Szakértőnk válasza:
Kedves Asszonyom!
A leírt jelenség egészen biztosan valamiféle feszültséget jelez. „Célja”, funkciója az, hogy teret enged kisfia számára a feszültség kifejezésének és levezetésének.
Levele alapján 6 éves kisfiát intelligens, a szellemi értékeket fontosnak tartó család veszi körül, amit akkor is átél, megérez a gyerek, ha ezek az elvárások szóban nem fogalmazódnak meg. Lehet, hogy valami ilyesféle elvárást érzékel a játék körül, és amikor vesztésre áll, azt éli meg, hogy „elbukott egy vizsgán”, és ez okozza a frusztrációt. Persze sokféle oka, eredete lehet ezen kívül is a leírt viselkedésnek. Ilyen a testvérféltékenység, a szülők közti konfliktusok, családi titkok kimondatlansága stb. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy a gyerek kezelhetetlen feszültsége a játék ( vagy mesefilmnézés) helyzetében keletkezik…
Jó, ha a gyerek ki tudja fejezni a haragját, dühét. Ha indulatait kimutatja, azok eltűnnek, oldódnak. Elfogadásának mércéje is lehet az, ahogyan Önök minderre reagálnak. Így is szerethető vagyok? Így is elfogadtok? Az elfojtott agresszió nagyobb bajokat okozna. Tehát a feszültség, az indulatok kifejezése egyáltalán nem baj, ám a megfelelő kifejezési módot a gyerek csak segítséggel tudja megtalálni. Sok időre van szükség, amíg megtanul uralkodni indulatain úgy, hogy emellett megfelelő időpontban ki tudja fejezni agresszivitását.
Mit tehet a szülő, hogy segítse ezt a folyamatot? Fontos a gyermek szándékainak megértése, és a nyugalom megőrzése. Ha túlságosan heves a gyerek dühkitörésére adott reakció,a gyerek a személyének elutasításaként fogja azt értékelni, nem pedig a szabályok közti eligazítás szándékaként. A biztonságos, egyértelmű szabályok, a pozitív viselkedés megerősítése, az azonosulás lehetősége a pozitív szülői mintával (például a konfliktusok kezelésében, a vágyak késleltetésének képességében), az elfogadás, a gyerek és a szülő igényeinek megértése meghozza a fejlődést az önkontroll kialakításában és az indulatok konstruktívabb kifejezésében. A konstruktív indulatkezelés azután álomban, játékban, rajzban és különböző szimbólumok formájában nyilvánul meg, de sokat segíthet egy box-zsák is.
Üdvözlettel: Horváth Magdolna