A "kémiatanárok Nobel-díját" egy igazi elhivatott tanár vehette át!
A Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium tanára vehette át az idén a Magyar Kémiaoktatásért-díjat, melyet olyan középiskolai és általános iskolai kémiatanárok kaphatnak meg, akik jelentősen hozzájárulnak a tantárgy magas színvonalú oktatásához. Az idei díjat a diákjai körében különösen nagy népszerűségnek örvendő, Dr. Ludányi Lajos vehette át. Szívből gratulálunk!
Mi sem bizonyítja jobban a gyöngyösi pedagógus népszerűségét, mint az, amikor a diákjai azzal vigasztalódnak három dolgozatírás után: "nem baj, de legalább lesz egy óránk ma Ludányi Tanár úrral!"
A magából csupa derűt árasztó Ludányi Tanár úr a Gyöngyösi TV műsorában kiemelte: kollégái és a gimnázium légköre egyaránt hozzájárultak ahhoz, hogy 36 évig kitartott a tanári hivatás mellett, és még a magasabb fizetéssel járó vegyész-analitikusi vagy informatikusi pályák sem tudták őt onnan elcsábítani. A műsorvezető kérdésére elárulta, hogy egy kémiatanár számára a legnagyobb kihívás abban áll, hogy nem csak a szakmájának a nyelvezetét kell ismernie, hanem a diákok nyelvezetét is, hogy a bonyolult kémiai képleteket "átcsomagolva" a tananyagot ők is könnyen megértsék.
"Kémiatanárok Nobel-díja"
A rangos elismerést a Richter Gedeon Alapítvány a Magyar Kémiaoktatásért kuratóriuma:
évente ítéli oda olyan középiskolai és általános iskolai kémiatanároknak, akik évtizedeken át tartó áldozatos munkájukkal jelentősen hozzájárulnak a magas színvonalú szakképzéshez, kiemelt figyelmet fordítanak a kémia oktatására, megszerettetésére, valamint a tehetséges diákok felkarolására.
"A diákoknak úgy kell elhagyni a termet, hogy azt érezzék, megtörtént a varázslat"
Dr. Ludányi Lajos Tanár úr a Magyar Tudományos Akadémián vette át ünnepélyes díjátadó keretén belül a Magyar Kémiaoktatásért-díjat november 27-én. A díjazott pedagógus ünnepi beszédében így fogalmazott:
„Montessoritól származik a hasonlat, hogy a tanítás olyan, mint egy színházi előadás. Az itt és a most közönségének szól. Akkor, és ott kell topon lenni. Nos, én tovább fűzném a gondolatmenetet azzal, hogy mi kémiatanárok nehezített pályán játszunk. A mi közönségünk a legkritikusabb 12-16 évesekből áll. És valljuk be, a darab is rendkívül unalmas. Ott az a rengeteg bonyolult vegyület, a kiszámíthatatlan reakciókkal. És nekünk életet kell lehelni ebbe a produkcióba. Az előadás végén a diákoknak úgy kell elhagyni a termet, hogy azt érezzék, megtörtént a varázslat: a kémia nem csak egy tantárgy, hanem kulcs a világ megértéséhez.
Az óráim végén mindig kétségekkel küszködök. Jól csináltam-e mindent; vajon mindenkinek adtam valamit? Gyógyír kétségeimre, mikor szünetekben a folyosón őszintén rám mosolygó diákokkal találkozom."
Dr. Ludányi Lajos tanár úr a debreceni Vegyipari Szakközépiskolában végzett vegyész-analitikusként. Egyetemi tanulmányait a Kossuth Lajos Tudományegyetemen végezte kémia-fizika szakon. 1988-ban ötödéves egyetemistaként teljes állású tanárként helyezkedett el a Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnáziumban, ahol idén már a 36. tanévet kezdte meg. 26 évesen írta meg első kémiatankönyvét az akkor beindított nyolcosztályos gimnáziumi képzés tananyagához. Tankönyvírói munkássága folytatódott és mára 12 kémiatankönyvnek szerzője, társszerzője. 1999-ben informatikatanár diplomát szerzett a Debreceni Egyetemen. Doktoranduszi tevékenységéért 2006-ban az MTA Pedagógus Kutatói Pályadíjban részesítette. PhD-fokozatát kémiából summa cum laude minősítéssel 2009-ben vehette át a Debreceni Egyetemen. 2012-ben utazó kémiai show műsoráért, amellyel kis falvak iskoláiban népszerűsítette a kémiát, Pro Progressio díjban részesült. Több éven át volt koordinátora a Science Accross Europe nemzetközi együttműködésnek. Ennek és más ösztöndíjaknak révén diákjaival rendszeresen vett részt nemzetközi projektekben. Kutatótanári munkássága a kémiaoktatás problémáinak feltárására, annak megoldására irányul.
Fotó forrása: Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium