Iskola

Friss statisztika: itt él a legtöbb iskolázatlan magyar

A legfrissebb adatok szerint az iskolázottság szintje tovább emelkedett Magyarországon a korábbi 2011-es népszámlálás adataihoz képest. Jó hír, hogy az iskolázottságban voltak pozitív irányú változások, de sajnos területi különbségek továbbra is jelentősek, a vidéki kistelepülések hátrányos helyzete szembetűnő – derül ki az EconomX összeállításából.

A KSH adatait elemezve a független pénzügyi portál elemzéséből kiderül:

  • 2022-ben már a 15 éves és annál idősebb lakosság 22 százaléka rendelkezett diplomával
     
  • a lakosság további egyharmadának pedig érettségije is volt
     
  • a legfeljebb általános iskolát végzettek aránya 23 százalékra csökkent
     
  • 2001 és 2022 között a diplomások száma megduplázódott

Az országos átlag feletti ütemben nőtt a diplomások aránya Budapesten és vonzáskörzetében, az egyetemi városokban, illetve a Velencei-tó és a Balaton környékén. Több megyei jogú város esetében nem történt jelentős változás, azonban a vonzáskörzetükben igen, ami szuburbanizációs hatást jelez.

A legalacsonyabb végzettségűek jelentős része, minden ötödik lakos Közép-Magyarországon élt.

Hasonló számban éltek az északkeleti országrészben, ahol viszont az országos átlagnál magasabb volt az alacsony végzettségűek aránya, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 3,7, illetve 4 százalékot is elérte.

Elöregedő falvak

Az időskorúak között gyakoribb az alacsony iskolázottság, ezért azokon a településeken, ahol elöregedett a lakosság, sokan legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkeznek. A felnőtt lakosság legnagyobb részének érettségi a legmagasabb végzettsége, arányuk 2022-ben 34 százalék volt.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható.

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás