Iskola

Nem csodálkozunk, hogy ez lett az "év szava" 2024-ben!

Oxfordi nyelvészek kihirdették "az év szavát"! Egy nyilvános szavazás eredményeként több mint 37 000 ember voksolt a "brain rot", a magyarul nem túlságosan jól csengő „agyrohadás” szóra. De mit is takar az egyre gyakrabban használt kifejezés?

Nyelvi szakértők először egy szűkített listát állítottak össze kifejezetten olyan szavakból, amely az elmúlt év alakulását jellemezték, árnyalták. Két hét nyilvános szavazás és széles körű párbeszéd után a nyelvészek újra összeültek, hogy összegezzék a közönség véleményét, a szavazási eredményeit, majd a listán szereplő hat szó közül végül az „agyrohadást” nyilvánították az év szavának 2024-ben.

Miért az agyrohadás? Mit jelent?

A „brain rot” jelentése:

egy személy mentális vagy intellektuális állapotának feltételezett romlása, különösen a nem jelentős tartalmak (főképp online tartalmak) túlzott fogyasztásának eredményeként.

Nyelvészek korábban felfigyeltek arra a jelenségre, hogy az „agyrohadás” kifejezés használati gyakorisága 230%-kal nőtt 2023 és 2024 között. A kifejezés az alacsony minőségű online tartalmak túlzott mennyiségű, különösen a közösségi médiában történő tartalmak fogyasztásával függ össze. Az „agyrohadás” tulajdonképpen egy felújított, újragondolt kifejezés, amely először 1854-ben Henry David Thoreau Walden című könyvében bukkant fel, az író ezzel a szóval bírálta az akkori brit társadalom intellektuális hanyatlását.

Z és Alfa generáció szavajárása

A kifejezés a digitális korra új színezetet kapott, különösen az elmúlt 12 hónapban. A kezdetben a közösségi médiaplatformon – főként a TikTok-on a Z és Alfa generációk körében – egyre nagyobb teret nyerő „brain rot” kifejezés mostanában egyre szélesebb körben használatos, például a mainstream újságírásban az online tartalmak túlzott fogyasztásának negatív hatásaival kapcsolatos leírásokra, de nem tudományos kontextusban is, főképpen mémként, cinikus, ironikus értelemben használva az interneten.

Az intellektuális leépülésre utaló mémek mellett párhuzamosan egyre szélesebb körben folyik szakmai párbeszéd is arról, hogy az ilyen tartalmak túlzott fogyasztása milyen negatív hatással lehet a mentális egészségre, különösen a gyermekeket és fiatalokat érintően.

Casper Grathwohl, az Oxford Languages elnöke az idei kiválasztási folyamatról és a 2024-es "győztesről" szólva elmondta:

   Ha visszatekintünk az elmúlt két évtized Oxford Word of the Year szavaira, láthatjuk, hogy a társadalmat egyre jobban foglalkoztatja, hogyan alakul a virtuális életünk, hogyan keretezi az internetes kultúra azt a sok témát, amiről beszélünk. A tavalyi győztes szó, a „rizz” (karizma) érdekes példája volt annak, hogy a nyelv egyre inkább az online közösségekben alakul, formálódik. Az „agyrohadás” a virtuális élet egyik vélt veszélyére hívja fel a figyelmet, és arra, mivel töltjük a szabadidőnket.
Figyelemreméltónak tartom, hogy az „agyrohadás” kifejezést a Z és az Alfa generáció karolta fel, éppen azok a közösségek, amelyek nagyrészt felelősek a kifejezéssel jelölt digitális tartalmak használatáért és létrehozásáért. Ezek a közösségek felerősítették a kifejezést a közösségi médiacsatornákon keresztül, éppen azon a helyen, ahol az „agyrohadás” folyamata zajlik.”

Forrás: Külföld / Oxford Univerity Press
Fotó: 123RF

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás