Történelemből közel 69 ezren érettségiznek középszinten
Történelemmel folytatódott az írásbeli érettségi.
Történelemből középszinten 1138 helyszínen 68 802 vizsgázó, emelt szinten 129 helyszínen 7679 vizsgázó tesz érettségit.
A történelem középszintű írásbeli vizsgája 180 percig tart. A vizsgázóknak egy központi feladatsort kell megoldaniuk, amelynek első része egyszerű, rövid választ igénylő feladatokból, második része szöveges (kifejtendő) feladatokból áll.
Történelemérettségi feladatlap első része
Az Eduline cikke szerint a középszintű történelemérettségi első részében a rövid feladatok többek között a kereszténység elterjedésével, a barokk stílussal, az ipari forradalommal foglalkoznak. Emellett a diákoknak Hunyadi Mátyással, az első világháborúval és a Horthy-korszakkal kapcsolatos kérdésekre is kell válaszolniuk. A feladatlap első részében szerepel még a Rákóczi-szabadságharc és Magyarország reformkori gazdasága is.
Történelemérettségi feladatlap második része
Szintén az Eduline számolt be róla, hogy a rövid esszé témái idén az angol alkotmányos monarchia és a második világháború kirobbanása lehetnek, míg a hosszú esszében vagy az Erdélyi Fejedelemségről, vagy a gazdasági rendszerváltoztatásról kell írniuk a diákoknak.
A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be az egyes feladatok megoldására.
A feladatlap megoldásához megengedett segédeszköz: a középiskolai történelmi atlasz (az állami tankönyvfejlesztésért és kiadásért felelős szerv által kiadott, kronológiai adattáblázatot nem tartalmazó középiskolai történelmi atlasz), amelyről a vizsgázó gondoskodik.
Emelt szintű történelemérettségi
A történelem emelt szintű írásbeli vizsgája 240 percig tart, és két feladatlapból áll (I.: egyszerű, rövid választ igénylő feladatok; II.: szöveges [kifejtendő] feladatok). A vizsgázók először az I. feladatlapot oldják meg. A dolgozatokat 100 perc elteltével a felügyelő tanár összegyűjti. Ezután osztható ki a II. feladatlap.
A II. feladatlap megoldásához megengedett segédeszköz: a középiskolai történelmi atlasz (az állami tankönyvfejlesztésért és kiadásért felelős szerv által kiadott, kronológiai adattáblázatot nem tartalmazó középiskolai történelmi atlasz), amelyről a vizsgázó gondoskodik.
A közép- és emelt szintű írásbeli vizsgafeladatok megoldásakor is használható helyesírási szótár.
Az érettségi dolgozatokat központilag kidolgozott útmutatók alapján javítják és értékelik.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba