Óránként akár 1000 baktérium: ma van a tiszta kezek világnapja
A gyakori, alapos, szappanos kézmosás fontosságára irányítja a figyelmet az a tény, hogy a kéz tisztaságának is van világnapja. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2009-ben kampányt indított "Ments életeket: moss kezet!" jelszóval, azóta minden évben május 5-én van a kézhigiénés világnap, amelyhez Magyarország 2010-ben csatlakozott.
A fertőző betegségek 80 százaléka közvetlen érintkezés útján terjed, és a külső környezettel közvetlenül érintkezésbe kerülő bőrfelszínek közül a kéz tekinthető a legszennyezettebbnek, esetenként a legfertőzőbbnek. Ezért a gyakori, alapos szappanos kézmosás a fertőzések megelőzésének egyik legegyszerűbb módja.
Alapos kézmosással, kézfertőtlenítéssel a hasmenéses megbetegedések csaknem fele, a légúti fertőzések mintegy negyede megelőzhető.
Néhány óra leforgása alatt akár 500-1000 baktérium is megtelepedhet tenyerünkön és az ujjainkon. Egyes baktériumok akár órákig, hetekig képesek életben maradni és fertőzni. Piszkos kéz által a legkönnyebben légúti fertőzések (nátha, influenza, tüdőgyulladás), hasmenéses megbetegedések és bizonyos típusú májgyulladások terjednek.
A baktériumok és vírusok terjedésének megakadályozásához a szappanos kézmosás a legjobb, legegyszerűbb és leghatékonyabb eszköz.
Az egészségügyi ellátással összefüggésben Európában és ezzel együtt Magyarországon is az antibiotikum-rezisztencia jelenti a legnagyobb betegbiztonsági kockázatot: világszerte egyre gyakrabban fordulnak elő a különböző gyógyszereknek ellenálló baktériumok – ezt tapasztalhattuk idén is, hiszen ezrek küzdöttek makacs, visszatérő légúti betegségekkel. Az ilyen kórokozók kialakulásában a helytelen, illetve a túlzott antibiotikum-alkalmazás játszik szerepet. Egy esetleges fertőzés megelőzésében, illetve a terjedés megfékezésében a helyes kézhigiénés gyakorlatnak van kiemelt szerepe.