Iskola

Most kell békén hagyni a gyereket! A felvételi után már ne hergeld, csak támogasd őt!

Középfokú felvételi

A médiában megjelent adatok szerint 68 ezer nyolcadikos tanuló számára indult új időszámítás az elmúlt hétvégén. A felvételi előtt időszakot felváltotta a felvételi után időszaka.
Varga Mónika a hozdkiazellenorzot.hu szakemberének, a Beírás felnőtteknek című könyv szerzőjének írása.

Véget ért a hosszadalmas ámokfutás, ami a 45 percnyi magyar, illetve matematika felvételi vizsga lehető legsikeresebb megoldásáért zajlott. 68 ezren vannak túl azon a kétszer 10 feladaton, amelyre többségük hosszú hónapok óta gyakorolt, és teljesítésükhöz nagy reményeket fűzött.

68 ezer családban sóhajthattak fel, egyelőre legalább azért, mert végre vége! Most következik az idegőrlő 8 nap, amíg a feladatsorok kijavításra kerülnek, és az eddig csak tippelgetett pontszámok valósággá válnak.

Még látom a szombatot, ahogy a diáksereg kitódul a termekből, az arcokon az érzelmek teljes skálája olvasható. Magabiztos rohanás, megkönnyebbült mosoly, szülők után kutató, tétova pillantás, kifejezéstelenné fáradt gyermekarc, közöny, sírás és ájulás közeli rémület, van itt minden. Az előcsarnokban toporgó szülősereg pillanatok alatt elvegyül a kifelé özönlő gyerekhaddal, mint ahogy a folyó a tengerbe ömlik fáradságos útja végeztével. Az érzelmek összecsapnak, a feszültség és a megkönnyebbülés hullámai töltik be az egyetlen hangkavalkáddá vált felfordulást.

Azután, mint a bál végén, mindenki lekíséri párját a táncparkettről és szépen lassan elnémul a bálterem. A szerencsések (gyerek és szülő egyaránt) jól érzik magukat, valóban megkönnyebbültek és örülnek, hogy túlvannak rajta. Irány a cukrászda! A kevésbé szerencsések tovább izgulnak, mert ezzel még semmi sincs biztosítva, hisz a pontjaikat még nem tudhatják. Indul a kérdezősködés, ki, hogyan oldotta meg a feladatokat, vajon hány pontot hozhattak össze!
Az elért pontszám iránti érdeklődés tekintetében, a gyerekek közt két szélsőséges viselkedési típus figyelhető meg. Egyikük azonnal rohan haza, leül a gép elé, és a frissen feltett megoldásokat részletesen tanulmányozva próbálja pontosan kiszámítani a saját pontszámát. A másik hallani sem akar a megoldásokról és a családnak is megtiltja, hogy megnézzék.
A közlékenység szempontjából ugyanez figyelhető meg. Az egyik típusnak be nem áll a szája, megállás nélkül sorolja, hová, mit írt, hol rontotta el és mire mennyi pontot kaphat. A másik típus hallgat és azt állítja, nem emlékszik semmire.
És persze vannak olyanok is, akiket az egész nem érdekel, ebben az életkorban ez sem meglepő.

Azokat pedig őszintén sajnálom, akik sírva jönnek ki, összeomlanak, és a világ végét látják a vártnál rosszabbul sikerült vizsgában. Idáig egy kisdiáknak nem szabadna eljutni.
A gyerekek viselkedése természetesen nagyon gyakran a szülők viselkedésének következménye. Olyan csak ritkán esik meg, hogy a rettegő szülőket egy higgadt gyerek csitítgatja, bár erre is hallottam már példát, ami így hangzott: Anya ne parázz már annyira, nem te vizsgázol! Az is ritka, mint a fehér holló, hogy a túlkövetelő szülők gyermeke nyugodt magabiztossággal vizsgázik, hiszen ő nem teljesíthet a maximum alatt. A gyermekében nem bízó, jajveszékelő szülő gyereke is túlizgulja a vizsgát, azt is elrontja, amit tudna, igazolva a szülői aggodalmakat.

EZ IS ÉRDEKELHET: 2025-ös matematika felvételi feladatok megoldásai! (tanári videó)

Amikor az aulában le-föl járkáló szülőket figyeljük, hallgatjuk, sokszor előre borítékolható a vizsgáról érkező gyermekük viselkedése.

Az évek alatt óriási lufivá fújt vizsga-mizéria során és után is az egyetlen helyes szülői magatartás a TÁMOGATÓ, BUZDÍTÓ ÉS NYUGTATÓ hozzáállás. Most, hogy már megírta, változtatni nem igazán tudunk semmit, ne mondjuk a magunkét feleslegesen!

Amit szülőként semmiképpen se tegyél

    • NE mondd neki, hogy jobban kellett volna figyelnie, akkor több pontot kaphatott volna! Valószínűleg nagyon izgult.

    • NE mondd neki, hogy ő sokkal okosabb annál, mint ahogyan teljesített, mert ha így van, sem tehet róla. Vizsgázott, izgult.

    • NE hasonlítgasd senkivel, ez amúgy is a nevelés egyik alapszabálya! Főleg ne emlegess neki olyan gyerekeket, akik szerinted kevesebbet tudnak, mint ő, de jobbat írtak! A vizsgadrukk egyesekre negatív, másokra pozitív hatással van.

    • NE gyötörd azzal, hogy előre számolgassátok a pontokat, ha ő nem akarja! Ez az ő vizsgája.

    • NE hergeld azzal, hogy ennyi ponttal sehová sem veszik majd fel, mert ez nem igaz. A pontok minden évben máshogy alakulnak és semmit sem lehet előre tudni.

    • NE higgy az ideiglenes felvételi sorrendnek, ott néha hihetetlen sokat ugrik előre egy diák, amikor a végleges lista kialakul.

HAGYD ŐT BÉKÉN, csak akkor rágcsáljátok tovább a felvételi témát, ha ő is szeretné!
A nagy átlag úgyis a társaival beszélget, gyűjtögeti az információt, aztán végül vagy megnézi azokat a fránya megoldásokat, vagy csak tippelget és szépen feldolgozza magában a történteket, majd az elért pontszámot.

Szóval, ami most jön az a várakozás időszaka. A kijavított vizsgalapok a megírást követő 8 napon belül megtekinthetők, a vizsgalapokról felvételt is készíthetünk. Ennek viszont csak akkor van értelme, ha megítélésünk szerint valamiért még pontot kaphat a gyerek, vagy ha ő kifejezetten kéri. Azért ne fotózzunk semmit, hogy mutogathassuk a gyereknek, mekkora bakikat követett el! Változtatni már úgysem lehet rajta, így értelme sincs tovább gyötörni vele a gyereket.
Fogadjuk el az eredményt, és segítsük tovább gyermekünket azon az úton, ami leginkább megfelelő számára!

Varga Mónika könyve: Beírás felnőtteknek

Olvasnál további hasznos ötleteket, tippeket a témában? Rendeled meg a szerző Beírás felnőtteknek című könyvét a lenti képre kattintva, amelyben erről a témáról is ír. A kötet végigvezeti az olvasót a gyermek-szülő és gyermek-tanár kapcsolat általános buktatóin, különös tekintettel a helytelen érzelemkezelésre, a felgyorsult világ és hibaközpontú oktatásból fakadó problémákra.

Fotó: 123RF

 

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kölöknet hozzászólás

aláírás