Iskola

A házifeladat-írás nem szabad, hogy állandó harc legyen!

Az otthoni tanulás, a lecke írás sok családban napi harccá válik, amely felesleges stresszt és frusztrációt okoz mind a szülők, mind pedig az iskolás gyermekek számára. A jó hírünk az, hogy ez ellen  lehet tenni.

 

"Már megint házi feladat?" – Ismerős ez a mondat? Az esti órák a családok életében gyakran azzal telnek, hogy a gyermekek vonakodva ülnek neki a házi feladatnak, míg a szülők próbálják őket motiválni, esetleg vitázni kényszerülnek velük.

De vajon tényleg szükségszerű, hogy a házi feladat egy állandó küzdelem legyen? Lehet ezt akár másképp is csinálni?
A szakértők szerint a gyermekek tanulási motivációja jelentősen javítható, ha a házi feladat beilleszkedik a napi rutinba, és a szülők a megfelelő módon támogatják őket ebben. A Gem Tanulási Központ szakmai vezetője, Dr. Bohács Krisztina olyan gyakorlati tippeket állított össze, amelyek segítenek a házi feladatot gördülékenyebbé és konfliktusmentessé tenni.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy a házi feladat ne egy állandó küzdelem legyen?

1# Legyünk tájékozottak és érdeklődők!

A "Milyen házi feladatod van ma?" kérdés naponta elhangozhat, de az igazán fontos az, hogy valódi figyelmet és támogatást adjunk a gyermeknek. Ha mi magunk sem érdeklődünk a házi feladat iránt, hogyan várhatnánk el, hogy a gyermek fontosnak érezze? A gyermekünknek éreznie kell azt, hogy a szülei ott vannak mellette, és szükség esetén segítenek neki megérteni a feladatokat.

2# Tegyük rutinná a házi feladatot!

A rendszeresség kulcsfontosságú. A legjobb, ha minden nap ugyanabban az időben végezzük el a házi feladatot, hogy ez beépüljön a gyermek napirendjébe. Nem ajánlott késő estére hagyni, mert ilyenkor már csökken a koncentráció, és sokkal könnyebben alakul ki feszültség a családtagok között.

3# Biztosítsuk az érzelmi támogatást!

A házi feladat nemcsak intellektuális, hanem érzelmi kihívás is lehet a gyermek számára. Frusztráció, szorongás, félelem a kudarctól – ezek mind akadályozhatják a hatékony tanulást. A szülők empatikus hozzáállása segíthet abban, hogy a gyermek pozitívan álljon a tanuláshoz és megbirkózzon a kihívásokkal.

4# Teremtsünk megfelelő környezetet!

A tanulásra kijelölt hely legyen nyugodt, rendezett és mentes a zavaró tényezőktől. Ha a gyermek egyedül tanul a szobájában, könnyen elkalandozhat a figyelme. Érdemes a nappaliban vagy az étkezőasztalnál együtt tanulni vele, hogy érezze: nincsen egyedül. Legyünk elérhetőek, hogy válaszolhassunk a kérdéseire, de ne zavarjuk meg őt folyamatos beszéddel vagy telefonhívásokkal.


Tiszta, rendezett környezetben bármelyik gyerek könnyebben tanul.

5# Kerüljük a túlzott segítséget!

Sok szülő hajlamos túlzottan beavatkozni a házi feladatba. Az önállóság fejlesztése érdekében azonban fontos, hogy csak annyit segítsünk, amennyi valóban szükséges, és ne végezzük el helyette a munkát. Ha egy gyermek érzi, hogy maga is képes megoldani a feladatokat, az önbizalma is növekedni fog.

6# Jutalmazzuk az erőfeszítést!

Nem a tökéletesség a cél, hanem a kitartás és a fejlődés. Egy jól elvégzett házi feladat után egy közös séta, egy játék vagy egy kis jutalom növelheti a gyermek motivációját.

A házi feladat tehát nem kell, hogy egy állandó harc legyen! A megfelelő hozzáállással és néhány egyszerű trükkel a tanulás élvezetesebb és hatékonyabb folyamattá válhat.

További tippekért és szakértői tanácsokért látogasson el a Gem Tanulási Központ weboldalára, vagy csatlakozzon a február 25-én 19:00-kor tartandó "Homework Without Tears" című webináriumunkhoz!

Fotó: 123RF

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kölöknet hozzászólás

aláírás