Életmód

Szuperérzékenység: Hogyan ismerheted fel, hogy te magad is szuperérzékeny vagy?

Másodpercenként számtalan inger ér minket, ám ezeket az ingereket az emberek 20 százaléka az átlagosnál erősebben érzékeli – rájuk mondjuk azt, hogy szuperérzékenyek.
Nyitókép: Pixabay / Engin_Akyurt

Röviden a szuperérzékenységről:

  • Nem betegség és nem is mentális zavar, hanem velünk született személyiségjegy.
  • Becslések szerint az emberek 20-30 százalékát érinti.
  • Az ilyen személy nem csak az ingereket képes másképpen érzékelni, de az érzelmei is erősebbek az átlagosnál.
  • A túl sok inger megterhelő lehet az érintett személy számára, ezért, ha túl sok inger éri, visszahúzódik.

Mit jelent valójában szuperérzékenység?

A kifejezést Dr. Elaine Aron amerikai pszichológus alkotta meg az 1990-es években, aki négy jelzőt talált a meghatározásra:

  • Fokozott érzékenység az ingerekre
  • Mély és intenzív érzékelés és ingerfeldolgozás
  • Intenzív érzelmek, empátia
  • Túlstimulálódás

A szuperérzékeny személy nagyon erősen reagál mind a pozitív, mind a negatív ingerekre és környezeti hatásokra. Ezek az ingerek lehetnek hangok, szagok, ízek, látvány, fény vagy akár érintés is. A belső ingerek is ide tartoznak, így az ilyen személy mások érzelmeit sokkal erősebben érzékeli. Gyorsabban képes elsírni magát, általában érzékenyebb a fényre, vagy például kevesebb alkoholt képes elfogyasztani.

A szakértők úgy magyarázzák, hogy nincs éles határvonal a „normális” érzékenység és a szuperérzékenység között. Sokkal inkább egy spektrumról vagy skáláról beszélünk, amelynek felső tartományában a szuperérzékenység található.

Szuperérzékenység, nagy fokú érzékenység és túlérzékenység – mi a különbség?

A szuperérzékenység esetén az öt fizikai érzékszerv (szaglás, ízlelés, hallás, tapintás, látás) az átlagoshoz képest túlműködik, ami könnyen vezethet érzékszervi túltelítődéshez.

A nagy fokú érzékenységet általában úgy írjuk körül, mint amikor egy személy hatodik vagy hetedik érzékkel rendelkezik. Ez olyan érzékelésekben nyilvánul meg, amelyek mások számára nem mérhetőek vagy nem láthatóak. Az érintettek gyakran több dimenzióban érzékelik a világot, és általában nagyon empatikusak.

Az orvostudományban a túlérzékenység általában bizonyos mikroorganizmusokra, anyagokra vagy ingerekre (pl. allergiára) adott, a normális szintet meghaladó reakciót ír le.

Mi az oka a szuperérzékenységnek?

Minden ember másképp észleli az ingereket és másképpen is dolgozza fel azokat. Valószínűleg ez az oka a szuperérzékenységnek, tehát az átlagtól eltérő észlelés: az agyban intenzívebb az ingerfeldolgozás, és az ingerek "szűretlenebbül" árasztják el az agyat.
A mágneses rezonanciás képalkotó eljárással (MRI) végzett vizsgálatok arra utalnak, hogy a szuperérzékeny embereknél az agy bizonyos területei erősebben aktiválódnak. Ezen a területen azonban még további kutatásokra van szükség.

Általánosságban elmondható, hogy a szuperérzékenységen a tudomány még mindig nem tudott fogást találni. Jelenleg nincs szabványosított és megbízható módszer a szuperérzékenység meghatározására. Azonban kifejlesztettek olyan teszteket, amelyek segítségével az emberek egy kicsit jobban be tudják sorolni magukat.

Szuperérzékenység: hogyan segíthet a diagnózis?

A pszichológusok kikérdezés és kérdőívek segítségével próbálják kideríteni, hogy valaki szuperérzékeny-e. Sok érintett számára hasznos információ lehet, ha szakemberektől megerősítést kapnak erre a fajta érzékenységükre, ezáltal jobban tisztába kerülnek magukkal, jobban el tudják fogadni átlagostól eltérő képességeiket, jobban is képesek önmagukat megérteni, ezáltal előre tervezéssel, például visszavonulással, meg tudják magukat védeni, nyugtatni.
A szuperérzékenységre gyógyszerek vagy speciális terápiák nincsenek.

Mi segít, ha szuperérzékeny vagy?

Fogadd el a személyiségedet ahelyett, hogy megpróbálnád elnyomni magadban az érzékenyebb tulajdonságaidat: mi emberek mindannyian különbözőek vagyunk, és különböző jellemvonásokkal rendelkezünk. Tanuld meg kezelni a sajátosságaidat, és figyelj a tested figyelmeztető jelzéseire. Ha lehetséges, vonulj ki az érzékszervi túltelítődés cunamiból, és találd meg a magad számára, neked mi segíthet az önmegnyugtatásban.

Töltődj fel a természetben: Ha nagyon érzékeny vagy, nagy az esélye, hogy a városi inger dús környezetben kényelmetlenül érzed magad. Ennek egyik ellenszere lehet, ha tudatosan több időt töltesz a természetben.

Mozogj! A stressz levezetésének egyik legjobb módja a testmozgás. Ha a zsúfolt edzőterem túl sok neked, próbálj meg otthon edzeni, kocogni az erdőben vagy jógázni a friss levegőn.

Fotó: Pixabay

– via –

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás