Szakértőnk válasza:
Kedves Anyuka!
Előfordul, hogy a bölcsődés, óvodás gyerekek az éhségsztrájkkal fejezik ki tiltakozásukat, ellenállásukat azért, mert az anya nincs velük. Amennyiben ez helyhez kötött (csak a bölcsődében nem eszik), nem jó, ha erőltetjük az evést, mert az csak tovább fokozza a szorongását, vagy adott esetben elérte a célját, hiszen vele foglalkozunk, sőt aggódó édesanyaként akár kivesszük a bölcsiből, mert legalább otthon eszik, így a szeparáció megszűnik.
Ha ez minden helyzetre kiterjed, ahogy az Önök esetében is megjelenik, mindenképpen fontos, hogy megtalálják viselkedésének az okát. Amennyiben az egészségügyi állapota megkívánja, kapjon orvosi segítséget (táplálékbevitel, folyadékbevitel infúzión keresztül).
A nem evésnek különféle okai lehetnek (hasfájás, étvágytalanság, rendszertelen étkezés, fáradtság, alkati adottságok, egyéb betegségek, pszichés okok – konfliktushelyzetre reagálás), ezért nem szeretnék látatlanban találgatni, így mindenképpen azt javaslom, hogy keresse meg a gondozókat és beszéljen velük arról, amit a gyermekénél tapasztal már otthon is, illetve arról, amit a gyerek mondott. Ha szükségét érzi, menjen be hosszabb időre a gyermek csoportjába, hogy láthassa őt ezekben a helyzetekben. Fontos továbbá, hogy szakorvos is lássa a gyermeket, hátha egy lappangó betegség az oka a nem evésnek.
Az Ön által leírt történet számomra nem egyértelmű: nem vagyok benne biztos, hogy Vera néni fejre koppintása az oka a problémának (bár érzem, hogy erre utal), ugyanakkor semmilyen helyzetben nem jó, ha a nevelő így próbálja nevelni a gyereket. Emiatt mindenképpen beszéljen vele, semmiképpen sem támadóan, de az ok-okozati kapcsolattal még óvatosan bánnék az Ön helyében. Ezek nem könnyű helyzetek, de a beszélgetés talán megnyugvást jelenthet, hiszen jelen pillanatban csak a gyermeke nézőpontját ismerjük, aki bizonyára érzi, hogy édesanyja ki akar húzni belőle valamit („nyomoz”), így annak eleget téve mondott is valamit. Azonban még nem biztos, hogy ez az oka annak, amit keresünk.
Az éhségsztrájk egy lehetséges konfliktuskezelési módszer már egészen pici korban; a gyerekek rájönnek, hogy így irányítani tudják nemcsak szüleiket, de az őket körülvevő környezetet is.
Amennyiben a helyzet nem javul a gondozókkal való beszélgetést követően, mindenképpen keressen fel egy klinikai gyermekszakpszichológust, aki segíteni tud a probléma megoldásában.