Szakértőnk válasza:
Kedves Kérdező!
Érződik leveléből, hogy zaklatott és aggódik gyermeke miatt. A történetek, amiket leír, valóban nagyon traumatikusan hathatnak az ő lelki világára (megjegyzem: melyikünket nem viselne meg egy autóbaleset), de nyugodjon meg, teljesen adekvát volt a gyerek viselkedése. A baleset során átélt traumatikus élmény - és ehhez hozzákapcsolódhatnak hangok, illatok, képek stb. – később egy látszólag ártalmatlan környezeti inger hatására (autó vagy motor hangja) ismét átélhetővé válik, így természetes, hogy kislánya félt, kiabált. Amikor pedig a nagymama erre elutasítással reagál, a gyermek érthető módon nem akar vele lenni. Neki ebben a helyzetben nem számonkérésre, hanem megértésre, megnyugtatásra van szüksége. Éppen ezért a félrevezetés nem szerencsés, láthatja, úgyis rájön, mi az igazság. Csak a bizonytalanságot fokozza ezzel.
Gyermeke a leírás alapján úgy viselkedik, ahogy egy másik korabeli gyermek viselkedne. Játszik, beszélget a családtagokkal, ugyanakkor zárkózott egy olyan országban, ahol nem beszélik az általa beszélt egyik nyelvet. Érzi, hogy más, mint a többi gyerek.
Az is lehet, hogy alapvetően introvertált (befelé forduló) személyiség típus, mint a kishúga, akitől nem várhatjuk el, hogy sokat csacsogjon, és könnyen barátkozzon. Mindez nem akadályozza abban, hogy kapcsolatot teremtsen – ahogy az ön gyermekét sem – hiszen a tanítóval, kortársakkal azért kommunikál, csak nem kezdeményez. Majd megteszi helyette más. Fel tud idézni olyan embert a családban, aki hasonlóan zárkózott? A temperamentum velünk születik, amin a környezet sokat gyúrhat, de gyökeresen nem tudja azt megváltoztatni.
Ebben az életkorban a gyerekekkel foglalkozó pszichológusok gyakran találkoznak hasonló szótlansággal, ami önmagában még nem baj. Ezért vannak más eszközök a kommunikációra, úgymint a játék, rajz, mese.
Amennyiben lehetőségük van, és gyermekük is szeretné, érdemes lenne egy olyan közösségi programot találni neki, ahol a személyisége fejlődik, új, korábban ismeretlen szerepeket próbálhat ki. Erre alkalmas a gyermekpszichodráma (http://www.gyermekdrama.hu/).
Megkeresheti a pedagógusokat is, ugyanis az osztályközösség formálásáért ők a felelősek, ők tudnak leginkább segíteni egy visszahúzódó gyermeknek a beilleszkedésben.
Egy gyermek számára mindenekelőtt a biztonság, az őszinteség, a kiszámíthatóság és az elfogadás a fontos, amit elsősorban a szülők tudnak közvetíteni, biztonságosabbá, kiszámíthatóbbá téve így a világot. Ha mindezt megkapja, talán nem probléma, ha nem az övé az első szóïŠ
Minden jót!
Peer Krisztina