Címke: kiskamasz
„Fotózni fotózva lehet megtanulni”
2022. augusztus 19. | Mészáros János
Amióta szinte nincs szükség semmiféle erőfeszítésre, felkészültségre a fotózáshoz, azóta talán még nagyobb a távolság a profik képei és a laikusok milliárd számra készülő fotói között. Boncsér Orsolya könyve, a Fotózni jó! ezt a szakadékot próbálja áthidalni (sikerrel) a maga alapos és türelmes módján. Nem egyszerűen hasznos kézikönyv gyerekeknek, a színvonalas vizualitás igényének felkeltésével fontos missziót is teljesít. » Tovább…
A kor nem számít – jelige: „Békés naplemente”
2022. február 3. | Kelemen Réka
A Mia és Maja, Maksai Kinga első regénye még egy olyan romkomokon és tinivígjátékokon nevelkedett felnőttnek is szórakoztató, mint jómagam. Bár az is kiderül a történetből, hogy ezt nem valljuk be nagyközönség előtt, hiszen nem biztos, hogy beleillik a rólunk kialakított képbe… » Tovább…
Bosszú és melodráma
2021. december 14. | Mészáros János
A Putifár tanár úr visszavág négyötöd részben szatíra, ez a gyerekirodalomban ritka műfaj, amely attól szórakoztató, hogy kíméletlen, fő hatáseleme a gúny és a (sokszor igazságtalan) túlzás. A sztori egy eredendően rossz tanárról (a mi fogalmaink szerint tanító) szól, aki végigszenved 37 évet a munkahelyén, hogy aztán nyugdíjazása után módszeres bosszút álljon az életét leginkább megkeserítő diákokon. Hogyan keveredik ki ebből a sötét történetből a szelíd humanistaként ismert Mourlevat? Megoldja, de jó ideig még csak sejtésünk sem lehet arról, hogyan. » Tovább…
Alkoholizmusmese
2021. november 4. | Kele Fodor Ákos
Magyarországon gyerekek tízezrei élnek együtt alkoholbeteg anyákkal és apákkal. A jelen pillanatban is. És tapasztalnak meg olyasmiket, amiket Elekes Dóra meséjének elbeszélője is, de ezekről többnyire nem tudnak beszélni. Se alkalmuk, se szavaik nincsenek rá. De A muter meg a dzsinnek nem csak azért jó, mert hangot kölcsönöz nekik. » Tovább…
A (jó) szöveg a lényeg
2021. március 3. | Mészáros János
Az a tapasztalatunk, hogy a hazai gyerekirodalomban gyakoribb, hogy a szövegen hasaljon el egy könyv, mint a vizualitáson. Ebben az a különös, hogy közben a magyar gyerekkönyvkiadás (sokat kárhoztatott módon) még mindig szövegközpontúnak számít. Persze lehetséges, hogy egyszerűen sok szövegből ilyennek kell lennie a gyengébbek arányának… Most mindenesetre jöjjön néhány igazi jó szöveg, amiket a közelmúltban olvastunk: A Visszafelé-folyó, A ló, aki zebra volt, A bátyám őccse és egy régebbi darab, Csücsök, avagy a nagy pudinghajsza. Csupa két-három egeres könyv. » Tovább…
Kalandregény, szatíra, irodalomóra
2021. január 29. | Mészáros János
A liftben álltam és olvastam, arra riadtam, hogy az egyik szomszédunk érdeklődik, hogy szándékom szerint most jövök vagy megyek… mert hogy elfelejtettem megnyomni bármilyen gombot. A könyv, amit olvastam, A János vitéz-kód volt, még volt hátra pár halaszthatatlanul elolvasandó bekezdés az egyik fejezet végéig… Szabó Borbála könyve olyan olvasmányos, mint a legjobb ponyva, miközben kíméletlen szatíra, ami még az irodalomról is szól, még ha nem is úgy, ahogy akár a címből gondolhatnánk. » Tovább…