10 bálint-napi babona szerelmi csábításhoz – Így vonzották be a szerelmet dédanyáink
A Valentin-nap, azaz Bálint-nap a titkos rajongás, a szerelemi vallomás és a boldog párkapcsolat napja. A virágboltok, üzletek kirakatainak hatalmas szívei már napokkal korábban hirdetik az ünnepet. A magyarok jelentős részének fontos a Bálint-nap, ami egy kutatásból derült ki – eszerint a magyarok 44%-a valamilyen formában megünnepli a február 14-ét. A szerelmesek ilyenkor romantikus vacsorával, közös mozizással, csokival, virággal, apró figyelmességgel kedveskednek egymásnak, és nem egyszer ilyenkor hangzik el a nagy kérdés: "Hozzám jössz feleségül?".
A régi, paraszti világban is hasonló érzelmek, bizakodással teli vágyakozások kötődtek február 14-hez. Amíg a farsangi időszak a bálok, mulatozások ideje volt, és egyben a leányok, legények kiszemelésének időszaka is, addig a Bálint-nap a szerelmi csábítás, a férjfogás napja.
Bálint-napi babonák
♥️ Ha lányok a Bálint-nap előtti éjfélkor kimentek a temetőbe, megláthatták leendő férjüket.
♥️ Ha a lányok a párnájuk alá babérlevelet helyeztek, álmukban megláthatták a jövendőbelijüket.
♥️ Egy lány úgy tudta magába bolondítani a kiszemelt fiút, ha pontosan kilenc magú alma elfogyasztása után a magokat a kiszemelt legény zsebébe csempészte. Ez után a szerelem már szinte biztosra vehető volt.
♥️ A kiszemelt legényt úgy lehetett a "házba csalogatni", hogy a fiú lábnyomát a hóból vagy sárból felvéve a küszöb alá kellett ásni. Úgy tartották, hogy ha a legény be lett csalogatva a házba, akkor hamarosan megkérte a leány kezét.
♥️ Csongrád megyében szokás volt fát ültetni ezen a napon.
♥️ Annak, aki már megtalálta a párját, a következő babona szerint kellett eljárnia, hogy hűségük a sírig tartson: mind a fiú, mind pedig a lány hajszálát bele kellett sütni a tésztába, amit közösen kellett elfogyasztaniuk. Ha ezt Bálint-napon tették, a holtig tartó hűség még biztosabb volt.
♥️ Az eljövendő gyermekáldást is ezen a napon tudhatták meg a fiatal asszonyok: egy félbevágott alma magjait megszámolva megjósolható volt, hogy hány gyermeke lesz az illetőnek.
♥️ Bálint-napon az elsőre megpillantott madár is hatalmas jelentőséggel bírt, mert a különböző fajták más-más egzisztenciát jósoltak. Úgy tartották, ha egy hajadon lány ezen a napon verebet lát, szegény emberhez fog hozzámenni és nagyon boldog lesz, ha azonban egy tengelice repül át felette, tehetős férfi felesége lesz.
♥️ Egyszerűbb babonák is kötődnek Bálint napjához, például a reggeli szerelmes csók szerencsét hoz, illetve ezen a napon tilos egymásra megsértődni vagy megharagudni.
♥️ Macska is segíthetett a szerelem fellobbantásában, ugyanis ha a lányos házhoz érkező legény lábához dörgölőzött a macska, akkor biztosra vehető volt, hogy a legény abból a házból fog leányt választani.
Nyitókép: Fortepan / Horváth József