Címke: kétegeres
Pillanatképek a művészet történetéből
2022. december 21. | Mészáros János
Révész Emese és Grela Alexandra könyvének műfaja művészettörténeti böngésző. Azonban ez (ál)szerénység, mert egy böngészőnél jóval többet tud ez a huszonöt pillanatképből álló művészettörténeti áttekintés. A Hol készül a művészet az észszerű kompromisszumok könyve. » Tovább…
Nem is nehéz
2022. december 14. | Mészáros János
Aki végigélte egy gyerek dackorszakát, az kicsit csodálkozik, hogy miért tartja fontosnak bárki is, hogy könyvet készítsen a nemet mondásról. De elég segítségül hívni saját gyerekkori emlékeinket, hamar érteni fogjuk, hogy a szerzők mennyire valós problémához kínálnak segítséget. Két eléggé eltérő megközelítést mutatok most be, az egyik a Nem mese Kertész Erzsitől, a másik a Szabad a NEM Paulik Mónitól. » Tovább…
Lélek és visszafogott forma
2022. december 12. | Mészáros János
A Tízig aludni olyan antológia, amit egyben érdemes elolvasni. Címkézhetnénk sokféleképpen: az ifjúsági, lélektani, női jelzőkkel, de ezek többet vennénk el, mint amennyit hozzátennének. A kötetet nem jellemzi különösebb tematikus vagy formai sokszínűség, a sokféleség inkább a bennünk megmozgatott érzelmekben mutatkozik meg. Lehet ennél nagyobb sikere egy könyvnek. Nem mellesleg, aki elolvassa, érezheti, hogy már ne teljesen elveszett, ha a kortárs prózairodalom fiatalabb nemzedékéről van szó. » Tovább…
Egyszer csak minden könnyű lett
2022. november 29. | Mészáros János
Zágoni Balázs karácsonyi könyve a történetmondás hitelességével emelkedik ki a szokványos adventi történetek közül. A címe Karácsonyi kitérő, a könyv szereplői pedig valóban kitérőt tesznek mind térbeli, mind lelki értelemben a megszokott karácsonyi menetrendhez képest. Hiába maradnak azonban kipipálatlan tételek a karácsonyi teendők listáján, ez a kitérő emlékezetesebb lesz bármiféle ünnepi díszkivilágításnál. » Tovább…
Minek ide történet!
2022. február 26. | Mészáros János
Volt egyszer (többek között) egy semmi, egy minden, egy bármi, egy labda, egy A betű, egy radír, egy varázsajtó. Van, amelyikről lehet mesét írni, van amelyikről nem. Tóth Gyula Gábort nem zavarta az utóbbi körülmény, így született meg a Mese a Mindenről, a Semmiről és más furcsa mesék. A könyvet nézegetve pedig néha az az érzése az embernek, mintha kifejezetten azért születtek volna ezek a mesék, hogy Nagy Norbert illusztrálhassa őket. » Tovább…
Ajtó a kortárs prózairodalom felé
2022. február 22. | Mészáros János
A Szívlapát és a Lehetnék bárki után logikus lépés volt egy prózaantológia megjelentetése. Ez lett a Szevasz. A könyv egyfajta bevezetés a kortárs prózába (vagy annak egy részébe), erre pedig milyen más műfaj lenne alkalmasabb, mint a novella. És mivel elég sok olyan írást tartalmaz, amelyekhez többször is szívesen visszatérünk, az az érzésünk támadhat, hogy ez a könyv nem is annyira antológia, hanem már-már szöveggyűjtemény. » Tovább…
Pirézek és naácsok – a pletyka háborús erejéről
2022. február 8. | Kele Fodor Ákos
Hogyan épülnek fel az előítéletek mozgósította pogromok? A félelmekre alapozott uszítás, a gyűlöletkampány és a háborús logika? Várszeg Adél könyve, A nagy félreértés felkínál egy magyarázatot a gyermektársadalom számára, mely amennyire vicces, a legmélyén annyira tragikus is. » Tovább…
Tudományos duma
2022. január 29. | Kele Fodor Ákos
A kommunikáció rendkívül komplex jelenség, a földi élővilág pedig szinte felfoghatatlanul sokszínű. Hogyan lehet tehát az állati kommunikáció többszörösen bonyolult világából általános iskolás gyerekek számára is könnyen érthető tudást leszűrni? Vibók Ildi az Állati dumákban megmutatja. » Tovább…
A boldogság titka bennünk van
2022. január 24. | Kelemen Réka
Nehéz pontosan definiálni, hogy mi a boldogság, valószínűleg mindenki máshogy írná le, hogy számára mit jelent ez a szó. Megfogalmazhatatlan. Tünékeny mivoltából adódóan sokszor csak azt vesszük észre, hogy milyen boldogok voltunk (múlt időben). A hiánya sokkal egyértelműbb, mint mikor jelen van az életünkben. Az is nagyon változó, hogy ki mitől érzi magát boldognak… Erről beszél sok képpel, kevés szöveggel A boldogságárus. » Tovább…
Mese, amely közelebb visz a realitáshoz
2021. november 30. | Mészáros János
Az immár Astrid Lindgren emlékdíjas Jean-Claude Mourlevat-nak két év kellett csak, hogy olyan író legyen a magyar közönség számára, akinek látatlanba is érdemes elolvasni a könyveit, mert egyfelől magabiztosan hozza, amit várunk tőle, de ezt önismétlés nélkül teszi, tele meglepetésekkel. Minden könyvéről írni akarunk, és most a Zebulon került sorra, egy a fiatalabb olvasóknak szóló krimi. Azon még nem csodálkoznánk, hogy milyen mozgalmas akciókat lehet összehozni sün, malac, borz és még sok más állatszereplővel (az állatok egyike az ember), de a feszültségteremtésre már felfigyelünk. És azt se felejtsük el, hogy ennek a könyvnek, túl a kalandokon, küldetése is van. » Tovább…
Lehetni lehetnék, ha nem is bárki
2021. november 26. | Kele Fodor Ákos
A Szívlapát című kamasz olvasóknak szánt költészeti antológia sikerének logikus következménye volt a folytatás, a Lehetnék bárki. A Tilos az Á Könyvek klasszul kikerülte az ismétlés csapdáját és egy eredeti keretkoncepció mentén jelentette meg az új versválogatást: egyharmad részben klasszikusok, kétharmad részben kortárs költők huszonévesen írott verseit válogatta össze Péczely Dóra szerkesztő. A fiatal és friss költészet széles tablója olvasásra és írásra inspirál, és a nemzedékiség élménye mentén közösségszervező lehetőséget is ígér. » Tovább…
„Az álmok: egyedi történetek, a mesék: közös álmok”
2021. november 24. | Kelemen Réka
Hol, hol nem, van egy vándor mesemondó, van neve is, úgy hívják Samuel Allo, ennek a Samuelnek van egy könyve, mesegyűjtemény a rendhagyóbb fajtából, ám mégis éppen a rendhagyósága miatt érezzük otthonosnak. Samuel könyvének van címe: A két csillag. Ebben a könyvben, aminek A két csillag a címe, vannak áttetsző pauszlapok is… lábnyomokkal. Kinek a lábnyomai lehetnek ezek? Hová vezetnek? » Tovább…
Hétköznapi, könnyed abszurdok
2021. november 9. | Kele Fodor Ákos
Michael Rosen és Quentin Blake, a „brit Janikovszky–Réber páros” remekül keveri a hétköznapi, banális konfliktusokat és az abszurd, gondolati alakzatokat. A banánfüles fiú nyelvezetében és vizualitásában is könnyed, egyszerű, önazonos könyv. Kellemes, mint egy strandolás az asztal alatt, üdítő, mint a tüdőlábszárkotyogás-gyógyszer. Ám mivel először 1986-ban jelent meg, sajnos picit már meglátszik rajta az idő. » Tovább…
Katicák, kozmonauták, álommeghajtás
2021. július 13. | Mészáros János
Laboda Kornél könyve a Gavarin és az álomantenna sci-fi gyerekeknek, de nem az a fajta, amelyik a felnőtt sci-fiket mondja fel leegyszerűsítve és tompítva az éles részeket. Miután egy lendületből végigolvastuk, épp úgy, mint egy jó felnőtt sci-fi alkalmat ad arra, hogy darabokra szedjük, elemezzük, különféle elméleteket alkossunk róla, hogy gondolkodjunk arról, mit mond és hogyan mondja. » Tovább…
Szokatlan, mégis ismerős
2021. június 3. | Mészáros János
Van egy könyv, az a címe, hogy Segítség, anyu összement! A szerzője Piret Raud észt írónő (és illusztrátor). Az elbeszélője egy fiú, Sander és egy kutya, Muri. Szerepel benne egy egészen apróra összement anyuka, egy láthatatlan fiú egy anyával, akinek egy felhőbe van burkolva a feje. Szóval furcsa, de nem is annyira, igazából mindannyian láttunk már ilyesmiket. » Tovább…
Bestiárium és költői ábécé
2021. április 23. | Mészáros János
A Holtak aranya, holdak ezüstje lírai szövegei a megszokottnál többet árulnak el saját keletkezésükről. Így lehet Szabó Imola Julianna felnőtteknek szóló kötete egyfajta bevezetés a kamaszok számára a tárgyias líra születésébe, költészeti ábécé. Még az sem jelent gondot, hogy a szövegek hagyományos értelemben véve nem is mondhatók versnek. » Tovább…
Shakespeare, szonettek, szexpír
2021. április 19. | Kele Fodor Ákos
Hogyne szeretnélek! A nagy drámaíró piszkos kis költői (műhely)titkai, melyeket mindig szerettél volna tudni, de nem merted megkérdezni. Papolczy Péter műfordító Shakespeare-szonett átiratai és rövid, szellemes és izgalmas kommentárjai friss levegőt engednek a hálószobákba és a tantermekbe. Szex, szerelem, gyengédség férfi és nő iránt, fennkölten és szójátékokba rejtett obszcénsággal – olyan mű ez, mellyel meg lehet szerettetni a kamaszokkal is az olvasást! » Tovább…
Szelídített kísértetek
2021. március 28. | Mészáros János
A Loni és a kísértetek első része, Titkok az Ilcsey utcában olvasmányos könyv, de ha kellően szigorúak vagyunk vele, akkor bőven lehetnek kritikus észrevételeink. Viszont a könyv befejezése olyan jól sikerült, hogy végül nem is értjük, mi volt a problémánk, csak várjuk, hogy írja-e már Vörös István a folytatást. » Tovább…
A (jó) szöveg a lényeg
2021. március 3. | Mészáros János
Az a tapasztalatunk, hogy a hazai gyerekirodalomban gyakoribb, hogy a szövegen hasaljon el egy könyv, mint a vizualitáson. Ebben az a különös, hogy közben a magyar gyerekkönyvkiadás (sokat kárhoztatott módon) még mindig szövegközpontúnak számít. Persze lehetséges, hogy egyszerűen sok szövegből ilyennek kell lennie a gyengébbek arányának… Most mindenesetre jöjjön néhány igazi jó szöveg, amiket a közelmúltban olvastunk: A Visszafelé-folyó, A ló, aki zebra volt, A bátyám őccse és egy régebbi darab, Csücsök, avagy a nagy pudinghajsza. Csupa két-három egeres könyv. » Tovább…
Hát-tal nem kezdünk mondatot
2021. január 21. | Mészáros János
Ezúttal a közelmúltban megjelent szép könyvekről írok. Szó lesz Catarina Sobral gondolkodtató, ismeretterjesztő könyvéről, a Hihetetlenről és Iveta Merglová (szinte) szöveg nélküli könyvéről (Ema elvan), írok Dániel András legutóbbi nagy vállalkozásáról (Nincs itt semmi látnivaló!), majd végül még egy ismetterjesztő könyvről (Jiří Dvořák: Hogyan alszanak az állatok?) Ami közös ezekben a könyvekben, hogy alkotóikat többnyire nem tántorítják vissza az elvárások, simán kezdenek hát-tal mondatot. » Tovább…