Újabb trükkel lehetetlenítik el a gimnáziumba jutást! Csak az elit kiváltsága lesz?
Középfokú felvételi
A kormányzat új, mesterséges központi ponthatárt vezetett be a középiskolai felvételi eljárásba, amivel az eddigieknél is erőteljesebben terelhetik a gimnázium helyett a szakképzésbe a tanulókat. A Szülői Hang petícióval tiltakozik a gyerekek erőltetett szakképzésbe terelése ellen. Arra kérnek minden érintettet és szimpatizánst, hogy írja alá a tiltakozásukat. Fotó: Krizsán Csaba/MTI/MTVA
Az állami fenntartású gimnáziumoknak olyan központi utasítást adtak, hogy ha egy gimnázium kéri a központi írásbelin való részvételt, csak azokat veheti fel, akik a központi felvételin elérnek egy minimális pontszámot. Ezzel a gyakorlatban csökken a gimnáziumi férőhelyek száma, és így több tanuló akarata ellenére a szakképzésbe szorul.
Bár hivatalosan csak „ajánlás”, a fenntartó elvárásának az iskolák nem mernek ellenszegülni
– a Szülői Hang meglátása szerint.
Jövőre még rosszabb jöhet?
Közleményükben azt írják: A ponthatár már sok iskola felvételi feltételei között megjelent, és jövőre várhatóan még többen írják ezt elő, ha nem vonják vissza az intézkedést, melynek révén sok gyerek akkor sem tud bekerülni az írásbelit kérő gimnáziumba, ha a jelenlegi számítási módszerrel (általános iskolai és a központi írásbeli eredményeinek és az esetleges szóbelinek az összege alapján) bekerülne.
Aláírom: ne sorvasszák el a gimnáziumi képzést!
Az újabb korlátozás miatt a túlzottan stresszes és esetleges írásbeli felvételi vizsga szerepe tovább nő. Sok családnak már most is saját költségen kell felkészíteni a gyermeket a sikeres felvételire, az újabb intézkedés miatt pedig az eleve nagy esélyegyenlőtlenség tovább romlik.
A családokat és iskolákat sújtó bizonytalanság nagyobb lett, a későbbiekben pedig a kormány egy nehezebb központi felvételi feladatsorral akár jogszabály-módosítás nélkül is még erőteljesebben kényszerítheti a tanulókat a szakképzés felé.
Egy 14 éves gyerek még nem tudja, mi akar lenni
Sok tanuló 14 éves korában még nem tudja eldönteni, milyen szakmát választana. Ne legyen kényszer a szakképzés, támogassa a kormány a gimnáziumokat is – hívja fel a figyelmet a Szülői Hang Közösség.
Már eddig is sok módon próbálták a gyerekeket a szakképzésbe irányítani: ösztöndíjjal, pályaorientációs foglalkozásokkal, kérdőívekkel, melyek mind a szakképzést preferálták. Pedig a gyerekek és az ország számára az általános műveltség is fontos, a gimnázium után pedig szélesebb a lehetőség a felsőfokú tanulmányok megválasztására.
A továbbtanulási döntés egész életre szól, ezt nem írhatja felül a gazdaság pillanatnyi igénye. Arra kérnek mindenkit: "Hallassuk a hangunkat, írjuk alá a tiltakozást és osszuk meg másokkal is!"