Szülői Hang: "Az iskolák nem azért vannak, hogy a honvédség átszervézést támogassák"
A Szülői Hang Közösségének meggyőződése, hogy a katonák nem az iskolákba valók; az iskolai munka merőben más szemléletet igényel; a gyerekeknek empátiára, rugalmasságra, érzelmi kötődésre van szükségük.
"A mai napon átadtuk a Honvédelmi Minisztériumnak a Szülői Hang kiáltványát az aHang hasonló petíciójával együtt, melyeket megküldtünk a Belügyminisztérium részére is. Meggyőződésünk, hogy a katonák nem az iskolákba valók; az iskolai munka merőben más szemléletet igényel; a gyerekeknek empátiára, rugalmasságra, érzelmi kötődésre van szüksége – írja közleményében a Szülői Hang elnevezésű szülői érdekvédelmi közösség.
Amit az oktatás kozmetikázott statisztikái nem mutatnak
A Szülői Hang kiáltványának több mint 5000 aláírója összesen több mint 1600 szöveges véleményt is beküldött, melyek a drámai pedagógushiányról is beszámolnak. Van, ahol a biológia tanárnő tanítja a matematikát, másutt az iskolatitkár tanít, de van olyan is, ahol a gyerekek felügyelet nélkül ülnek, mert senkit sem találtak, aki bemenjen az órára. "Az aláírásokkal együtt ezeket a szöveges beszámolókat is átadtuk, hadd ismerjék meg a miniszterek és államtitkáraik, mi a valóság a magyar közoktatásban, amit a kozmetikázott statisztikák nem mutatnak. Mindaddig, amíg a pedagóguspályát a kormány nem hajlandó vonzóvá tenni, ilyen abszurd törvényekkel és kényszermegoldásokkal fogunk szembesülni. Azt követeljük a kormánytól, hogy a szülők által is jelzett problémákra, jogsértésekre adjanak érdemi megoldást, biztosítsák a szükséges forrásokat" – írják.
40 kérdés a Belügyminisztériumnak
Hozzáteszik: "A kormányzat elfelejtette közölni, miként fog a gyakorlatban működni a katonák iskolába vezénylése. Milyen jogszabályok vonatkoznak rájuk, hogyan kérhető számon, miként végzik munkájukat? Szülői közösségünk 40 kérdést küldött a Belügyminisztériumnak és a Honvédelmi Minisztériumnak. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk a kérdésekre érkezett eddigi kormányzati válaszokat és véleményünket; a válaszok és szülői közösségünk viszontválasza részletesen honlapunkon olvasható".
Előbb-utóbb a katonák is tanári munkát fognak végezni
Mint írják: "A Belügyminisztériumtól Maruzsa Zoltán Államtitkár Úr nyugtatja a szülőket. Szerinte a vezényléshez a katona beleegyezése is szükséges; létezik ilyen jogszabály, de a valóságban ez aligha lesz több puszta formalitásnál, amit a katonáknak alá kell írniuk, ha nem akarnak még rosszabb helyzetbe kerülni. Maruzsa Úr szerint a jogszabály garantálja, hogy csak a megfelelő végzettségű katonát küldhetik az iskolákba. A vonatkozó jogszabályban [2023. évi LII. törvény 4. § (6), (7)] ennek épp az ellenkezője van: a tankerületnek végzettségtől függetlenül bárkit fogadnia kell, szükség esetén a tankerületnek kell biztosítani a képzést, de már a képzés ideje alatt is foglalkoztatják az illetőt. Maruzsa Úr azt ígéri, hogy a katonák többségét nem pedagógusként, hanem segítő vagy technikai munkakörben fogják alkalmazni az iskolákban. A jogszabály nem ezt mondja, a kivezényelt katona végezhet nevelő-oktató munkát is.
A szomorú valóság az, ahogy ezt a Szülői Hang kiáltványára érkezett számos vélemény is alátámaszt, hogy a segítő munkakörben dolgozókat is sokszor beküldik a gyerekekhez. Hiába lesz a katona hivatalosan másfajta munkakörben, ha nincs más, akkor a katonák is a gyakorlatban előbb vagy utóbb tanári munkát fognak végezni".
Pedagógusi pályára vezényelhető katonák
A Szülői Hang úgy véli: a Honvédelmi Minisztériumot nem is érdekli, hogy mi lesz az iskolákkal; nekik az a fontos, hogy az idősebb katonákat elküldhessék a honvédségtől valahova máshova dolgozni. A honvédség nem kapott felhatalmazást a szülőktől és a társadalomtól arra, hogy katonáinkat az iskolákba vezényeljék. A honvédség vezetése nem tudott választ adni a döntésük következményeire vonatkozó releváns kérdésekre.
A katonákat a honvédség és a tankerületek különmegállapodása alapján vezényelnék az iskolákba.
Mire jó ez a rendszer? A gyerekeknek, az iskoláknak biztosan nem jó, arra viszont alkalmas, hogy alacsonyan lehessen tartani az iskolai dolgozók bérét, hiszen nem kell versenyképes fizetést biztosítani akkor, ha a pályázaton meghirdetett állások helyett ott vannak a vezényelhető katonák.
Az iskolák nem azért vannak, hogy a honvédség átszervezést támogassák
A Honvédelmi Minisztérium válasza utal rá, és a jogszabály [137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet 11. § (2)] is garantálja: az iskolába vezényelt katona továbbra is megtarthatja katonai illetményét, ami magasabb lehet, mint a hasonló munkát végző iskolai dolgozó bére. Milyen megalázó helyzetet teremthet ez a pedagógusok és más iskolai dolgozók számára! A kormány épphogy nem a szakmai tudást és tapasztalatot díjazza, hanem pont a tapasztalattal nem rendelkezők kaphatnak nagyobb bért, hogy ne kelljen a minőségi munkát megfizetni. A rendszer kárvallottjai, akiken végső soron spórolnak, természetesen a gyermekeink.
Fotó: Getty Images