Címke: Pagony
Nem üres ekfrázis
2022. december 16. | Kele Fodor Ákos
A „képrablás” szóról valószínűleg a képrablók jutnak eszünkbe, a múzeumi műkincstolvajok. De vajon a „képrablás” hallható-e úgy, mint a „sírrablás”? Vagyis kifosztják-e, meglopják-e az írók a képeket, ha történeteket írnak hozzájuk? Ez a tétje a Képtelen képrablás – Mesék a múzeumból című antológiának, melyben klasszikus magyar festmények nyomán kortárs írók alkottak szövegeket. » Tovább…
Nem is nehéz
2022. december 14. | Mészáros János
Aki végigélte egy gyerek dackorszakát, az kicsit csodálkozik, hogy miért tartja fontosnak bárki is, hogy könyvet készítsen a nemet mondásról. De elég segítségül hívni saját gyerekkori emlékeinket, hamar érteni fogjuk, hogy a szerzők mennyire valós problémához kínálnak segítséget. Két eléggé eltérő megközelítést mutatok most be, az egyik a Nem mese Kertész Erzsitől, a másik a Szabad a NEM Paulik Mónitól. » Tovább…
Munkaköre: fantázianév-fogalmazó
2022. december 8. | Mészáros János
Jaj, ne már! mondta a hal. Jó cím. Kíváncsi vagyok, milyen várakozásokat kelt egy-egy olvasóban. Ha még részben el is találja, ami következik, akkor is számos meglepetést tartogat Dániel András könyve, amihez igazán nehéz életkori ajánlást fűzni, mert felnőttkönyv, de mégsem az… helyette talán annyit mondhatunk felelősséggel, hogy a gyakorlott Dániel András-olvasók nagy becsben fogják tartani. » Tovább…
Mágikus árvaság
2022. november 10. | Kele Fodor Ákos
Az árvaság megkerülhetetlen léttapasztalat, mellyel akkor is számot kell vetnünk, ha magunk nem vagyunk árvák. A gyerekek iránti felelősségvállalás parancsa pedig az örökbefogadás témájában éleződik ki leginkább, amiként az árvák érzelmi nehézségeinek kérdése is. Paulon Viktória könyve, a Kisrigók lényeglátóan mutatja meg mindezt a gyerekek szemszögéből, s közben bravúrosan olvasztja egybe a reális társadalomrajzot a gyermeki mágikus világlátással. » Tovább…
Minél valószínűtlenebb, annál jobb
2022. augusztus 31. | Mészáros János
Kezdődik a tanév, ami azt is jelenti, hogy közeledik az idő, amikor a diákok egy részének elfogadható indokokkal kell előállnia azzal kapcsolatban, hogy ki miért nem csinál leckét. Davide Cali magában is vicces gyűjteményt írt össze Azért nem írtam leckét, mert… címmel, de ezt a könyvet igazából mégis Benjamin Chaud illusztráció miatt vesszük meg. » Tovább…
Nem lehet betelni vele
2022. február 28. | Kele Fodor Ákos
A telhetetlen hernyócska, Eric Carle könyve azok közé a művek közé tartozik, melyekben nem az aprómunka vagy a kunszt teremti meg azt az extra értéket, amit a legjobb könyvektől várunk, hanem egy darab kivételesen leleményes formai ötlet és egy attitűd szülte kedves gondolat. » Tovább…
Ajtó a kortárs prózairodalom felé
2022. február 22. | Mészáros János
A Szívlapát és a Lehetnék bárki után logikus lépés volt egy prózaantológia megjelentetése. Ez lett a Szevasz. A könyv egyfajta bevezetés a kortárs prózába (vagy annak egy részébe), erre pedig milyen más műfaj lenne alkalmasabb, mint a novella. És mivel elég sok olyan írást tartalmaz, amelyekhez többször is szívesen visszatérünk, az az érzésünk támadhat, hogy ez a könyv nem is annyira antológia, hanem már-már szöveggyűjtemény. » Tovább…
Tudományos duma
2022. január 29. | Kele Fodor Ákos
A kommunikáció rendkívül komplex jelenség, a földi élővilág pedig szinte felfoghatatlanul sokszínű. Hogyan lehet tehát az állati kommunikáció többszörösen bonyolult világából általános iskolás gyerekek számára is könnyen érthető tudást leszűrni? Vibók Ildi az Állati dumákban megmutatja. » Tovább…
Okos kakahumor
2022. január 10. | Kele Fodor Ákos
Az altesti humor gyakori vendég a hétköznapjaikban egy pukizás megmosolygásától a disznó viccekig, de hogy a skála fokozataira való tekintet nélkül, mennyire lehet-e témája gyerekkönyvnek, az régóta vita tárgya. Pedig akad néhány egyértelműen jól sikerült válasz. Hogy e humor révén természettani ismereteket is tanulhatunk, valamint a saját testünk működésére vonatkozó beszélgetéseket is indíthat egy gyerekkönyv, arra a Holzwarth–Erlbruch szerzőpáros világított rá világszerte több millió példányban eladott könyvével, melynek a magyar címe Mese a vakondról, aki tudni akarta, hogy ki csinált a fejére. » Tovább…
Lehetni lehetnék, ha nem is bárki
2021. november 26. | Kele Fodor Ákos
A Szívlapát című kamasz olvasóknak szánt költészeti antológia sikerének logikus következménye volt a folytatás, a Lehetnék bárki. A Tilos az Á Könyvek klasszul kikerülte az ismétlés csapdáját és egy eredeti keretkoncepció mentén jelentette meg az új versválogatást: egyharmad részben klasszikusok, kétharmad részben kortárs költők huszonévesen írott verseit válogatta össze Péczely Dóra szerkesztő. A fiatal és friss költészet széles tablója olvasásra és írásra inspirál, és a nemzedékiség élménye mentén közösségszervező lehetőséget is ígér. » Tovább…
Miért nem rossz könyv a Rumini?
2021. november 19. | Kele Fodor Ákos
Berg Judit: Rumini. Ez az a kortárs meseregény méltán lett az utóbbi másfél étvized gyerekirodalmának állócsillaga. Ami kicsit furcsának tűnik, ha végiggondoljuk az alapvető vonásait, melyek alapján egy közhelyes, lapos semmiséget kellene remélnünk: matrózos kalandregény egerekkel, ceruzarajzokkal. Mi a titka? Hogyan lehetett mindebből valami nagyszerűt kihozni? » Tovább…
Hétköznapi, könnyed abszurdok
2021. november 9. | Kele Fodor Ákos
Michael Rosen és Quentin Blake, a „brit Janikovszky–Réber páros” remekül keveri a hétköznapi, banális konfliktusokat és az abszurd, gondolati alakzatokat. A banánfüles fiú nyelvezetében és vizualitásában is könnyed, egyszerű, önazonos könyv. Kellemes, mint egy strandolás az asztal alatt, üdítő, mint a tüdőlábszárkotyogás-gyógyszer. Ám mivel először 1986-ban jelent meg, sajnos picit már meglátszik rajta az idő. » Tovább…
Katicák, kozmonauták, álommeghajtás
2021. július 13. | Mészáros János
Laboda Kornél könyve a Gavarin és az álomantenna sci-fi gyerekeknek, de nem az a fajta, amelyik a felnőtt sci-fiket mondja fel leegyszerűsítve és tompítva az éles részeket. Miután egy lendületből végigolvastuk, épp úgy, mint egy jó felnőtt sci-fi alkalmat ad arra, hogy darabokra szedjük, elemezzük, különféle elméleteket alkossunk róla, hogy gondolkodjunk arról, mit mond és hogyan mondja. » Tovább…
Versiszony (versszegénység) ellen szívgyógyszer
2021. június 30. | Kele Fodor Ákos
Ez a könyv felnőtteknek is jól jön, tökéletes gyorstalpaló azoknak, akiket zavar, hogy elszáguldott mellettük a kortárs líra vonata. Habár a Szívlapát elsődleges célközönsége a nagykamaszok. A dolog pedig olyan egyszerű (legalábbis olvasni), hogy nem is nagyon érthető, miért nem jutott eszébe senkinek már korábban. Itt teljes az összhang: a szakma és a közönség is elégedett. Nem csoda, hogy a Szívlapátnak ott a helye a Két Egér-listán is. » Tovább…
És csak ült és ült és ült és ült…
2021. május 22. | Mészáros János
Nagy eséllyel a szobatisztaság az legelső olyan téma, amiről egyáltalán (gyerekeknek szóló) segítő könyvet lehet írni. Ehhez képest a hazai kínálat a témában nem mondható zavarba ejtően bőségesnek. Ami persze azt is jelezheti, hogy a meglévő címek jól betöltik a funkciójukat. A mezőnyből pedig mindenképpen kiemelkedik a Bilikönyv Alona Frankeltől. » Tovább…
Szelídített kísértetek
2021. március 28. | Mészáros János
A Loni és a kísértetek első része, Titkok az Ilcsey utcában olvasmányos könyv, de ha kellően szigorúak vagyunk vele, akkor bőven lehetnek kritikus észrevételeink. Viszont a könyv befejezése olyan jól sikerült, hogy végül nem is értjük, mi volt a problémánk, csak várjuk, hogy írja-e már Vörös István a folytatást. » Tovább…
A maják jó oldala
2021. március 9. | Mészáros János
Ritka gyönyörű könyvvel kezdte az évet a Pagony. A szöveg felemelő, a borító pedig még egy ennél kevésbé jó könyvet is könnyedén eladna. Erna Sassen írta, a címe Egy indián, mint te meg én. Aktuális témáról szól. Így alkalmat ad arra, hogy elgondolkozzunk azon, hol húzódik az irodalom és az alkalmazott irodalom közötti határ. » Tovább…
A (jó) szöveg a lényeg
2021. március 3. | Mészáros János
Az a tapasztalatunk, hogy a hazai gyerekirodalomban gyakoribb, hogy a szövegen hasaljon el egy könyv, mint a vizualitáson. Ebben az a különös, hogy közben a magyar gyerekkönyvkiadás (sokat kárhoztatott módon) még mindig szövegközpontúnak számít. Persze lehetséges, hogy egyszerűen sok szövegből ilyennek kell lennie a gyengébbek arányának… Most mindenesetre jöjjön néhány igazi jó szöveg, amiket a közelmúltban olvastunk: A Visszafelé-folyó, A ló, aki zebra volt, A bátyám őccse és egy régebbi darab, Csücsök, avagy a nagy pudinghajsza. Csupa két-három egeres könyv. » Tovább…
Kalandregény, szatíra, irodalomóra
2021. január 29. | Mészáros János
A liftben álltam és olvastam, arra riadtam, hogy az egyik szomszédunk érdeklődik, hogy szándékom szerint most jövök vagy megyek… mert hogy elfelejtettem megnyomni bármilyen gombot. A könyv, amit olvastam, A János vitéz-kód volt, még volt hátra pár halaszthatatlanul elolvasandó bekezdés az egyik fejezet végéig… Szabó Borbála könyve olyan olvasmányos, mint a legjobb ponyva, miközben kíméletlen szatíra, ami még az irodalomról is szól, még ha nem is úgy, ahogy akár a címből gondolhatnánk. » Tovább…
Hát-tal nem kezdünk mondatot
2021. január 21. | Mészáros János
Ezúttal a közelmúltban megjelent szép könyvekről írok. Szó lesz Catarina Sobral gondolkodtató, ismeretterjesztő könyvéről, a Hihetetlenről és Iveta Merglová (szinte) szöveg nélküli könyvéről (Ema elvan), írok Dániel András legutóbbi nagy vállalkozásáról (Nincs itt semmi látnivaló!), majd végül még egy ismetterjesztő könyvről (Jiří Dvořák: Hogyan alszanak az állatok?) Ami közös ezekben a könyvekben, hogy alkotóikat többnyire nem tántorítják vissza az elvárások, simán kezdenek hát-tal mondatot. » Tovább…