A korai iskolaelhagyás terén nálunk már megvalósult a nemek közötti egyenlőség
Előző cikkünkben már érintettük a korai iskolaelhagyók problémáját. Ezek azok a 18 és 24 év közötti fiatalok, akik nem vesznek részt semmilyen képzésben vagy oktatásban, miközben alacsonyan képzettek, maximum 8 általános iskolai osztályt fejeztek be. Miért fontos velük foglalkozni?
Kutatásokból tudjuk, hogy őket nagyobb eséllyel érinti a szegénység, a munkanélküliség, a társadalmi kirekesztés és rosszabb az egészségi állapotuk is. Ezért aztán az, hogy hányan vannak a korosztályukon belül fontos jellemzője egy ország oktatási rendszerének és versenyképességének is. Nem véletlen, hogy az EU célul tűzte ki, hogy 2020-ra 10%-ra csökkentse a korai iskolaelhagyók arányát az unióban.
Az elmúlt tíz év során az uniós országok összességében szép eredményt értek el ebben, az átlag a 2009-es 14%-ról fokozatosan lecsökkent, 2018-ban már csak 11% körül volt. Ugyanakkor a tavalyi érték széles skálán mozgott: a legmagasabb, 18% Spanyolországban volt, míg a legalacsonyabb, 3% Horvátországban. Ezen belül a magyar korai iskolaelhagyó fiatalok közel 13%-os aránya sajnos ennek a skálának a felső harmadában helyezkedik el.
De van még egy érdekesség a korai iskolaelhagyást tekintve. Ahogy az ábrán is látjuk, általánosságban az igaz, hogy a fiatal férfiak nagyobb eséllyel hagyják el idő előtt az iskolát, mint a fiatal nők. Ez igaz az EU átlagára is, egészen pontosan: az EU-ban átlagosan a fiúk 12%-a, míg a lányoknak csak 9%-a tekinthető korai iskolaelhagyónak. Különösen nagy az eltérés a déli és balti államokban.
Ugyanakkor régiónkban, köztük Magyarországon is, a fiúk és a lányok nagyon hasonlóan viselkednek, szinte nincs köztük különbség. Sőt Bulgáriában és Szlovákiában meg is fordul az arány, ott a lányok azok, akik nagyobb eséllyel lépnek ki az oktatási rendszerből és nem a fiúk.
Ha csak Magyarországot nézzük, ez a furcsa jelenség az elmúlt években vált különösen láthatóvá. Bár a korai iskolaelhagyó fiatalok aránya már 2010 óta – egy év kivételével – folyamatosan növekszik, az különösen riasztó, hogy a nők 2014 után „kilőttek” (lásd az alábbi ábrát).
Hogy mi állhat e jelenség mögött, és vajon mi köze van ennek a nemek közötti egyenlőséghez, a következő cikkünkben adunk egy lehetséges választ.
Adatok forrása:
Eurostat - Early leavers from education and training by sex and labour status (online adatbázis kód: edat_lfse_14): https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Early_leavers_from_education_and_training