Dátum: 2021-03
Szelídített kísértetek
2021. március 28. | Mészáros János
A Loni és a kísértetek első része, Titkok az Ilcsey utcában olvasmányos könyv, de ha kellően szigorúak vagyunk vele, akkor bőven lehetnek kritikus észrevételeink. Viszont a könyv befejezése olyan jól sikerült, hogy végül nem is értjük, mi volt a problémánk, csak várjuk, hogy írja-e már Vörös István a folytatást. » Tovább…
Alapszínek, játék, biztonság
2021. március 23. | Mészáros János
Ha megkérdeznék, melyik könyvet olvastad el életedben legtöbbször, akkor, ha nem is jutna eszünkbe rögtön, de jobban belegondolva, nem kevesünkről az derülne ki, hogy a Pötty könyv az. Mert ez azok közé a könyvek közé tartozik, amelyeknek az olvasása hosszú hónapokra napi rutinná válhat. Hervé Tullet egész munkássága imponáló, de ebben a könyvben aztán különösen ráérzett valamire. Mi lehet a titka? » Tovább…
Az éhes krokodil nem válogat
2021. március 19. | Mészáros János
Szeretjük, ami egyszerű. Könyvből is. A Csimota időről időre előáll egy újabb egyszerű könyvvel. Ez csimotás szokás, ahogy az is, hogy ezekről hamar kiderül, hogy csak első látásra egyszerűek, vagyis úgy egyszerűek, hogy létrehozzák a komplexitást, csak éppen a befogadói oldalon. Az Egyik kutya, másik eb, Schmidt Cecília könyve is éppen ezen a módon egyszerű, tehát szeretjük. » Tovább…
Néha beteljesülnek az álmok
2021. március 16. | Mészáros János
Petr Sís ezt a könyvét tartja a legjelentősebb művének. A fal gyerekkönyvhöz képes szokatlanul komplex alkotás. Az elbeszélésnek és a grafikának is három síkja van, ezek nem fedik egymást teljes mértékben, így egy tényleg bonyolult, olykor talányos hálózat alakul ki. Mindeközben rá kell csodálkoznunk, hogy hiába olvasunk a történelemről, a krónikánál sokkal nagyobbat ütnek a személyes mikrotörténések. A képek mellett ezektől lesz sokkal több A fal, mint egy jó történelmi képeskönyv. » Tovább…
Jóságos boszorkányság
2021. március 11. | Kele Fodor Ákos
Számos könyv létezik, mely a gyermek érkezésével foglalkozik – a saját fogantatástól a testvér születéséig –, melyek narratív formában adnak át pozitív üzeneteket, útravaló tanításokat, és léteznek mesék, melyek újszülöttek megáldásról vagy megátkozásáról szólnak. Ez kultúránk ősi része, és a mai napig számos formában működtetjük a születéskori jókívánság gesztusrendszerét. És van egy könyvünk, mely ötvözi ezeket, az üdvözlőlapokon vagy vallási szentségekkel való illetettségen túl és a személyre szabott varázsmesén innen. A Királylány születik által újfajta könyv született. » Tovább…
A maják jó oldala
2021. március 9. | Mészáros János
Ritka gyönyörű könyvvel kezdte az évet a Pagony. A szöveg felemelő, a borító pedig még egy ennél kevésbé jó könyvet is könnyedén eladna. Erna Sassen írta, a címe Egy indián, mint te meg én. Aktuális témáról szól. Így alkalmat ad arra, hogy elgondolkozzunk azon, hol húzódik az irodalom és az alkalmazott irodalom közötti határ. » Tovább…
A (jó) szöveg a lényeg
2021. március 3. | Mészáros János
Az a tapasztalatunk, hogy a hazai gyerekirodalomban gyakoribb, hogy a szövegen hasaljon el egy könyv, mint a vizualitáson. Ebben az a különös, hogy közben a magyar gyerekkönyvkiadás (sokat kárhoztatott módon) még mindig szövegközpontúnak számít. Persze lehetséges, hogy egyszerűen sok szövegből ilyennek kell lennie a gyengébbek arányának… Most mindenesetre jöjjön néhány igazi jó szöveg, amiket a közelmúltban olvastunk: A Visszafelé-folyó, A ló, aki zebra volt, A bátyám őccse és egy régebbi darab, Csücsök, avagy a nagy pudinghajsza. Csupa két-három egeres könyv. » Tovább…