Címke: meseregény
Pirézek és naácsok – a pletyka háborús erejéről
2022. február 8. | Kele Fodor Ákos
Hogyan épülnek fel az előítéletek mozgósította pogromok? A félelmekre alapozott uszítás, a gyűlöletkampány és a háborús logika? Várszeg Adél könyve, A nagy félreértés felkínál egy magyarázatot a gyermektársadalom számára, mely amennyire vicces, a legmélyén annyira tragikus is. » Tovább…
Egyetlen gyerek sem akar majd király lenni – de elég bölcsességet szereznek hozzá
2022. január 25. | Kele Fodor Ákos
Az árva trónörökös Matykó a róla elnevezett első regényben saját bőrén tapasztalja meg az uralkodás nehézségeit, hol vicces, hol megrázó formában. A második részben (Matykó király a lakatlan szigeten) Janusz Korczak tovább ment, és megírta annak az uralkodónak a további terheit, aki már érti a hatalom és politika természetének törvényeit, de még nem birtokolja a jó élet ismérveit. Egy ismét mulatságos és könnyfakasztó történetben járjuk be Matykóval ezt az utat. » Tovább…
Mese, amely közelebb visz a realitáshoz
2021. november 30. | Mészáros János
Az immár Astrid Lindgren emlékdíjas Jean-Claude Mourlevat-nak két év kellett csak, hogy olyan író legyen a magyar közönség számára, akinek látatlanba is érdemes elolvasni a könyveit, mert egyfelől magabiztosan hozza, amit várunk tőle, de ezt önismétlés nélkül teszi, tele meglepetésekkel. Minden könyvéről írni akarunk, és most a Zebulon került sorra, egy a fiatalabb olvasóknak szóló krimi. Azon még nem csodálkoznánk, hogy milyen mozgalmas akciókat lehet összehozni sün, malac, borz és még sok más állatszereplővel (az állatok egyike az ember), de a feszültségteremtésre már felfigyelünk. És azt se felejtsük el, hogy ennek a könyvnek, túl a kalandokon, küldetése is van. » Tovább…
Miért nem rossz könyv a Rumini?
2021. november 19. | Kele Fodor Ákos
Berg Judit: Rumini. Ez az a kortárs meseregény méltán lett az utóbbi másfél étvized gyerekirodalmának állócsillaga. Ami kicsit furcsának tűnik, ha végiggondoljuk az alapvető vonásait, melyek alapján egy közhelyes, lapos semmiséget kellene remélnünk: matrózos kalandregény egerekkel, ceruzarajzokkal. Mi a titka? Hogyan lehetett mindebből valami nagyszerűt kihozni? » Tovább…
Kicsit sem zavaró pátosz
2021. július 29. | Mészáros János
Tökéletesen tudománytalan lenne valamelyik Lázár Ervin-meséről azt állítani, hogy a legjobb a jók közül. Így minden lentebbi magyarázat mellett is merőben szubjektív döntés marad, hogy a választásunk a Szegény Dzsoni és Árnika lett. Ami megkönnyítette a döntésünket az az illusztráció volt, Molnár Jacqueline képei segítettek megfogni egy olyan rétegét a történetnek, ami valamennyire kulcs lehet ahhoz, hogy megértsük, mitől (maradnak) hitelesek Lázár Ervin meséi. » Tovább…
A műveltség fegyver
2021. április 10. | Mészáros János
Állandó vita tárgya, hogy melyik Roald Dahl-könyv a legnépszerűbb, legismertebb, legkedvesebb, legbármibb, ahogy a könyveinek a szereplőit is gyakran megversenyeztetik. Elismerve a többi könyve nagyszerűségét, azt kell mondanunk, hogy a legjobb könyve a Matilda, ahogy maga Matilda a kedvenc karakterünk is. Könnyen rámondható, hogy a mindenkori gyerekirodalom egyik legfontosabb könyve, amely azért is különösen kedves számunkra, mert arról is szól (amiért ezt a blogot is írjuk), hogy miért olvasunk és miért olvasunk a gyerekeknek. A Matilda az olvasáskultusz könyve (is). » Tovább…
A (jó) szöveg a lényeg
2021. március 3. | Mészáros János
Az a tapasztalatunk, hogy a hazai gyerekirodalomban gyakoribb, hogy a szövegen hasaljon el egy könyv, mint a vizualitáson. Ebben az a különös, hogy közben a magyar gyerekkönyvkiadás (sokat kárhoztatott módon) még mindig szövegközpontúnak számít. Persze lehetséges, hogy egyszerűen sok szövegből ilyennek kell lennie a gyengébbek arányának… Most mindenesetre jöjjön néhány igazi jó szöveg, amiket a közelmúltban olvastunk: A Visszafelé-folyó, A ló, aki zebra volt, A bátyám őccse és egy régebbi darab, Csücsök, avagy a nagy pudinghajsza. Csupa két-három egeres könyv. » Tovább…
Minden gyerek a felnőttek királya akar lenni – ezzel megtanulhatják, hogyan (nem)
2019. február 15. | Kele Fodor Ákos
A 20. század elején árváknak meséket író Janusz Korczak könyve kiállta az idő próbáját: mai napig letehetetlen, az utolsó mondatig zseniális. Gyerekeknek és felnőtteknek is szemfelnyitó és szemkápráztató történet, imádnivaló figurákkal egy földrajzilag, társadalmilag és etnikailag is tágas világban. Amikor már azt hiszed, nem tudja emelni a téteket, mindig meglep, és valami újat tanít. » Tovább…
A kisegér, aki miatt Charles Lindbergh átrepülte az óceánt
2014. november 26. | Kelemen Réka
Beszéljenek a képek! Lindbergh: Egy repülő egér kalandos története – egyszerű mese lehengerlő képi világgal. Már a borító is arra készteti az embert, hogy megfogja a könyvet és jól bele is lapozzon! Ha egyetlen szóval kellene leírni, akkor a „gyönyörű” jutna először eszembe. Szerencsére több szóban kell bemutatni, így részletezhetem még egy kicsit azt, hogy ez a könyv fantasztikusan szép. » Tovább…