vizualitásában is könnyed, egyszerű, önazonos könyv. Kellemes, mint egy strandolás az asztal alatt, üdítő, mint a tüdőlábszárkotyogás-gyógyszer. Ám mivel először 1986-ban jelent meg, sajnos picit már meglátszik rajta az idő. » Tovább…

Alkoholizmusmese

Alkoholizmusmese

2021. november 4. | Kele Fodor Ákos

Magyarországon gyerekek tízezrei élnek együtt alkoholbeteg anyákkal és apákkal. A jelen pillanatban is. És tapasztalnak meg olyasmiket, amiket Elekes Dóra meséjének elbeszélője is, de ezekről többnyire nem tudnak beszélni. Se alkalmuk, se szavaik nincsenek rá. De A muter meg a dzsinnek nem csak azért jó, mert hangot kölcsönöz nekik. » Tovább…