A középiskolai felvételi nagy kérdése: technikum vagy gimnázium?
Ti tudjátok már, hogy melyik intézménytípust fogjátok hamarosan választani? Ha bizonytalanok vagytok, akkor megpróbálunk segíteni a döntésben. Mit nyújt a gimnáziumi képzés és mit a technikum?
Mit nyújt a technikum?
A technikum ötéves képzés, amely során érettségi vizsgát és szakmai végzettséget egyaránt lehet szerezni. A technikumban tanulók – tanulmányi eredményeik függvényében – ösztöndíjat kapnak már a 9. évfolyamtól. A technikusképzés 5 éves, az első két év az ágazati alapoktatás, a további három év pedig a szakirányú oktatás jegyében zajlik. Azok, akik a szakmai képzésüket a felsőoktatásban folytatnák tovább, a technikusi végzettséggel plusz pontokat szereznek, így nagyobb eséllyel kerülnek be a főiskolára vagy egyetemre.
Fontos újítás a duális képzés, amely keretében a diákok vállalatokhoz járnak gyakorlatra. Míg korábban a cégeknek az államnál kellett kopogtatniuk, ha szerették volna elérni, hogy az iskolák mást tanítsanak, az új rendszer viszont megteremti a közvetlen kapcsolat lehetőségét, igaz, ez egyelőre még gyerekcipőben jár itthon.
Nektek ajánlott a technikum, ha:
+ biztos vagytok benne, hogy melyik szakmát szeretnétek elsajátítani
+ gyakorlatorientált képzést kerestek
+ már a tanulmányaitok alatt is szeretnétek pénzt keresni
+ szakmát, ezáltal egzisztenciális biztonságot szeretnétek minél hamarabb szerezni
+ a továbbtanulás is opció
EZ IS ÉRDEKELHET: Technikumi rangsor 2025 – jelenleg ezek a legjobb technikumok az országban
Gyakoribb buktatók, nem árt tudni:
- a "nincs visszaút" közgondolkodás talán túlzás, de nagyon nehéz a váltás iskolatípusok, intézmények, szakmák között
- a szakirányon kívüli továbbtanulás nehezebb, mert egyéni felkészülést igényel (pl. felkészülés olyan tantárgyból, amelyet nem tanultatok)
- duális képzés esetén a szakképzési munkaszerződés miatt a mulasztást szigorúan veszik, "kevesebb nyári szünet" lehetséges
+ legnépszerűbb szakma: a villanyszerelés
A 9-10. évfolyamon elsősorban ágazati alapoktatás zajlik, amely 10. évfolyamon kötelező ágazati alapozó vizsgával zárul. Kizárólag a sikeres vizsgát követően folytathatjátok a tanulmányaitokat. A következő két év tanulásról és munkáról is szól.
A 11-13. évfolyamon a tanulók már a szakmai tudásukat mélyítik. A gyakorlati oktatás valós munkakörnyezetben, iskolán kívül zajlik, ahol komoly munkatapasztalattal gazdagodhattok. A képzőhelyen munkaszerződés keretében történik az oktatás, így munkabér jár, ami jobbára zsebpénz kiegészítésre alkalmas.
A 12. évfolyamon lehetősé nyílik előrehozott érettségi vizsga letételére magyarból, matematikából, idegen nyelvből és történelemből. Az "ötödik érettségi tárgy" (szándékosan tesszük idézőjelbe, mert nem tantárgy): maga a technikusi szakképesítés szakmai vizsgája. Korábban is volt szakmai vizsga, csak az elkülönült az érettségitől. Ez az újfajta szakmai vizsga, más néven technikus vizsga középfokú szakképesítést ad, tehát nem szakmát (ez két külön fogalom). A szakmai vizsgára egész évben készülnek a tanulók és a vizsga maga szakmánként különböző elemekből áll, de kifejezetten gyakorlatorientált, projektvizsga. Ha a szakmai vizsgátok eredményes, két végzettséget igazoló bizonyítvánnyal (érettségi és technikusi oklevél) a zsebetekben fejezitek be a középfokú tanulmányaitokat.
Mit nyújt a gimnáziumi oktatás?
A gimnáziumi oktatás általános műveltséget nyújt, elsősorban főiskolai, egyetemi továbbtanulásra készíti fel a diákokat. Míg korábban a gimnáziumok klasszikusan négy osztályosok voltak, addig ma már négy-hat-nyolc évfolyamos gimnáziumok között is nagy a választék, sőt, ahol nyelvi előkészítő is van, ott plusz egy évvel meghosszabbodnak a tanulmányok A gimnáziumban kötelezően két idegen nyelvet kell tanulni. A gimnáziumi képzést akkor érdemes választanotok, ha mindenképpen szeretnétek diplomát szerezni. Azoknak is ez az intézménytípus javasolt, akik pontosan tudják, hogy melyik lesz a választott felsőoktatási intézmény, illetve a továbbtanuláshoz fontos, hogy emelt szinten és emelt óraszámban tanulják a felvételihez szükséges tárgyakat.
A 9.-10. évfolyamon kötelező órakeretben fizikát, kémiát, biológiát, földrajzot tanultok – ezek a tantárgyak majd a 11-.12. évfolyamon fakultációként választhatóak. Egyes gimnáziumokban szinte bármely tantárgyból lehet fakultációt választani, míg más gimnáziumok esetén kisebb a választék.
Nektek ajánlott a gimnázium, ha:
+ jó a tanulmányi átlagotok
+ egyelőre még elképzelésetek sincs a későbbi pályáról, munkaterületről
+ szeretnétek tovább élvezni a diákéletet
+ mindenképpen szeretnétek főiskolára, egyetemre bekerülni
+ sikertelen felsőfokú felvételi esetén van lehetőség szakmát tanulni, de már jóval érettebb fejjel
EZ IS ÉRDEKELHET: Megnehezítették a gimnáziumba jutást 2025-ben
Gyakoribb buktatók, nem árt tudni:
- túl hosszúra nyúlt tanulmány esetén akár 20-21 évesek is lehettek, mire leérettségiztek
- semmilyen szakképzettséget nem nyújt (kivéve művészeti-pedagógiai szakgimnáziumok)
EZ IS ÉRDEKELHET: Hogyan készüljön a gyerek, hogy siker legyen a matek központi felvételi?
Nyitókép: 123RF